Ministre Marseļā

Otrdien, 2022. gada 8. martā, Eiropas Savienības (ES) pētniecības ministri tikās Marseļā, lai apspriestu starptautisko sadarbību pētniecībā un inovācijās. Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece Baltijas valstu pētniecības ministru vārdā nosodīja Krievijas iebrukumu Ukrainā, aicināja dalībvalstis pārtraukt sadarbību ar Krieviju un Baltkrieviju pētniecībā un augstākajā izglītībā, kā arī apliecināja Latvijas gatavību sniegt atbalstu Ukrainas studējošiem, akadēmiskajam personālam un pētniekiem.

Francijas prezidentūras Eiropas Savienības padomē ietvaros organizētajā ministru konferencē galvenais diskusijas temats bija starptautiskā sadarbība pētniecībā. Diskusiju mērķis bija vienoties par koordinētu Eiropas Savienības un tās dalībvalstu politiku starptautiskajā sadarbībā ar trešajām valstīm un galveno sadarbības principu noteikšana. Starptautiskās sadarbības ietvars un principi ir aprakstīti Marseļas deklarācijā par starptautisko sadarbību pētniecībā un inovācijās. Ministru diskusijā dalībvalstu ministri tika aicināti izteikties par deklarācijas dokumentu.

Pārstāvot Latviju, izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece uzsvēra, ka kopš Krievijas militārā iebrukuma Ukrainā starptautiskās sadarbības konteksts ir fundamentāli mainījies. Latvija aicināja ES dalībvalstis nekavējoties pārtraukt jebkādu sadarbību pētniecībā un inovācijās ar Krievijas Federāciju un Baltkrieviju. Ministre jau 25. februāra vēstulē Latvijas augstākās izglītības iestādēm un zinātniskajām institūcijām aicināja pārtraukt jebkādu sadarbību ar Krieviju un Baltkrieviju pētniecībā un augstākajā izglītībā. 

Diskusijā ministre uzsvēra, ka paralēli sadarbības pārtraukšanai ar agresoru nepieciešams atbalstīt studējošos, akadēmisko personālu un pētniekus no Ukrainas, kā arī apliecināja, ka Latvijā tiek gatavota atbalsta pakete Ukrainas bēgļiem, kurā ietilps arī atbalsts Ukrainas studējošiem, akadēmiskajam personālam un pētniekiem. 

Ministre atbalstīja Marseļas deklarācijā minētos principus un vērtības, piemēram, pētniecības brīvību, ētiku un integritāti un intelektuālā īpašuma aizsardzību, tomēr vienlaikus vērsa dalībvalstu uzmanību uz to, ka Latvijas ieskatā deklarācijā ir nepārprotami un skaidri jānorāda, ka ES un tās dalībvalstis nesadarbojas ar agresorvalstīm un ka sadarbība pētniecībā un dalīšanās ar zināšanām var notikt tikai ar valstīm, kurām ir kopīgas vērtības un mērķi.