LV

Dīvas tapšana: dziedātāja Zanda Švēde Sanfrancisko operā

 

Mecosoprāna Zandas Švēdes svaigākā loma ir Olga Pētera Čaikovska operā “Jevgeņijs Oņegins”, kas ar lieliem panākumiem tika izrādīta Aidaho operā ASV. Kopš 2014. gada Zanda ir viena no mūzikas pasaulē prestižās Kurta Adlera stipendiātēm un strādā Sanfrancisko operā, kur pašlaik top viņas lomas Mocarta “Burvju flautā”, Doniceti “Lucia di Lammermoor”, Berlioza “Trojiešos”, alta solopartija Mocarta “Rekviēmā” un citas. Mūzikas pamatus Latvijā Zanda ir guvusi Valmieras Mūzikas skolā un vokālajā studijā pie skolotājas Gaidas Ungures.

 

“Nekad nedomāju, ka būšu profesionāla dziedātāja. Mana pirmā profesijas izvēle bija tūrisma vadība un darbs viesnīcā. Dziedāšana bija tikai kā hobijs,” stāsta Zanda. Pēc Tūrisma organizācijas un vadības studijām viņa piecus gadus nostrādāja viesnīcā Dikļu pilī, taču tad nāca lēmums atgriezties mūzikā. Zanda iestājās Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, paralēli studijām mērķtiecīgi meklēja iespējas mācīties ārzemēs un papildināja zināšanas pie privātskolotājiem.

 

2013. gada vasarā viņa piedalījās prestižajā Merola operas programmā Sanfrancisko, kas intensīvi apmāca jaunos māksliniekus mūzikas stila un interpretācijas jomā, lomu sagatavošanā, skatuves kustībā, aktiermeistarībā, svešvalodās un to fonētikā. No aptuveni 800 pretendentiem Zanda iekļuva 25 labāko vidū. Var teikt – viņa ir ceļā, lai turpinātu stāstu par Latvijā dzimušu, izcilu personību nonākšanu uz pasaules opermūzikas skatuves. Maija Kovaļevska, Aleksandrs Antoņenko, Elīna Garanča, Kristīne Opolais, Egils Siliņš, Marina Rebeka – tie ir tikai daži Latvijas talanti, kas izpelnījušies stāvovācijas uz tik prestižām skatuvēm kā Metropolitēna opera un La Scala.

 

Zandai izdevās pārvarēt sākotnējās šaubas un turpināt karjeru mūzikā. Viņasprāt, mūzikas izglītība Latvijā ir ļoti kvalitatīva un uz praksi orientēta, it īpaši vokālajā mākslā. “Salīdzinot ar ASV, Latvijā studentiem ir daudz vairāk kontaktstundu ar pasniedzējiem, līdz ar to ir iespēja vairāk iemācīties. Liels pluss Latvijā ir mūzikas vidusskolas.”

EN