Izgl

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sadarbībā ar nozarēm 2020. gadā turpina izvērtēt profesionālās izglītības iestāžu tīklu, skolu darbību un sniegumu. Šonedēļ ministrijā notika šajā gadā pēdējā Profesionālās izglītības un nodarbinātības trīspusējās sadarbības apakšpadomes  (PINTSA) attālinātā sēde par profesionālās izglītības attīstības tendencēm. 

Sēdē PINTSA dalībnieki tika iepazīstināti ar iecerētajiem pasākumiem profesionālās izglītības attīstības nodrošināšanai Latvijā. IZM Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta direktore Rūta Gintaute-Marihina tikšanās laikā akcentēja Valsts kontroles (VK) veiktajā revīzijā “Profesionālā vidējā izglītība - vai kļuvusi pievilcīgāka un sagatavo valstī pieprasītus speciālistus”  ietvertos ieteikumus, kurus ministrija apņēmusies ieviest tuvāko trīs gadu laikā. Izvērtējot profesionālās izglītības attīstību laika posmā no 2010.-2019. gadam, VK norādījusi, ka izveidotā sistēma ir jāpilnveido. Īpaši akcentēta nepieciešamība veicināt profesionālās izglītības kvalitāti un prestižu, kā arī sekmēt izglītības iestāžu resursu efektīvu izlietojumu. Ir svarīgi, lai profesionālās izglītības iestādēs tiktu nodrošināta iepriekšējo periodu ieguldījumu ilgtspēja, īpaši tajās iestādēs un programmās, kurās veikti ievērojami ieguldījumi no ES struktūrfondiem un Valsts budžeta līdzekļiem. Skolām ir jānodrošina, ka atjaunotā infrastruktūra tiek izmantota kvalitatīvas profesionālās izglītības īstenošanā jauniešiem, pieaugušajiem, kā arī citu izglītības iestāžu pedagogiem. 

Tuvākajā laikā ministrija plāno uzklausīt un vērtēt atsevišķu profesionālās izglītības iestāžu stratēģiskās attīstības plānus. Piedaloties Nozaru ekspertu padomju ekspertiem, pašvaldību pārstāvjiem, sadarbības partneriem un skolu pārstāvjiem, tiks analizēts, vai profesionālās izglītības programmas tiek īstenotas kvalitatīvi un atbilstoši profesijas standartā noteiktajām prasībām. 2021.gadā plānots lemt par iespējamo profesionālās izglītības iestāžu tīkla optimizāciju un reorganizāciju, lai sekmētu kvalitatīvas profesionālās izglītības īstenošanu atbilstoši darba devēju un tautsaimniecības nozaru prasībām, novērstu programmu dublēšanos vienā reģionā.

Šobrīd ir uzsākts vērtēšanas un sarunu process par Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma un tā īstenošanas vietu, un Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma iespējamo reorganizāciju. Veicot reorganizāciju, tiks ņemti vērā šobrīd pastāvošie riski Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma programmu īstenošanas vietās Saulainē un Cīravā. Te regulāri samazinās audzēkņu skaits, savukārt nozares pārstāvji konstatējuši nepietiekamu materiāli tehnisko nodrošinājumu, piemēram,  autotransporta programmā. 

Profesionālās izglītības iestāžu darbībai un sniegumam šajā gadā tiek pievērsta īpaša uzmanība, identificējot arī riskus iestāžu darbībā. Tas jo īpaši svarīgi, izvērtējot ESF iepriekšējo plānošanas periodu finansējuma efektīvu izlietošanu. Jau 2021.gada pirmajā pusē tiks pieņemti lēmumi par nākamajā plānošanas periodā (2021-2027) plānotā finansējuma efektīvu un mērķtiecīgu  ieguldīšanu profesionālās izglītības attīstībā. Tas ļaus mērķtiecīgi veikt nepieciešamās investīcijas, tādējādi paaugstinot profesionālās izglītības prestižu, modernizēšanu un konkurētspēju mūsdienu daudzveidīgajā izglītības piedāvājumā.