Global Education Network Europe (GENE) ir Eiropas ministriju un aģentūru tīkls, kas ir atbildīgas par politikas veidošanu, finansējumu un atbalstu globālās izglītības jomā.

Globālā izglītība ir izglītības pieeja, kas ļauj cilvēkiem veidot vispusīgu skatījumu uz norisēm pasaulē un savu lomu tajās, atvērt acis, sirdis un prātu pasaules izaicinājumiem vietējā un globālā līmenī. Tā dod cilvēkiem iespēju saprast, iztēloties, cerēt un rīkoties – veidot pasauli, kurā valda sociālais un klimata taisnīgums, miers, solidaritāte, vienlīdzība un līdztiesība, planētas ilgtspēja un starptautiska sapratne. Tā ietver cilvēktiesību ievērošanu un cieņu pret daudzveidību, iekļaušanu un cieņpilnu dzīvi visiem tagad un nākotnē.

2022. gada 3.-4. novembrī Dublinā (Īrijā) notika Eiropas Globālās izglītības kongress, kura rezultātā tika pieņemta Eiropas Deklarācija par globālo izglītību 2050. gadam. Deklarācija nosaka stratēģisko ietvaru globālās izglītības uzlabošanai un tās iespēju paplašināšanai Eiropā 2050. gadam, stiprinot izglītības lomu starptautiskās solidaritātes, cilvēktiesību, globālā sociālā taisnīguma, ilgtspējības un miera veicināšanā.

GENE globālās izglītības pārskats par Latviju

2023.-2024. gadā norisinājās GENE globālās izglītības pārskata sagatavošana par Latviju, kas sniedz atbalstu globālās izglītības politikas un prakses pilnveidei.

Globālās izglītības pārskata mērķi ir:

  • labāk izprast globālās izglītības situāciju Latvijā politikas, nodrošinājuma, atbalsta un finansēšanas kontekstā;
  • izcelt globālās izglītības labās prakses piemērus;
  • piedāvāt globālās izglītības starptautiskas perspektīvas un praksi izglītības satura ieviešanas procesa kontekstā;
  • sniegt starptautiski salīdzinošu skatījumu uz globālās izglītības potenciālās stratēģiskās attīstības stiprajām pusēm un sniegt ieteikumus globālās izglītības turpmākai pilnveidei Latvijā;
  • piedāvāt globālās izglītības starptautiskās perspektīvas un ekspertīzi saistībā ar Latvijas izglītības un attīstības sadarbības politiku un stratēģiju;
  • sniegt atbalstu pēc globālās izglītības pārskata sagatavošanas par Latviju, ja nepieciešams, lai veicinātu tā ieteikumu un secinājumu ieviešanu.

2024. gada 7. novembrī norisinājās pasākums „Latvijas 20 gadi Eiropas Savienībā: Domā globāli, rīkojies lokāli”, kura ietvaros notika GENE salīdzinošā pārskata prezentācija par globālās izglītības situāciju Latvijā. Notika arī diskusija par Latvijas jauniešu iespējām iesaistīties Eiropas Savienības un globālu jautājumu risināšanā, un paralēlās darbnīcas, kas  piedāvāja praktiskās zināšanas un radošas pieejas globālās izglītības veicināšanai. Pasākumā piedalījās pedagogi, jaunatnes jomas pārstāvji, izglītības eksperti, sociālie aktīvisti, nevalstisko organizāciju pārstāvji, žurnālisti un ārvalstu eksperti, kas kopīgi analizēja un diskutēja par globālās izglītības nozīmi un tās attīstību Latvijā.

Ir plānots, ka GENE globālās izglītības pārskats par Latviju tiks publicēts 2025. gada sākumā.