Šīs nedēļas nogalē, 1. un 2. jūlijā, Cēsīs notiek sarunu festivāls „Lampa” - iedvesmojoša un aizraujoša platforma visiem, kam ir, ko teikt. Festivālā piedalās arī Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM), Valsts izglītības attīstības aģentūras, Izglītības kvalitātes valsts dienesta, Valsts izglītības satura centra un Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras eksperti, diskusijās un akcijās rosinot domāt par tēmām, kas saistītas ar izglītības jomā notiekošo, kā arī par aktualitātēm zinātnē un darbā ar jaunatni.
Piektdien, 1. jūlijā, plkst. 13.00 uz Jaunās skatuves Riekstukalnā Valsts izglītības attīstības aģentūra sadarbībā ar Latvijas Jaunatnes padomi organizē Erasmus+ sarunu “Dzīvā bibliotēka: stāsti par jauniešu iekļaušanu”. Eiropas Jaunatnes gadā, kas sakrīt arī ar Erasmus+ 35. gadadienu, tiks aktualizēta viena no Eiropas Komisijas prioritātēm - iekļaušana un daudzveidība. Sarunas dalībnieki debatēs par veidiem, kā iekļaut sabiedriskajā dzīvē, tostarp starptautiskos projektos, jauniešus, kuri dažādu apstākļu dēļ sastopas ar mazāk iespējām veidot sociāli aktīvu dzīvi. Abas festivāla dienas darbosies arī momentfoto studija, kurā ikviens interesents varēs nofotografēties pie Erasmus+ fotosienas, kas veidota programmas jubilejas noskaņās.
Sestdien, 2. jūlijā, plkst. 11.00 pie Valsts mājas telts tiks uzstādīts IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta veidots objekts - instalācija “Iekarsti par zinātnes vērtībām”. Instalāciju veido masīvs ledus Research Latvia sešstūris, kura pamatnē var izlasīt sešas nozīmīgas zinātnes vērtības. Objekts piedāvā ikvienam festivāla apmeklētājam nobalsot par sev tīkamāko zinātnes vērtību, ar plaukstas pieskārienu kausējot ledu tajā sešstūra sadaļā, kur iesaldēta attiecīgā zinātnes vērtība.
Līdztekus apmeklētāji varēs iepazīsties ar pieciem interesantiem Latvijas sabiedriskās zinātnes (Citizen Science) projektiem un noskaidrot, kā sadarboties ar zinātniekiem, lai kopā mainītu pasauli un padarītu to labāku.
Objekts “Iekarsti par zinātnes vērtībām” būs pieejams līdz pat dienas beigām, un ir daļa no aktivitātes "Sadarbība - pakļaušanās, piekāpšanās vai tomēr ceļš uz abpusēji izdevīgu rezultātu?" kuras laikā Valsts mājā vairākās pieturvietās tiks spriests par sadarbības nozīmi veiksmīga rezultāta iegūšanai tik atšķirīgās jomās kā zinātne, ēku siltināšana, satiksmes drošība uz ielas un atvērto datu lietošana.
Sestdien, 2. jūlijā, plkst. 11.00 uz skatuves “Apgaismo” risināsies diskusija “Vai var kaimiņvalsts karogu izkrāsot nepareizi?” kurā piedalīsies Izglītības kvalitātes valsts dienesta vadītāja Inita Juhņēviča. Sarunas dalībnieki debatēs par skolotāju un klases audzinātāju nostāju un lomu situācijās, kad kaimiņvalstīs risinās notikumi, kuri ignorē demokrātijas un cilvēktiesību principus. Diskusiju organizē biedrības FreeBelarus.
Sestdien, 2. jūlijā, plkst. 11.00 uz Jaunās skatuves notiks Latvijas Jaunatnes padomes un Jaunatnes Starptautisko programmu aģentūras sadarbībā ar IZM rīkotā diskusija “Vai jaunieši var izglābt pasauli?!" Sarunas dalībnieki spriedīs par to, vai veids, kā jaunieši izmanto savas pilsoniskās tiesības un pienākumus, veicina vai, tieši pretēji – iznīcina demokrātiju? Diskusijā piedalās IZM Politikas iniciatīvu un attīstības departamenta direktores vietniece jaunatnes jomā Randa Ķeņģe.
Sestdien, 2. jūlijā, no plkst. 11.00 līdz 12.30 uz “Valsts mājas” skatuves Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas grantu (EEZ/NO) programmas “Pētniecība un izglītība” organizētajā sarunā “Kā sadarbība var uzlabot STEM jomas attīstību Latvijā?” diskutēs par zinātnes, tehnoloģiju, inženierzinātnes un matemātikas (STEM) jomu attīstību un nozīmi Latvijā, maldīgajiem uzskatiem par šo jomu sarežģītību un sadarbību starp Latvijas inovāciju centriem, pedagogiem un vecākiem - trīs svarīgiem spēlētājiem, kuri, savstarpēji sadarbojoties, varētu ilgtermiņā veiksmīgi sniegt ieguldījumu STEM jomas attīstībā Latvijā un radīt jauniešos interesi par to. Kā to panākt? Vai tas ir iespējams? Kā izveidot pietiekami ciešu ilgtermiņa sadarbību, lai bērns būtu ieguvējs?
Saruna ir daļa no “Valsts mājas” rīkotā notikuma “Sadarbība - pakļaušanās, piekāpšanās vai tomēr ceļš uz abpusēji izdevīgu rezultātu?”, kurā apmeklētājiem būs pieejamas dažādas sarunas un aktivitātes, kuras veido arī Ekonomikas ministrija, Izglītības un zinātnes ministrija, Valsts zemes dienests un Satiksmes ministrija.
Sestdien, 2. jūlijā, plkst. 16.15 Izglītības teltī risināsies pēcstundu sarunas "Manas kļūdas un kļūdu labojumi", kurās piedalās arī Skola2030 personāla jomas vadītāja Inese Saldābola. Dalībnieki runās par neveiksmēm, kas kļuvušas par veiksmēm, par kļūdām, kuras labotas un par visu to, kas padara darbu skolā dzīvelīgu un aizraujošu.
Sestdien, 2. jūlijā, plkst. 17.00 Valsts mājā Labklājības ministrija un IZM aicina uz sarunu “Sievietes un lēmumu pieņemšana. Pieredzes stāsti un diskusija“. Vārdos vairums Latvijas iedzīvotāju apliecinās, ka darba tirgū un ceļā uz karjeras virsotnēm sievietes un vīrieši ir līdzvērtīgās pozīcijās. Ja tas tiešām ir tā, tad kāpēc statistikas dati liecina pretējo - kāpēc sievietēm maksā mazāk un vadošos amatos visas nozarēs joprojām skaitliskā pārākumā ir vīrieši, turklāt arī tādā jomā kā izglītība, kur izteikta dzimumu disproporcija ir vērojama gluži pretējā virzienā!? Kāpēc joprojām nākas dzirdēt, ka tieši sievietēm nevis abiem dzimumiem ir jāsadala uzmanība starp ģimenes pienākumiem un darbu, tāpēc viņas ir mazāk piemērotas spriedzes pilnam darbam. Sarunas eksperti dalīsies savos pieredzes stāstos par dzīves situācijām, kas likušas justies neveikli dzimuma dēļ, un kopā ar auditoriju spriedīs, kas mums visiem kopā būtu jādara, lai līdztiesība gan lēmumu pieņemšanas līmenī, gan ikdienā būtu norma, nevis izņēmums. Diskusijā piedalās Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes dekāne Linda Daniela.
Savukārt sestdienas, 2. jūlija, vakarā plkst. 21.00 uz skatuves “Dots” risināsies tradicionālais politiķu “Cepiens”, kurā piedalīsies izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece.
Ir patiess prieks, ka pagātnē palikuši pasākumu apmeklējuma ierobežojumi, un šogad sarunu festivālā „Lampa” dalībnieki un apmeklētāji atkal varēs satikties klātienē! Festivāla atklāšana notiks piektdien, 1. jūlijā, plkst. 12.00! Daudzveidīgā festivāla programma un cita apmeklētājiem svarīga informācija pieejama festivāla mājaslapā. Uz tikšanos Cēsīs!