LV

Robotu skola: latviešu sumo cīkstonis gāž no troņa japāņus

 

2014. gada 14. decembrī viņi kļuva slaveni Latvijā, Japānā un citur pasaulē. Latvieši ir pirmie robotu būvētāji, kam izdevies uzvarēt japāņu meistarus autonomo sumo robotu kategorijā.

 

Šie ir roboti, kas netiek vadīti ar pulti, ringā cīnās patstāvīgi, sekojot programmētāja dotajiem uzdevumiem. “Uz Japānas sacensībām braucām piecus gadus pēc kārtas, un nu beidzot izdevās. Nekas tāds Japānā nebija pieredzēts vairāk kā 20 gadus,” saka viens no Latvijas Robotu skolas organizatoriem un atbalstītājiem Vitolds Bīriņš.

 

Latviešu uzvara ir skaidrojama ar spēju strādāt vienotā komandā. “Sākumā mums neveicās, jo katrs censonis darbojās individuāli. Kad izdevās visus Latvijas robotu būvētājus un to izstrādāto tehniku apvienot, – gan Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Latvijas Universitātes (LU) studentus, gan citus robotikas fanus, mēs tapām par spēku. Sadarbojoties mēs tikām pie labākā robota Baltijā, Eiropā, ASV un tagad arī Japānā,” skaidro Vitolds, kurš ir absolvējis RTU robotikas inženieru un MBA mācību programmas un vada Latvijas uzņēmumu, kurš apkalpo iRobot robotus.

 

„Kaut ko jau viņi redz, bet līdz cilvēka acij un saprašanai vēl tālu,“ vērojot divu melnu metāla kastīšu grūstīšanos apaļā ringā, skaidro Eiropas lielākā robotikas čempionāta Robotchallenge uzvarētājs (2012. g.) Jānis Zaharāns. Nākamais robotu būves līmenis būtu tāds cīnītājs, kurš pilnvērtīgi spētu orientēties telpā un pieņemt neordinārus lēmumus cīņas laikā.

 

Daži no robotikas entuziastiem strādā par meistariem iRobot servisa centrā, kur savu laiku nokalpojušie iRobot putekļusūcēji vakaros nonāk Robotu skolas audzēkņu (tādu ir ap 30) rokās un pārtop par cīņas robotu hibrīdiem. “Daži trīs nedēļu laikā no veca putekļusūcēja spēj uzbūvēt vienkāršu cīņas robotu. Mēs šeit iemācām vecajam robotam darīt kaut ko jaunu un darba procesā mācāmies paši,” saka Vitolds. Viņš domā, ka Robotu skola var kļūt par pamatu robotu būves iekļaušanai izglītības sistēmā. “Iegūtās zināšanas ir praktiski izmantojamas robotu būvē jebkurai sadzīves vajadzībai un tās būtu jāliek lietā Latvijas tautsaimniecībā.”

EN