LV

Vēža diagnostika: liek lietā zināšanas par onkoloģiju un nukleāro medicīnu

 

Kādreizējās bumbu patvertnes vietā Rīgā kopš 2014. gada septembra top jauns medicīnas centrs, kurā būs iespējams īpaši precīzi diagnosticēt vēzi un sirds slimības ļoti agrīnā attīstības stadijā (jau šūnu vielmaiņas izmaiņu līmenī). Šis būs Baltijas reģionā modernākais šāda veida centrs un tajā tiks izmantotas pasaulē progresīvās nukleārās medicīnas tehnoloģijas.

 

Nukleārās medicīnas centra (NMC) galvenais mērķis ir palielināt laicīgi diagnosticēto un līdz ar to izārstēto onkoloģisko pacientu skaitu, nodrošinot precīzu un savlaicīgu slimības diagnostiku. “Latvijā ienāk pasaulē viena no progresīvākajām medicīnas tehnoloģijām – pozitronu emisijas tomogrāfijas un datortomogrāfijas apvienotā metode, kas ļaus slimību vizualizēt ļoti agrīnā stadijā,” saka NMC valdes priekšsēdētājs, zinātnieks Vitālijs Skrīvelis. Viņš rāda attēlu, kurā pacients izmeklēts ar jauno metodi un vēža šūnas “iekrāsojušās” spilgti dzeltenas. „Apvienojot cilvēces un Latvijas zinātnieku uzkrātās zināšanas par onkoloģiju un nukleāro pasauli, šodien tās tiek liktas cīņā par labāku nākamo paaudžu veselību un labklājību," uzskata zinātnieks.

 

Jaunā metode paredz diagnostikā izmantot radionuklīdus ar īsu un ļoti īsu pussabrukšanas periodu, pacients tiek izmeklēts jauna veida tomogrāfā (pozitronu emisijas tomogrāfs) apvienojumā ar datortomogrāfu. Sākotnēji NMC spēs nodrošināt ap 3000 šādu izmeklējumu gadā.

 

NMC darbība būs starptautiski orientēta, piedāvājot diagnostiskās pētniecības pakalpojumus pacientiem arī no kaimiņvalstīm. Sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti, te notiks arī jaunu pretvēža zāļu pētniecība un klīniskie pētījumi un NMC darbībā iecerēts iesaistīt arī studentus. Centrā tiks sintezēti jaunu zāļu pētīšanai nepieciešamie radionuklīdi, kurus zinātnisko projektu ietvaros plānots eksportēt uz Viļņu, Kauņu, Vitebsku, Minsku, Tallinu un Tartu.

 

Vitālijs uzsver, ka precīza un savlaicīga vēža diagnostika ir aktuāla visās Baltijas valstīs, kā arī Baltkrievijā (kopumā tie ir ap 16 miljoniem iedzīvotāju). Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem vēzis ir viens no galvenajiem saslimstības un mirstības cēloņiem pasaulē – Latvijā vien ir vairāk nekā 70 000 onkoloģisko pacientu, un gadu no gada turpina pieaugt onkoloģisko slimību izraisīta mirstība.

EN