LV

Bezpilota lidaparāti AERTI: lidmašīnas ar misiju

 

Divas baltas bezpilotu lidmašīnas ir RTU Aeronautikas institūta lepums - lidaparāti radīti nedaudz mazāk kā četru gadu laikā, un to galvenā misija ir veikt vides monitoringu. Šie ir tālo distanču veicēji, kas var apsekot ledus biezumu Baltijas jūras līcī vai lauksaimniecības zemes kvalitāti rapšu laukā vairāku kilometru rādiusā ap lidmašīnas bāzes staciju uz zemes.

 

Projekta zinātniskajā grupā kopumā strādāja 28 zinātnieki - četras zinātnieku komandas nodarbojās katra ar savu jautājumu kopu, lai kopīgi izveidotu pamatu bezpilotu lidaparātu būvei. „Tās nav tikai divas ar pulti vadāmas lidmašīnas, bet apjomīga bezpilotu lidaparātu sistēma, kurā ietilpst arī jaunu materiālu radīšana un testēšana, īpašas vides monitoringa metodoloģijas izstrāde, bāzes vadības stacijas izveide, lidmašīnu palaišanas iekārta,“ uzsver bezpilota lidaparātu projekta „idejas tēvs”, Aeronautikas institūta direktors, profesors Aleksandrs Urbahs. Viņaprāt, lielākais projekta rezultāts ir vērtīgas zināšanas. Vairāki šajā laikā tapušie izgudrojumi tagad jau patentēti. Pašlaik institūts strādā pie tā, lai ieinteresētu bezpilotu lidaparātu nozares uzņēmumus un kāds no institūta izgudrojumiem varētu nonākt ražošanā.

 

„Mazam lidaparātam jābūt pēc iespējas vieglākam. Lai to risinātu paši, izveidojām jaunu kompozītmateriālu lidmašīnas korpusam, materiāls ir patentēts,“ piebilst viens no bezpilotu lidmašīnas izstrādātājiem, institūta students Ilmārs Ozols.

 

Lidmašīnas ar pilnībā uzlādētu akumulatoru spēj lidot pusotru stundu un veikt aptuveni 60 km garu distanci. Tiešsaistes režīmā tās vada divi piloti – viens ar pulti, otrs caur lidmašīnā iebūvētu video „aci“ tai seko līdzi datora ekrānā. Šobrīd top jauna tipa bezpilotu lidaparāts, ko darbinās benzīna dzinējs - tas spēs lidot līdz pat septiņām stundām un nosēsties uz ūdens, lai paņemtu paraugus piesārņojuma kontrolei.

EN