Silvija Reinberga

2023. gada 28. jūlijā Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāre Silvija Reinberga piedalījās Eiropas Savienības pētniecības ministru sanāksmē Santanderā.

Spānija kā Eiropas Savienības Padomes prezidējošā valsts aicināja pētniecības ministrus padziļināti apspriest divas tēmas: zinātnes diplomātiju un Apvārsnis Eiropa stratēģisko plānošanu 2025.-2027. gadā. Spānijas prezidentūras prioritātes pētniecībā ir pētniecības un inovāciju ietekmes stiprināšana Eiropas Savienības politikas veidošanā, Vidusjūras reģiona pētniecības un inovāciju partnerības (PRIMA) stiprināšana un pētnieku karjeru ietvara atjaunošana.

Diskusijā par zinātnes diplomātiju Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāre S. Reinberga uzsvēra, ka zinātnes diplomātija var spēlēt būtisku lomu ārpolitikas mērķu sasniegšanā, kā arī pētnieciskās sadarbības veicināšanā. Ģeopolitiski izaicinājumi kā Krievijas iebrukums Ukrainā liek pārskatīt Eiropas pieeju zinātnes diplomātijai, nodrošinot, ka Eiropas Savienības un dalībvalstu līmenī tiek pārtraukta visa zinātniskā sadarbība ar organizācijām Krievijā un Baltkrievijā. Eiropai ir jāturpina atbalstīt Ukraina, t.sk. caur Ukrainas atjaunošanas instrumentiem, kuros jābūt iekļautai pētniecības un inovāciju komponentei. Parlamentārā sekretāre uzsvēra atbalstu kopīgām Eiropas Savienības vērtībām zinātnes diplomātijā – atvērtība, reciprocitāte, starptautisko noteikumu ievērošana, kā arī atvērtas stratēģiskās autonomijas pieeja.

Diskusijā par Apvārsnis Eiropa stratēģisko plānu 2025.-2027. gadam, S. Reinberga pauda atbalstu esošajam stratēģiskās plānošanas procesam, norādot, ka dokuments jāveido ņemot vērā nesen īstenotā padziļinātā dialoga rezultātus. Eiropas Savienībai jāturpina mazināt pētniecības un inovāciju plaisu starp dalībvalstīm, kur lielu lomu spēlē dalības paplašināšanas (t.s. Widening) instruments, kas jāturpina fokusēt dalībvalstu, nevis reģionālā griezumā. Stratēģiskai plānošanai, Eiropas Savienībai un dalībvalstīm jāturpina attīstīt sinerģijas ar Struktūrfondiem, kā arī jānodrošina projektu tehnoloģiju gatavības līmeņu (TRL) balanss Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju pamatprogrammā.

Izglītības un zinātnes jomā Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda (Recovery and Resilience Facility) plāna ietvaros paredzēti ieguldījumi  212,9 miljonu eiro apmērā augstākās izglītības un zinātnes konkurētspējas stiprināšanai, skolu modernizācijai un pieejamības nodrošināšanai, kā arī digitālo prasmju attīstībai.