LV

Rīgas Amatniecības vidusskola: amats kā pamats

 

Aroda un amata skolas, nievīgi dēvētas par profenēm, Latvijā ilgus gadus tika uzskatītas par pēdējo cerību grūtgalvīšiem, kuriem vidusskola un augstskola nav pa spēkam. Pēdējā laikā viedoklis par arodskolām sāk mainīties - profesija, ko divdesmitgadnieks iegūst pēc mācībām šādā skolā, praksē bieži izrādās krietni stabilāks dzīves pamats, nekā „atsēdēšana“ vidusskolā ar neskaidrām cerībām par augstskolas diploma „garantētu“ vietu kādā birojā.

 

Viena no šādām – pamatīga aroda mākslas skolām – ir Rīgas Amatniecības vidusskola, kuras audzēkņu veikums rotā septiņu vēstniecību un 47 Latvijas dievnamu interjeru. Slavenākais no viņu pēdējā laika darbiem ir interjera elementu restaurācija un izgatavošana Lestenes baznīcai, kas pazīstama ar krāšņāko baroka laika kokgriezumu ansambli Latvijā.

 

„Daudzi audzēkņi strādā ārzemēs, atvēruši savas darbnīcas un uzņēmumus ASV, Zviedrijā, Lielbritānijā, Norvēģijā. Viņi ir īsti amatnieki, ļoti pieprasīti visā pasaulē,“ stāsta Rīgas Amatniecības vidusskolas Koka mākslas un metālmākslas nodaļas vadītājs, stila mēbeļu meistars un eksperts Arvīds Verza. Skolēnu darbi – grezni baroka laika krēsli un sofas, masīvi gleznu rāmji, metālkalumi – katrā ēkas gaitenī un telpā atgādina, ka šeit tiek mācīts darbs. „Tā ir sava veida apsēstība, mums šeit gaisma deg līdz ļoti vēlam vakaram, jo amatu pa īstam nevar iemācīties dažas stundas dienā par to parunājot un iemēģinot. Ar to ir jādzīvo,“ saka Arvīds.

 

Amatniecības vidusskolā šobrīd mācās teju 800 audzēkņu, ik gadu skolu beidz aptuveni 200 jauno meistaru kokapstrādes, metālapstrādes, dizaina un tekstila mākslas jomās. Par pasniedzējiem skolā šobrīd jau strādā vairāki bijušie audzēkņi.

EN