Publicēts 12 Augusts 2015

Jauniešu dienaŠodien, 12. augustā, Saeimā norisinājās Starptautiskajai jaunatnes dienai veltītās atvērtās debates “Jauniešu līdzdalība sabiedrībā”. Tajās bija iespēja sekot līdzi debašu turnīram, kurā jaunieši un politiķi diskutēja par to, vai atļaut jauniešiem piedalīties pašvaldību vēlēšanās no 16 gadu vecuma. Savukārt paneļdiskusijā politikas veidotāji un jaunieši diskutēja, vai jaunieši nav ieinteresēti aktīvi līdzdarboties sabiedrībā notiekošajos procesos un kā pauž savu viedokli un attieksmi par to.

Atklājot debates, izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile teica: “Šodien - Starptautiskajā jaunatnes dienā visā pasaulē un arī Latvijā uzmanības centrā ir jaunieši un jauniešu līdzdalība sabiedrības norisēs. Šajā dienā aicinu ikvienu jaunieti izvirzīt sev augstus mērķus un neatlaidīgi strādāt, lai tos sasniegtu.”

“Latvijai nepieciešami cilvēki, kas spēj pieņemt pārdomātus un izsvērtus lēmumus ar atbildību gan pret sevi pašu, gan līdzcilvēkiem, gan vidi un valsti. Svarīgi ir gan uzņemties iniciatīvu, gan līdzdarboties, lai pilnveidotu norises skolā, augstskolā, darba vietā, savā pašvaldībā. Aicinu ikvienu Latvijas jaunieti kļūt par iniciatīvas bagātu cilvēku, kurš iedvesmo radīt un veidot Latvijas nākotni,” uzsver ministre.

Pasākumā Latvijas Kultūras akadēmijas asociētā profesore Anda Laķe iepazīstināja ar pētījumu „Jauniešu politiskā līdzdalība Latvijā”, kurš atklāj, ka 10 punktu skalā jaunieši savu interesi politikā vidēji novērtējuši ar 5,5. Profesore norādīja, ka, lai gan interese par politiku jauniešiem nav izteikti augsta, ziņām par politiku viņi tomēr seko. Pētījuma ietvaros veiktajā aptaujā secināts, ka 25 % jauniešu ziņas par politiku lasa katru dienu, bet 40 % vismaz dažas reizes nedēļā. Par efektīvākajiem veidiem politiķu lēmumu ietekmēšanai jaunieši uzskata vēlēšanas un referendumus, kā arī streikus un parakstu vākšanu kādai iniciatīvai. Pēc jauniešu domām, galvenie jaunatnes jomā risināmie jautājumi valdībai ir darba iespējas jauniešiem, izglītības sistēmas sakārtošana un jauniešu pasargāšana no atkarību izraisošām vielām.

Strukturētā dialoga nacionālās darba grupas vadītājs un Latvijas Jaunatnes padomes pārstāvis Vilis Brūveris prezentēja strukturētā dialoga rekomendācijas pašvaldībām un valsts institūcijām jauniešu politiskās līdzdalības veicināšanai. Tā, piemēram, tiek rosināts Jaunatnes likumā noteikt, ka katrā pašvaldībā obligāti jāizveido jauniešu centrs, jāveido ielu jaunatnes darba sistēma jauniešu iesaistei regulārās un reālās līdzdalības aktivitātēs un jāveicina ar jauniešu politisko līdzdalību saistītu tēmu iekļaušana mediju telpas saturā jauniešiem saistošā formātā.

Starptautiskās jaunatnes dienas atvērtās debates organizēja Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Saeimu, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūru, Latvijas Jaunatnes padomi un Valmieras novada fondu.

Starptautiskajai jaunatnes dienai veltīti pasākumi turpināsies vēl līdz pat augusta beigām. Vairāk par pasākumiem citviet Latvijā: http://jaunatneslietas.lv/jaunatnes-pasakumu-kalendars