ES izglītības un jaunatnes lietu ministru neformālā sanāksme

Šodien, 2022. gada 27. janvārī, Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāre Līga Lejiņa un Latvijas Jaunatnes padomes valdes loceklis Dāniels Liecis piedalās Eiropas Savienības (ES) izglītības un jaunatnes ministru neformālajā sanāksmē Starsbūrā, kurā paredzētas politikas debates par jauniešu lielāku iesaisti zaļākas un ilgtspējīgākas Eiropas veidošanā.

IZM valsts sekretāre L.Lejiņa kā vienu no lielākajiem izaicinājumiem uzsver nepieciešamību nodrošināt jauniešiem pieejamu, uzticamu un saprotamu informāciju gan par vides un ilgtspējas jautājumiem, gan arī par ES tiesību aktiem un politikas dokumentiem šajās jomās. “Liela loma ir jauniešu medijpratībai un kritiskajai domāšanai, tāpēc jo īpaši svarīgi, lai pēc iespējas agrīnā posmā mācību saturā pamatskolas līmenī skolēni sāk attīstīt šīs prasmes,” uzsver L.Lejiņa. Latvijas kontekstā nozīmīgs ieguldījums atbilstošu zināšanu, prasmju un vērtību attīstībā ir pilnveidotais mācību saturs un pieeja vispārējā izglītībā, kur vides un ilgtspējas jautājumi ir integrēti mācību saturā. Pilnveidotais saturs paredz arī caurviju prasmi “pilsoniskā līdzdalība”.

Vienlaikus būtiski ir radīt iespējas jauniešu aktīvai iesaistei lēmumu pieņemšanas procesos gan nacionālajā, gan pašvaldību līmenī, organizējot sadarbību ar jaunatnes organizācijām.

Jaunieši ir viena no aktīvākajām grupām, kura pievērš uzmanību vides un ilgtspējas jautājumiem un meklē videi draudzīgus un ilgtspējīgus risinājumus savā ikdienas dzīvē. Būtiski veidot iespējas jauniešiem pieteikt un veidot projektus, lai jaunieši varētu gan piedāvāt praktiskus risinājumus, pievērst uzmanību nozīmīgām tēmām un sadarboties ar politiku veidotājiem konkrētu mērķu sasniegšanā.

Jauniešu pārstāvis Dāniels Liecis uzsver nepieciešamību jo īpaši atbalstīt jaunatnes organizācijas un citas institūcijas, kas veicina jauniešu līdzdalību un pilsonisko izglītību, jo tādā veidā jauniešiem ir lielākas iespējas izteikt savu viedokli un tikt sadzirdētiem. “Jauniešiem ir viedoklis, bet dažreiz trūkst zināšanu, kā to izpaust,” uzsver Dāniels Liecis. Viņš arī aicina politiķus un lēmumu pieņēmējus vairāk domāt par to, kā pilnvērtīgi iesaistīt un sadzirdēt jauniešus, kā arī sniegt atgriezenisko saikni par jauniešu izteiktajiem priekšlikumiem, kas ir pamats turpmāko lēmumu pieņemšanā.