2021. gadā Izglītības un zinātnes ministrija turpina īstenot profesionālās izglītības sistēmas strukturālās reformas, lai sekmētu visu veidu resursu efektīvāku izmantošanu un paaugstinātu profesionālās izglītības kvalitāti un pieejamību. Izvērtējot profesionālās izglītības iestāžu attīstības stratēģijas, no 2022. gada 1.janvāra tiek plānotas izmaiņas Daugavpils reģiona profesionālās izglītības iestāžu tīklā.
Daugavpilī šobrīd darbojas trīs profesionālās izglītības iestādes - Daugavpils Tirdzniecības profesionālā vidusskola, kā arī divi profesionālās izglītības kompetences centri - Daugavpils Būvniecības tehnikums un Daugavpils Tehnikums.
Izvērtējot Daugavpils profesionālās izglītības iestāžu darbību un uzklausot skolu attīstības stratēģijas, Izglītības un zinātnes ministrija secinājusi, ka nepieciešams stiprināt izglītības iestāžu programmas, lai sadarbībā ar darba devējiem izglītības programmu saturu efektīvāk pielāgotu darba tirgus vajadzībām. Vērtējot iespējamos attīstības scenārijus, tika analizēts arī skolu esošais izglītības programmu piedāvājums un audzēkņu skaita izmaiņas.
Izvērtējuma rezultātā secināts, ka Daugavpils Tirdzniecības profesionālajā vidusskolā ir samazinājies audzēkņu skaits un darba tirgus pieprasījums, kā arī skola nodrošina programmas, kurās apgūstamās profesijas vidējā termiņā ir pakļautas darba vietu automatizācijai un digitalizācijai. Lai savlaicīgi un elastīgi reaģētu uz esošo situāciju, tiek piedāvāts Daugavpils Tirdzniecības profesionālās vidusskolas izglītības programmas no nākamā gada 1.janvāra turpināt īstenot Daugavpils Būvniecības tehnikumā un Daugavpils Tehnikumā.
Plānojot Daugavpils profesionālās izglītības iestāžu optimizāciju, IZM ir tikusies un uzklausījusi visu trīs skolu, Daugavpils pilsētas domes un Izglītības pārvaldes pārstāvjus. No 8. līdz 11.martam notika konsultācijas ar visu Nozaru ekspertu padomēm (NEP), apspriežot nozaru attīstību un tālāko izglītības iestāžu darbību, tajā skaitā arī akcentējot Daugavpils pilsētas izglītības iestādes un tur īstenotās izglītības programmas. NEP pārstāvji norāda, ka reģionā ir nepieciešams kvalificēts un darba tirgum atbilstīgs darbaspēka piedāvājums, kas spētu pielāgoties mainīgajai darba videi, ietverot gan digitalizācijas, gan automatizācijas attīstību. Arī Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Lāčplēsis akcentē, ka profesionālās izglītības iestāžu konsolidācija ir likumsakarīgs process, jo nevar runāt par efektīvu un konkurētspējīgu profesionālo izglītību pilsētā un reģionā, izvairoties no pārmaiņām, kas saistītas ar resursu mērķtiecīgu izmantošanu, izglītības programmu aktualizēšanu atbilstoši pieprasījumam un efektīvu skolu materiāli tehniskās bāzes apsaimniekošanu.
Rīkojuma projektu par Daugavpils Tirdzniecības profesionālās vidusskolas likvidāciju ar 2022. gada 1.janvāri, nododot izglītības programmu īstenošanu profesionālās izglītības kompetences centriem “Daugavpils Būvniecības tehnikums” un “Daugavpils Tehnikums”, IZM tuvākajā laikā virzīs izskatīšanai valdībā.