LV

Interešu izglītība Annas 2: smilšukaste savai varēšanai

 

Raķetes, radiovadāmie modeļi, koka rotaļlietas, fotogrāfija, teātris un animācija ir tikai daži no kopumā 40 dažādas ievirzes pulciņiem jeb darbnīcām, kur bērni un jaunieši no sešiem līdz 25 gadiem var darboties katrs savā interešu jomā. „Pie mums var praktiski izmēģināt savas spējas, tas ļoti palīdz profesijas izvēlē, audzina arī raksturu,” saka tehniskās jaunrades nama Annas 2 direktore Irēna Maskaļonoka.

 

Annas 2 (atrodas Annas ielā Rīgā) ir viens no pazīstamākajiem šāda veida centriem Latvijā. Pašlaik to apmeklē ap 1600 bērnu un jauniešu. Īpaši populārs tas ir kopš 1996. gada, kad notika pirmais jauniešu un eksperimentālo filmu festivāls 2ANNAS. Tas jau kļuvis par starptautisku neatkarīgā kino un audiovizuālo mākslu festivālu un krietni pāraudzis savu šūpuli tehniskās jaunrades namā.

 

“Esam centušies saglabāt tās lietas, kas interešu izglītības jomā Latvijā ir mazāk izplatītas, taču ir ļoti svarīgas – tehniskās lietas, elektronika, amatniecība,” Irēna raksturo Annas 2 atšķirīgumu no citiem centriem, kuros galvenokārt nodarbojas ar māksliniecisko pašdarbību. Viņas vadītajā centrā, kas kā patstāvīga interešu izglītības iestāde darbojas kopš 1989. gada 1. marta, bērniem un jauniešiem ir jāstrādā praktiski, un tieši tas ir Annas 2 lielākais pievilkšanas spēks, jo “vecāki grib bērnus atraut no virtuālās pasaules, lai viņi kaut ko paši uzbūvē un izjūt par to prieku.”

 

Fotomākslinieks Andrejs Grants ir viens no senākajiem jaunrades nama pasniedzējiem – foto meistardarbnīcu viņš šeit vada jau kopš 1980. gada, tolaik tā vēl bija Rīgas Proletāriešu rajona Pionieru nama tehniskā filiāle. Pie Andreja šobrīd mācās ap 40 audzēkņu, no kuriem ilgāk par vienu gadu paliek aptuveni trešdaļa. „Te var ļoti labi saprast, vai tev patīk tas balets, vai tu tur vari būt, vai  tomēr jāmeklē kas cits,“ saka Andrejs. Cik daudz audzēkņu bijis šajos gados? „Neesmu skaitījis, daudzi jau strādā citās mākslās – es gandrīz katru nedēļu saņemu ielūgumu uz kāda bijušā audzēkņa izstādes atklāšanu. Neērti ir, bet nekad netieku, man te jāvada nodarbības,“ viņš stāsta.

EN