LV

Zelta šuvums: Latvijai pirmā vieta starptautiskā arodprasmju konkursā

 

Kokteiļkleita ar žaketes elementiem Īvam Senlorānam raksturīgā stilistikā no sarkana dabīgā zīda auduma un mežģīnēm viņām bija jāuzmodelē un jāuzšuj trīs dienu laikā. „Bija ļoti grūti koncentrēties darbam, visapkārt daudz cilvēku, kņada, visi konkursanti milzīgā hallē strādāja kopā, skatītāju klātbūtnē,“ atceras Rīgas Stila un modes profesionālās vidusskolas (RSMV) absolvente Annija Kalnbirze. Kopā ar Ogres Valsts tehnikuma absolventi Simonu Zelču viņa starptautiskajā jauno profesionāļu meistarības konkursā EuroSkills 2014 ieguva zelta medaļu modes tehnoloģiju disciplīnā.

 

„Tika vērtēts gan kleitas dizains, kas bija Simonas atbildība, gan šuvuma precizitāte, ko paveica Annija,“ stāsta RSMV pasniedzēja Irina Cakule. Modes tehnoloģiju konkursā piedalījās jaunieši no septiņām valstīm, un katras komandas veikumu vērtēja septiņu dažādu valstu eksperti. Kopumā EuroSkills 2014, kas pērn oktobrī notika Francijas pilsētā Lillē, piedalījās 417 konkursanti no 25 valstīm 42 dažādās profesijās.

 

Sarežģītākais uzdevumā bijis tikt galā ar kaprīzo un maigo dabīgā zīda audumu, atceras Annija. Konkursam viņas kopā ar Simonu bija gatavojušās deviņus mēnešus. Annija uzsver, ka skolā iegūtās šūšanas prasmes bijušas izšķirošas, lai izveidotu tieši tādu tērpu, kāds iecerēts un uzmodelēts.

 

„Šūšanas nozarē Latvija piedalījās pirmo reizi, tāpēc šis mums ir milzīgs sasniegums,“ saka RSMV struktūrvienības vadītāja Valentīna Ivanova. Skolā kopumā mācās ap 900 audzēkņu, bez tērpu stila speciālistiem arī drēbnieki, frizieri, fotogrāfi, fotodizaina speciālisti, SPA speciālisti, kosmētiķi, vizāžisti un vizuālā tēla stilisti. Valentīna stāsta, ka tērpu stila speciālisti Latvijā esot pieprasīti, taču atalgojums ne vienmēr spēj jauniešus noturēt izraudzītajā profesijā. Annijas piemērs gan liecina, ka īpaši atbildīga attieksme un interese par apgūstamo arodu vēlāk sekmē arī karjeras veidošanu – viņa šobrīd jau strādā pie Latvijā pazīstamās tērpu dizaineres Natālijas Jansones.

EN