es ministri

Šonedēļ, 2020. gada 30. novembrī un 1. decembrī, izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska piedalās Vācijas prezidentūras ES Padomē rīkotajās ES izglītības, jaunatnes lietu un sporta ministru tiešsaistes sanāksmēs.

Drīzumā plānots apstiprināt jauno Erasmus+ un Eiropas Solidaritātes korpusa regulu, kas noteiks šo programmu ietvaru laika posmam no 2020. līdz 2027. gadam. Apzinoties Covid-19 pandēmijas radīto ietekmi uz starptautisko mobilitāti, Vācijas prezidentūra aicinājusi par jaunatnes jomu atbildīgos ministrus skatīt tos izaicinājumus, ar kuriem Covid-19 apstākļos saskaras jaunieši un jauniešu apmaiņā, pārrobežu brīvprātīgā darba aktivitātēs iesaistītās jaunatnes organizācijas. Tāpat ir svarīgi kopīgi apzināt iespējas, kādas var dot kopīgā ES sadarbība un  ES jaunatnes programmas. 

Ministru diskusijā I.Šuplinska norādīja, ka jauniešu veselība un drošība jāskata kā būtiskākie aspekti, izvērtējot fiziskās mobilitātes īstenošanas nepieciešamību. Ministre aicināja šī brīža apstākļos veicināt virtuālo mobilitāti, vienlaikus nodrošinot jauniešu un jaunatnes darbinieku digitālo prasmju pilnveidi un nepieciešamo tehnisko nodrošinājumu, kam atbalstu varētu sniegt arī ES jaunatnes programmu projektu finansējums. Ministre īpaši uzsvēra drošu iekšzemes brīvprātīgā darba un solidaritātes aktivitāšu īstenošanu, kas var sniegt būtisku atbalstu Covid-19 pandēmijas visvairāk skartajām sabiedrības grupām.

Eiropas sadarbība izglītības jomā dod iespēju ciešāk sadarboties, dalīties ar labās prakses piemēriem, kā arī veicināt izglītības politikas reformas valstu un reģionu līmenī. 2020. gadā noslēdzas Eiropas sadarbības izglītībā desmit gadu stratēģiskais ietvars “Izglītība un mācības 2020”. Tādējādi Vācijas prezidentūra aicināja izglītības ministrus diskutēt par tiem pasākumiem, kas veicami Eiropas izglītības telpas izveidei līdz 2025. gadam, kā arī sniegt savu redzējumu par tiem stratēģiskajiem mērķiem un prioritātēm, kam dalībvalstu sadarbībā izglītības jomā ir jāpievērš uzmanība nākamo 5 - 10 gadu laikā. 2021. gada februārī plānots apstiprināt Eiropas sadarbības izglītībā stratēģisko ietvaru laika posmam līdz 2030. gadam. 

Ministre I. Šuplinska diskusijā uzsvēra izglītības kvalitātes nozīmi visās izglītības pakāpēs un veidos. Tam būtisks mūsdienīgs un kvalitatīvs izglītības saturs, nepieciešamie resursi, mācību vide un infrastruktūra un starptautiska sadarbība. Svarīga ir pedagogu savstarpēja mācīšanās, izglītības inovācija un labās prakses nodošana.

Šodien, 1. decembrī, notiek sporta ministru tikšanās, kura veltīta tēmai “Starptautiskie sporta pasākumi Covid-19 pandēmijas laikā”. Vācijas prezidentūra aicina dalībvalstis dalīties pieredzē par starptautiskiem sporta pasākumiem, kas tiek organizēti dalībvalstīs kopš pandēmijas sākuma, kā arī problēmām, ar kurām nācies sastapties, un iesaistīto pušu sadarbību. Latvijā starptautisko sporta pasākumu organizatori šajā laikā ir ievērojuši valsts izstrādātās vadlīnijas un veikuši visus nepieciešamos ierobežojumus un veselības drošības kontroles, lai sporta pasākumi noritētu droši, neradot Covid-19 izplatībai labvēlīgus apstākļus. Sporta pasākumu organizatoriem ir pienācis grūts un sarežģīts laiks, jo vairums sporta notikumu gan Latvijā, gan arī visā Eiropā norit bez skatītājiem. Šā gada laikā sporta pasākumu organizatoriem ir bijis gandrīz neiespējami gūt jebkāda veida ienākumus. 

ES ir būtiska loma, lai sporta nozare dalībvalstīs varētu turpināt izaugsmi pēc pandēmijas, izstrādājot krīzes vadlīnijas visai sporta kustībai. Tāpēc kopā jārada instrumenti, kas atbalstītu sporta nozares atveseļošanos un veicinātu turpmāku ilgtspējīgu sporta jomas attīstību.   

Plašāka informācija, ES ministru videokonferences:

Izglītība: https://www.consilium.europa.eu/lv/meetings/eycs/2020/11/30/education/

Jaunatne: https://video.consilium.europa.eu/event/lv/24248

Sports: https://www.consilium.europa.eu/lv/meetings/eycs/2020/12/01/sport/