Šodien, 2022. gada 22. februārī, valdība atbalstīja grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kas paredz iespēju pašvaldībām organizēt vienotus iestājpārbaudījumus savās vispārējās vidējās izglītības iestādēs. Tāpat grozījumi paredz noteikt, ka 2021./2022. mācību gads skolēniem beigsies ierastajā laikā un netiks pagarināts.
Ja pašvaldības teritorijā ir vairākas pašvaldības vispārējās vidējās izglītības iestādes, uzņemot skolēnus vispārējās vidējās izglītības programmā 2022./2023. mācību gadā, pašvaldība varētu organizēt vienotus iestājpārbaudījumus un noteikt uzņemšanas kritērijus.
Priekšlikums par vienoto iestājpārbaudījumu rīkošanu un uzņemšanas kritēriju noteikšanu izstrādāts, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju valstī un lai izvairītos no skolēnu pārvietošanās uz vairākām izglītības iestādēm vienas pašvaldības ietvaros. Kaut arī šobrīd vēl nevar paredzēt, vai epidemioloģisko apstākļu dēļ iestājpārbaudījumu norisi šovasar varēs organizēt klātienē, šāds regulējums klātienes iestājpārbaudījumu kārtošanas gadījumā mazinātu Covid-19 infekcijas izplatības risku un atslogotu skolēnus no nepieciešamības iestājpārbaudījumu kārtot vairākās pašvaldības vidējās izglītības iestādēs.
Grozījumi nosaka, ka vidusskolām un valsts ģimnāzijām, kuras skolēnus 10. klasē uzņem ar pašvaldībā saskaņotu iestājpārbaudījumu kārtību, pašvaldība varēs organizēt un pārraudzīt vienotu iestājpārbaudījumu ikvienam, kurš vēlas uzsākt mācības 10. klasē. Tādējādi, lai iestātos kādā no pašvaldības vidusskolām vai valsts ģimnāzijām, skolēnam iestājpārbaudījums būtu jākārto tikai vienu reizi un iegūtie rezultāti tiks ņemti vērā, iestājoties izvēlētajā pašvaldības vidējās izglītības iestādē.
Likumprojekts paredz, ka pašvaldība, organizējot vienotus iestājpārbaudījumus, nosaka arī uzņemšanas kritērijus. Jāņem vērā, ka šādā gadījumā pašvaldība kā izglītības iestādes dibinātājs uzņemšanas kritērijus nosaka, konsultējoties un sadarbojoties ar izglītības iestādēm, tostarp ievērojot to, ka var tikt noteikti gan visām attiecīgajām izglītības iestādēm vienoti, gan atsevišķām izglītības iestādēm specifiski kritēriji.
Grozījumi likumā arī paredz, ka 2021./2022. mācību gads noslēgsies parastajā laikā un netiks pagarināts. Saistībā ar epidemioloģisko situāciju rudens brīvdienas 1.-12.klasēm šajā mācību gadā pagarināja par vienu nedēļu, tāpēc par vienu nedēļu saīsinājās arī mācību gads (šo nosacījumu par rudens brīvdienu pagarināšanu nepiemēroja sociālās korekcijas izglītības iestādei “Naukšēni” un speciālās izglītības iestādēm, kā arī izglītības ieguvei tālmācībā). Tā kā mācību satura veidošanā tiek izmantots pēctecības princips – skolēnam plānotie sasniedzamie rezultāti ir pēctecīgi nākamajā izglītības pakāpē un turpmākajā mācību procesā nepieciešamības gadījumā tos var nostiprināt un padziļināt, tiek rosināts mācību gadu nepagarināt.
Šodien valdībā atbalstītie grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā pieejami Ministru kabineta tīmekļvietnē. Grozījumi vēl jāpieņem Saeimai.