Publicēts 14 maijs 2018

CERNPirmdien, 2018. gada 14. maijā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, izstādes "CERN – zinātnes paātrinātājs" atklāšanas laikā izglītības un zinātnes ministrs profesors Kārlis Šadurskis un CERN direktors Frederiks Bordrī (Frédérick Bordry) parakstīja saprašanās memorandu par Latvijas dalību Eiropas kodolpētniecības centrā (CERN).

“Latvijas dalība CERN pavērs plašas iespējas Latvijas zinātniekiem piekļūt unikālai infrastruktūrai, realizēt ambiciozas izpētes ieceres, attīstīt zinātnisko kapacitāti veselīgā konkurencē labāko Eiropas un pasaules zinātnieku vidū. Savukārt Latvijas industrijai tas nozīmē iespējas attīstīt inovatīvus produktus un tehnoloģijas prestižākajam zinātnes centram CERN,” uzsver izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.

Ministrs pauda gandarījumu par iespēju Latvijā organizēt CERN izstādi. Izstāde un zinātnieku lekcijas plašākai auditorijai ļauj vairāk izprast CERN pētniecības virzienus, to ietekmi un saskarsmi ar sabiedrības ikdienas dzīvi. Tā ir lieliska iespēja ikvienam interesentam, īpaši skolēniem, jauniešiem un skolotājiem, iegūt plašāku informāciju par to, cik aizraujoša un daudzpusīga ir mūsdienu modernā zinātnes pasaule, uzsver Šadurskis.

2016. gada 31. oktobrī, Ženēvā izglītības un zinātnes ministrs K. Šadurskis parakstīja Latvijas valdības un CERN Zinātniskās un tehniskās sadarbības līgumu, un nākamais solis ir izpildīt nepieciešamās prasības, lai Latvija kļūtu par CERN dalībvalsti. Uzaicinājums Latvijai iesaistīties CERN ir ilgstošas sagatavošanās, pārrunu un Latvijas zinātnes varēšanas pierādīšanas rezultāts.

Kā viens no svarīgākajiem nākotnes sadarbības aspektiem ar CERN ir Latvijas zinātnieku dalība vienā no svarīgākajiem eksperimentiem pasaules zinātnes vēsturē. Eksperimenta mērķis ir novērot un fiksēt jaunus fizikas fenomenus, lai atklātu vēl nezināmas atomu daļiņas un gūtu dziļāku izpratni par Visuma izcelšanos.

Lai dalība CERN sniegtu maksimālu atdevi Latvijas zinātnes un inovāciju attīstībai, turpmāk būs nepieciešams finansēt starpdisciplinārus pētījumus un attīstīt Latvijas zinātnisko institūciju kapacitāti augstas enerģijas daļiņu fizikas jomā, šādā veidā paverot iespējas meklēt risinājumus medicīnā, bioloģijā, metālapstrādē, aparātbūvē, IT, elektronikā un citās sabiedrībai svarīgās jomās.

Izstādi «CERN – Zinātnes paātrinātājs» organizē Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti. Izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā būs apskatāma līdz 4. jūnijam katru darba dienu no plkst. 9.00 līdz 20.00, brīvdienās no plkst.10.00 līdz 17.00. Ieeja - bez maksas.

Izstādē īpaši gaidītas 7-12. klases skolēnu grupas, kurām būs iespēja bez maksas, gidu pavadībā, izzināt CERN — ekskluzīvo augstas enerģijas daļiņu fizikas pētniecības centru, kur notiek globāli nozīmīgi atklājumi. Skolēniem skaidros daļiņu fizikas pamatprincipus un demonstrēs, kā pasaules izcilākie zinātnieki cenšas atklāt vēl nezināmas daļiņas un gūt dziļāku izpratni par Visuma izcelšanos.

CERN ir pasaules vadošā organizācija fizikas zinātnes attīstībā un jaunu atklājumu veikšanā. Tieši CERN ir izgudrots internets, bet viens no publiski zināmākajiem atklājumiem – 2012. gadā CERN zinātniekiem Lielajā hadronu paātrinātājā veiktajā eksperimentā izdevās detektēt Higsa bozonu elementārdaļiņu pastāvēšanu dabā. Pētniecība un eksperimenti dod atbildes uz jautājumiem par zemes, cilvēces un visuma izcelšanos. Lielā hadronu paātrinātāja galvenā tuneļa garums ir 26,7 kilometri, un tas izbūvēts apmēram 100 metru dziļumā Šveices un Francijas teritorijā.