Finansējums

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) šobrīd radusi iespēju izglītības un zinātnes nozarei novirzīt vairāk finansējuma nekā agrāk, kā arī vairāk nekā iepriekš tiek nodrošināti dažādi atbalsta mehānismi.

Papildus piešķirtais finansējums Covid-19 seku mazināšanai un ekonomikas stimulēšanai 2020. un 2021.gadā ir 57,2 miljoni eiro, kas ietver vairāk nekā 6000 datoru piegādi Latvijas skolām līdz šī gada beigām, starptautisku atzinību guvušu “Tava klase” mācību video platformas izveidi, platjoslu infrastruktūras “vidējā jūdze”, nodrošinot kvalitatīvu internetu skolām, mācību satura digitalizācijai, zinātnisko institūciju izcilības stiprināšanai, stipendiju apmēra un skaita palielinājumam, atbalstam sporta nozarei un citiem pasākumiem. Savukārt bāzes finansējums pedagogu darba samaksai 2021. gadā palielināts par 40,5 miljoniem eiro.

“Covid-19 izraisītā krīze likusi daudz straujāk mainīt domāšanu un attīstīt daudzas jaunas iniciatīvas. Mērķtiecīgi izvirzām noteiktas problēmas risinājumu un iespēju robežās diskutējam, analizējam, pielāgojam. Ejam soli pa solim uz izglītības kvalitāti, kur samilzušo jautājumu loks ap Covid-19 pieaug, nevis mazinās,” uzsver izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.

Iesniedzot informatīvo ziņojumu "Par kvalitatīvas vispārējās vidējās izglītības nodrošināšanas priekšnosacījumiem", IZM norādīja, ka apzinās skolu un pašvaldību izdevumus attālinātā mācību procesa organizēšanā un meklēs risinājumus, ja šo izdevumu palielinājums būs saistīts ar attālinātajām mācībām. Šobrīd ministrija gatavo ziņojumu, kurā no IZM budžeta ir rasts finansējums vairāk nekā 1 miljona eiro apjomā skolotāju darba atbalstam.

Atbalsta mehānismu vidū minams bezmaksas digitālās pratības pilnveides apmācību nodrošinājums pedagogiem. Kursos joprojām pieejamas brīvas vietas un IZM aicina skolotājus tos aktīvi izmantot. Tāpat IZM rosina pārdalīt vairāk nekā 1 miljonu eiro, lai nodrošinātu atbalstu izglītības iestādēm digitālo un citu mācību līdzekļu iegādei.

Plašais atbalsta pasākumu kopums ietver attālināto mācību vadlīniju praktiskā pielietojuma vebinārus, regulāras tiešsaistes konsultācijas skolotājiem “zoom” platformā, tiešaistes tikšanās ar mācību jomu vadītājiem.

Skola2030 projekta ietvaros izstrādātie mācību līdzekļu paraugi 1., 4., 7.,10.klasei ir pieejami vietnē http://mape.skola2030.lv, tie ir lejuplādējāmi, pārsūtāmi un maināmā formātā. Šobrīd ir arī pilnveidota TavaKlase.lv platforma, meklēšanas iespēja esošajām 1200 video mācību stundām 1.- 6.klasei, 9. un 12.klasei būs pieejama no 2020.gada decembra. Jauni mācību video tiks publicēti pakāpeniski, arī virszemes TV apraidē – no 2021.gada janvāra.

IZM pauž cerību, ka nozare, efektivizējot daudzus procesus, virzās uz sadarbību un nākotnes izglītības mērķi - bērncentrētu, bērna spēju attīstošu izglītību, uzlabojot vienlīdzīgas, iekļaujošas izglītības pieejamību valstī.