Publicēts 28 maijs 2019

fizikasgadsAizraujoši fizikas eksperimenti, prāta asināšanas uzdevumi, iespēja izveidot savu kustību 3D modeli un daudzas citas atrakcijas jau šajā sestdienā, 1.jūnijā, gaidīs Fizikas gada noslēguma pasākuma apmeklētājus Latvijas Universitātes (LU) Dabas mājā.

No pulksten 13.00 LU Dabas mājas pirmā un otrā stāva atklātajā teritorijā būs aplūkojama izstāde “Patausti fiziku”, kurā vairāk nekā desmit zinātniskie institūti un augsto tehnoloģiju uzņēmumi rādīs savu veikumu un skaidros, kā to radīšanā noderējušas fizikas zināšanas.

AS “Latvenergo” projekta FIZMIX eksperimentu darbnīcā apmeklētāji varēs ieraudzīt elektrību un drosmīgākie, kurus nebiedē nelielas sāpes, pat pieskarties tai. Laboratorium.lv stendā interesentiem būs iespēja iepazīt grafīta lampas un veikt eksperimentus ar siltumu, šķidro slāpekli un auksto ledu, bet zinātkāres centrs ZINOO piedāvās uzbūvēt raķeti, ko darbina muskuļu, prāta un gaisa spēks.

Prāta asināšanas stūrī Jauno Fiziķu skola aicinās pārbaudīt attapību dažādos rēķināšanas un konstruēšanas uzdevumos. LU Fizikas institūts demonstrēs šķidra metāla maisīšanu ar rotējošu pastāvīgo magnētu un stāstīs par pastāvīgo magnētu pielietošanu metalurģijā. Savukārt LU Cietvielu fizikas institūta stendā uz īpaši veidotas virsmas varēs zīmēt ar gaismas avotiem un piedalīties savdabīgos gaismas ātruma aprēķināšanas uzdevumos, bet Rīgas Tehniskās Universitātes Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs sagatavojis aizraujošus video par Visuma rašanos un Lielo sprādzienu.

Par aizraujošām un izzinošām aktivitātēm pasākumā parūpējušies būs arī jauno fiziķu potenciāli darba devēji – apmeklētāji būs gaidīti Latvijas zināmāko tehnoloģiju uzņēmumu stendos. Light Guide Optics International SIA ļaus interesentiem izmērīt šķiedru kūli un iepazīstinās ar populārākajām medicīniskajām zondēm. Ventspils Augsto tehnoloģiju parks piedāvās nebijušu iespēju iejukt starp CO2 molekulām un caur labirintiem meklēt ceļu pie kokiem, kā arī izglābt pasauli ar domu spēku. GameChanger Audio stendā apmeklētāji varēs iespēlēt mūziku ar dažādiem instrumentiem un pārbaudīt skaņas efektus, ko sniedz izstrādātā tehnika. Pazīstamais uzņēmums Aerodium demonstrēs vēja tuneļa darbības principus un tā vadības paneli, savukārt HackMotion ļaus apmeklētājiem uzvilkt un izmēģināt kustību mērīšanas sensorus, veicot golfa spēles sitienus. Sensori attēlo lietotāja kustības reāla laika 3D modelī, tādējādi sniedzot atgriezenisko saiti par sitiena izpildes pareizību.

Fizikas gadu noslēgs ievērojamu zinātnieku lekcijas par eksakto zinātņu lomu šodien un nākotnē. No pulksten 17.00 līdz 19.00 LU Dabas mājas lielajā auditorijā kopā ar Latvijas zinātniekiem, profesoru Leo Seļāvo un profesoru Mārci Auziņu lekcijās uzstāsies īpašais viesis, CERN zinātnieks profesors Džons Eliss (John Ellis), kurš piedalījies par “dievišķo daļiņu” dēvētā Higsa bozona atklāšanā.