LV

IT meistars: studenta radīta programma nonāk Latvijas slimnīcās

 

Iespējams, tas ir pats nozīmīgākais mācību priekšmets postindustriālajā laikmetā, - tā par programmēšanu sacījis viens no pasaulē ietekmīgākajiem domātājiem informātikas jomā datorzinātnieks Niklauss Emils Virts (Niklaus Emil Wirth). Uz viņa vārdiem atsaucas Latvijas skolēnu – programmēšanas olimpiāžu čempionu – t.s. treneri uzņēmumā Progmeistars, kur savas gaitas sākuši daudzi sekmīgi programmētāji. Aleksandrs Šidlovskis ir viens no spožākajiem Progmeistara absolventiem. Pēdējā gada laikā viņš radījis jaunu programmu, kas Latvijas medicīnas iestādēs vizualizē radioloģiskos izmeklējumus.

 

„Tas noteikti bija būtiskākais pagrieziena punkts manā dzīvē,“ par nonākšanu Progmeistarā saka Aleksandrs, kurš šos programmētāju vidē augsti vērtētos skolēnu kursus paralēli pamatskolai un vidusskolai apmeklējis no 6. līdz 10. klasei. Te viņš guvis pārliecību, ka programmēšana būs viņa profesija, un pēc vidusskolas mērķtiecīgi virzījies uz studijām ārvalstīs – vispirms Dānijā, tad Skotijā Glāzgovas Universitātē, kur Aleksandrs ar izcilību ieguvis bakalaura grādu datorzinātnēs. Liels nopelns Aleksandra labajām sekmēm bijis Progmeistara pasniedzēju ieliktajiem zināšanu pamatiem. Ar programmēšanu viņš attālināti sāka pelnīt jau studiju laikā, lai segtu savus ikdienas tēriņus, bet pēc universitātes sāka strādāt uzņēmumā, kas veido programmatūru medicīnas iestāžu vajadzībām.

 

Aleksandra izstrādātā programma medicīnas iestādēs tiek izmantota radioloģisko izmeklējumu vizualizācijai, un tā ir daļa no Latvijas uzņēmuma DataMed veidotā medicīnas diagnostikas datu arhīva. Šī ir centralizēta informācijas banka, kur medicīnas iestādes var iesūtīt laboratorijas, kardioloģijas, radioloģijas un citus izmeklējumus drošai saglabāšanai, piekļuvei un pārsūtīšanai citām ārstniecības iestādēm.

EN