LV

Venta-1: pirmais Latvijas satelīts gatavs startam

 

Sarkani baltais disks, kas iebūvēts starp mikroshēmām pašā mazsatelīta vēdera viducī, ļauj no zemes koriģēt tā gaitas kosmosa orbītā. Latvijas satelīts ir lielāks par attēlā redzamo, šis ir kalpojis satelīta būves treniņiem.

 

Septiņi kilogrami Latvijas šogad nonāks orbītā uz Indijas nesējraķetes borta. Tālāko satelīta dzīvi uzraudzīs no īpaša komandtiltiņa Ventspils Augstkolā. Latvijas pirmā kosmiskā misija tiek gatavota jau sen - kopš 2009. gada - rezultātā būsim tikuši pie labi aprīkota un funkcionāla satelīta, kas tapis sadarbojoties Ventspils un Brēmenes augstkolu studentiem un mācībspēkiem.

 

„Mūsējais ir būtiski lielāks, aprīkots ar papildu funkcijām un īpašu sistēmu kuģu atrašanās vietas noteikšanai – caur Venta-1 varēs sekot līdzi kuģu gaitai visā to ceļā pāri okeānam,“ stāsta Ventspils Augstskolas vadošais pētnieks, inženierzinātņu doktors Aigars Krauze. Mazāka izmēra satelītus kosmosā pēdējo gadu laikā ir nogādājušas vairāku valstu universitātes, arī no Baltijas valstīm. Vienam no tiem – igauņu EstCube – Ventspils Augstskolas studenti var sekot līdzi savā satelītu zemes stacijā, uztverot tā raidītos signālus. EstCube programmā ir piedalījušies arī seši Ventspils Augstskolas absolventi, liekot lietā zināšanas elektronikas jomā.

 

„Viņi būs ļoti labi elektronikas inženieri, jo satelīts ir prasīgs, vajadzīga liela precizitāte gan aprēķinos, gan to izpildījumā,“ par satelīta būves projektā iesaistītajiem studentiem saka Aigars. Projektā iegūto pieredzi augstskola var likt lietā studiju programmas papildināšanai, jo interese par kosmisko tehnoloģiju nozari visā pasaulē aug.

 

 

EN