OECD_1

8.decembrī Francijas galvaspilsētā Parīzē notika OECD Izglītības komitejas ministru līmeņa sanāksme par iekļaujošas un taisnīgas sabiedrības atjaunošanu ar izglītības palīdzību. Sanāksmes laikā norisinājās vairākas darba grupas, kas bija veltītas divām tēmām - jautājumiem par vienlīdzības un iekļautības stiprināšanu izglītībā, kā arī par atbalstu mūžizglītībai, lai nodrošinātu iekļaujošu un taisnīgu sabiedrību.

OECD Izglītības komitejas ministru līmeņa sanāksmē piedalījās OECD valstu ministri, augstākās amatpersonas, kā arī starptautisko organizāciju pārstāvji. Latviju pasākumā pārstāvēja Latvijas vēstnieks OECD Indulis Ābelis, Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts sekretāra vietniece – Politikas iniciatīvu un attīstības departamenta direktore Ilze Saleniece, kā arī IZM nozares padomniece OECD un UNESCO Laura Treimane.

Izglītības komitejas ministru līmeņa sanāksmē tika pārrunāts, kā izglītība var veidot pamatu taisnīgai, iekļaujošai, ilgtspējīgai un demokrātiskai sabiedrībai un kā to varētu uzlabot, sadarbojoties OECD ietvaros. Sanāksmes atklāšanas sesijā Latvijas vēstnieks OECD Indulis Ābelis uzsvēra, ka paredzētā pāreja mācībām latviešu valodā novērsīs lingvistisko segregāciju Latvijas izglītības sistēmā un stiprinās sabiedrību kopumā, veidojot kopīgas vērtības.

Latvijas pārstāvji darba grupās dalījās ar savu pieredzi par pāreju uz kompetencēs balstītu izglītību (Skola2030) un Izglītības kvalitātes valsts dienesta īstenoto Eiropas Sociālā fonda projektu “Atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai”. Mūžizglītības kontekstā IZM valsts sekretāra vietniece – Politikas iniciatīvu un attīstības departamenta direktore Ilze Saleniece  uzsvēra Latvijas pozitīvo pieredzi, iesaistot sadarbības partnerus prasmju stratēģijas izstrādē, kā arī nozīmīgākās patlaban notiekošās reformas, kas vērstas uz darbinieku prasmju paaugstināšanas un pārkvalificēšanas nodrošināšanu, īpaši mazkvalificētajiem darbiniekiem.

Izglītības komitejas sanāksmes noslēgumā tika pieņemta deklarācija par  taisnīgas sabiedrības veidošanu, izmantojot izglītību. Deklarācijā nosodīts Krievijas agresijas karš pret Ukrainu, kā arī izteikts atbalsts Ukrainas valdībai un tās iedzīvotājiem. Deklarācijā OECD tiek aicināts atbalstīt valstis to centienos veidot taisnīgāku un iekļaujošāku sabiedrību, izmantojot izglītību, pārveidojot izglītības sistēmas, kā arī atbalstot nākotnei nepieciešamo prasmju apguvi.

OECD Izglītības komitejas ministru līmeņa sanāksme tika rīkota, lai valstīm sniegtu vadlīnijas par to, kā OECD var vislabāk atbalstīt valstis, lai izveidotu efektīvākas izglītības sistēmas un izmantotu sinerģiju ar citām politikas jomām, kā arī, lai izglītība un mācības sekmētu labākus un taisnīgākus ekonomikas un darba tirgus rezultātus, lielāku sociālo līdzdalību un labāk funkcionējošu demokrātiju. Iepriekšējo reizi OECD Izglītības komitejas ministru līmeņa sanāksme notika 2012. gadā.