kuģis jūrā

Lai saglabātu un attīstītu konkurētspējīgu augstāko jūrniecības izglītību Latvijā, vienīgais risinājums ir Latvijas Jūras akadēmijas (LJA) pievienošanās Rīgas Tehniskajai universitātei (RTU) atsevišķas struktūrvienības statusā. Tādējādi tiek saglabāts LJA veselums, darbības nepārtrauktība un garantēts nemainīgi augsts studiju procesa līmenis. RTU ir vienīgā inženiertehniskā valsts augstskola Latvijā, kuras profils studiju, pētniecības un infrastruktūras attīstības ziņā var veidot nepieciešamās sinerģijas ar LJA, lai nodrošinātu apstākļus jūrniecības nozares speciālistu sagatavošanas nepārtrauktībai visās izglītības pakāpēs,“ norāda izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece. Šo jautājumu valdībā plānots skatīt jūnija beigās vai jūlija sākumā.

Ja šāda reorganizācija nenotiktu, pēc diviem gadiem LJA beigtu pastāvēt, jo iestāde nebūtu izpildījusi Augstskolu likumā noteiktās prasības lietišķo zinātņu augstskolai.  “Latvijas Jūras akadēmija un visa jūrniecības nozare pratīs izmantot RTU kā zinātnes universitātes sniegto potenciālu un resursus, lai nostiprinātu jūrniecības izglītību Latvijā pilnīgi jaunā līmenī. Nozare būs tikai ieguvēja, ja ļausies pārmaiņām, kas veicinās zinātnē balstītu risinājumu ieviešanu industrijā,” piebilst ministre.

LJA studējošo skaits no 920 studentiem 2009./2010. mācību gadā ir samazinājies līdz 555 studentiem šobrīd. Tas var samazināties arī turpmāk, jo nav skaidru garantiju, ka pēc studijām būs iespēja saņemt valsts atzītu diplomu. Arī iespējas saņemt Eiropas Atveseļošanas fonda investīcijas zūd vai krietni samazinās, ja LJA reorganizācija netiek veikta.  Tad ir jautājums – kāpēc daži jūrniecības nozares pārstāvji tik stūrgalvīgi pretojas  pārmaiņām? Kādas ir viņu intereses? 

Izglītības un zinātnes ministrija jau kopš 2019.gada regulāri ir tikusies ar jūrniecība nozari, skaidrojot, ka LJA reorganizācija neskar un līdz ar to nemaina nevienu no jūrnieku sagatavošanas sistēmas elementiem. Satiksmes ministrija joprojām ir atbildīga par Starptautiskās Jūrniecības organizācijas “Konvencijas par jūrnieku sagatavotības, sertificēšanas un sardzes pildīšanas standartiem” (STCW konvencija) prasību izpildi. Pašreizējā jūrnieku sagatavošanas un sertificēšanas sistēma ir ārkārtīgi pozitīvi novērtēta, kas ir pamats valsts iekļaušanai Starptautiskās Jūrniecības organizācijas “Baltajā Sarakstā”, kas legalizē starptautiski atzītu jūrnieku sertifikātu izdošanu un arī citu valstu izdotu sertifikātu atzīšanu. 

LJA reorganizācija saglabā visus līdzšinējos sistēmas darbības principus. Arī turpmāk “Jūrnieku Reģistrs”  uzraudzīs atbilstību STCW konvencijai LJA kā RTU struktūrvienības īstenotajās studiju programmās. Tā kā LJA reorganizācija neparedz izmaiņas līdz šim īstenotajā izglītības procesā, līdz ar to arī STCW konvencijas kontekstā pārmaiņas nenotiks. 

Savukārt Izglītības un zinātnes ministrijas atbildībā ir efektīvas un ilgtspējīgas augstskolu darbības nodrošināšana attiecīgās jomas speciālistu sagatavošanā.  Latvijas Jūras akadēmijas reorganizācija un iekļaušana Rīgas Tehniskās universitātes ekosistēmā veicinās konkurētspējīgākas un resursu ziņā efektīvākas izglītības sistēmas izveidošanu. RTU starptautiskajā reitingā «QS World University Rankings 2023» RTU ir iekļuvusi 751.–800. vietā, un šis rādītājs ir augstākais no reitingā iekļauto trīs Latvijas universitāšu izvērtējuma rezultātiem.