Publicēts 21 Aprīlis 2016

BolosakSPēc Izglītības un zinātnes ministrijas ielūguma šonedēļ Latvijā viesojas Kazahstānas stipendiju programmas “Boļašak” prezidents Gani Nigimetovs (Gani Nygymetov). Šī starptautiskā stipendija tiek piešķirta talantīgiem Kazahstānas jauniešiem maģistra un doktora studijām ārvalstīs, un šogad programmas prioritātes ir inženiertehniskās specialitātes.

Lai pārrunātu sadarbības iespējas un Latvijas augstskolu dalību stipendiju programmā, vizītes laikā, no 21. līdz 23. aprīlim, G.Nigimetovs tiksies ar IZM, Augstākās izglītības padomes, Akadēmiskā informācijas centra, Latvijas Universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes, Daugavpils Universitātes, Ventspils Augstskolas, Rīgas Stradiņa Universitātes un citu augstskolu vadību, apmeklēs jauno LU Dabaszinātņu akadēmisko centru Torņakalnā, kā arī dosies vizītē uz Valmieru.

G.Nigimetovs augstu novērtē iespēju piedalīties arī Eiropas Savienības – Centrālāzijas platformas un IZM organizētajā konferencē “Kvalifikāciju ietvarstruktūras Centrālāzijas valstīs: šī brīža attīstība un sadarbības perspektīvas”, prezentējot tajā starptautiskās stipendiju programmas “Boļašak” piedāvātās iespējas. Šī konference norisinās Rīgā no 20. līdz 22.aprīlim, pulcējot izglītības ekspertus un profesionāļus no Eiropas Savienības un Centrālāzijas valstīm.

Starptautiskā stipendija “Boļašak” ir izveidota 1993. gadā pēc Kazahstānas prezidenta Nursultana Nazarbajeva iniciatīvas (bolashak tulkojumā no kazahu valodas – nākotne). No 2011. gada stipendijas tiek piešķirtas tikai maģistra un doktora studijām. “Boļašak” stipendiju programmas ietvaros vairāk nekā 11 000 Kazahstānas studentu studē 33 valstīs, tostarp, pasaulē atzītās augstskolās ASV, Kanādā, Lielbritānijā, Vācijā, Malaizijā, Singapūrā un citās valstīs.

2014. gadā 8. starptautiskajā konferencē ASV “Kļūstot globāliem”(“Going global”) “Boļašak” ieguva labākās stipendiju programmas statusu.
Kazahstāna 2011. gadā pievienojās Eiropas Augstākās izglītības telpai (tā dēvētais Boloņas process), un 60 Kazahstānas universitātes ir parakstījušas Lielo Hartu.
Latvija ar Kazahstānu 2013.  gadā, Astanā, noslēdza divpusēju starpministriju līgumu par sadarbību izglītībā, zinātnē un jaunatnē.

2015./2016. akadēmiskajā gadā Latvijas augstskolās studē 327 Kazahstānas studenti jeb 5 % no visa ārvalstu studentu skaita. Stipendijas “Boļašak” ietvaros līdz šim Latvijā studējis ļoti mazs studentu skaits, tāpēc stipendiju programmas prezidenta G.Nigimetova vizīte Latvijā un tikšanās ar augstskolām ir lieliska iespēja sadarbību paplašināt.
Papildu info par stipendiju: http://bolashak.gov.kz/kz/