Publicēts 19 jūlijs 2019

Vakar darba vizītē Liepājā ieradās izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska. Dienas kārtībā bija pilsētas izglītības iestāžu un Liepājas Olimpiskā centra vieglatlētikas manēžas apmeklējums, tāpat arī tikšanās ar domes vadību, Liepājas skolu direktoriem, novadu pašvaldību izglītības jomas speciālistiem, Izglītības pārvaldes un Sporta pārvaldes vadītājiem.

Ministres apmeklējuma mērķis bija pārrunāt gan jauno skolu tīkla modeli, kas dažāda līmeņa skolām pieļaus atšķirīgus minimālo skolēnu skaitu, gan gaidāmo kompetenču pieejas ieviešanu, gan atbalstu zinātnei, kā arī citus šobrīd nozarē būtiskus jautājumus.

Liepājas un apkārtējo novadu skolu tīklu ministre jau šobrīd novērtēja kā labi sakārtotu. "Tas gan nav Liepājas gadījums, bet citviet Kurzemē patiešām ir sastopamas skolas, kurās ir mazāk par 30 bērniem. Šados gadījumos iesakām pāriet uz skolas modeli, kur pilns atalgojums tiek nodrošināts diviem skolotājiem. Tā dēvētajās saimes skolās būtu apvienotās klases un, lai arī daudziem šāda pieeja nepatīk, atceramies, ka mēs pārejam uz kompetenču izglītību," I. Šuplinska pamatoja. "Tā nav novitāte Latvijā, apvienotās klases ir darbojušās arī iepriekš."

Komentējot skolotāju trūkumu daudzās Latvijas skolās, ministre norādīja, ka "skolotājs ir misijas profesija – ir jābūt noteiktai misijai, jābūt gatavam mīlēt bērnus un to nevar atmaksāt neviens atalgojums." Tas, kas profesijas pārstāvjiem pietrūkstot, ir konkurence, jo, kā uzsvēra I. Šuplinska, nu jau daudzus gadus izveidojusies situācija, ka spēcīgākie vidusskolu absolventi pedagoģiskās programmas neizvēlas. Situāciju mainīs studiju programma, kas, kā iecerēts, no 2020. gada laikā par skolotājiem apmācīs tos cilvēkus, kuri jau ieguvuši augstāko izglītību kādā jomā, uzskata ministre. Pēc līdzīga principa kā šobrīd tiek sagatavoti "Iespējamās misijas" pedagogi, arī studiju programmām tiks atlasīti motivētākie pretendenti.

"Protams, ir jābūt cieņpilnam atalgojumam, taču tas ir jāskatās kontekstā. Šobrīd skolotāju atalgojums ir uz slodzi ar 30 stundām nedēļā. Vidēji sistēmā skolotājs strādā 23 stundas nedēļā. Zemākais atalgojums ir 710 eiro, taču vidējais – 830 eiro. Skolotājam ir atvaļinājums divus vasaras mēnešus, skolotājam ir nepilna darba diena. Tās ir vairākas svarīgas detaļas, kas ļauj strādāt ar sevi un savu izaugsmi," norāda izglītības un zinātnes ministre.

Info: www.liepajniekiem.lv