studenti

Otrdien, 2022. gada 23. augustā, izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece valdības izbraukuma sēdē Ludzā iepazīstināja ar Ministru kabineta rīcības plānā noteikto uzdevumu izpildi IZM kompetencē esošajās jomās un to ietekmi uz Latgales reģionu.  

Runājot par investīcijām tautsaimniecībā un proaktīvu, mērķtiecīgu investīciju piesaisti, tika uzsvērtas zinātnisko institūciju Latgalē aktīvā iesaiste nacionāla un starptautiska līmeņa pētniecības projektos. Daugavpils pašvaldība īsteno projektu “Inovāciju centra izveidošana Daugavpilī”, kura mērķis ir veicināt zināšanu attīstību un izglītojamo karjeras izvēli STEM un uzņēmējdarbības jomā, izstrādājot un īstenojot izglītojošas programmas, interaktīvas tematiskās nodarbības, koprades telpas un citus interaktīvus pasākumus pedagogiem un izglītojamiem Daugavpils inovāciju centrā. Projektu līdzfinansē Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instruments un Norvēģijas finanšu instruments, bet tā sadarbības partneri ir Tronheimas Zinātnes centrs (Norvēģijā) un Daugavpils Universitāte (Latvijā).

Latgales zinātniskās institūcijas iesaistās vairāk kā 25 valsts pētījumu programmu projektos un fundamentālo un lietišķo pētījumu projektos. Savukārt pēcdoktorantūras pētniecības atbalsta atlases kārtās Latgales zinātniskās institūcijas saņēmušas atbalstu vairāk nekā 1,3 milj. eiro apmērā. Daugavpils Universitāte un Rēzeknes tehnoloģiju akadēmija īsteno arī vairākus Apvārsnis 2020 projektus. Šobrīd ministrija strādā pie Daugavpils Universitātes un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas integrācijas, veidojot jaunu valsts augstskolu ar starptautiska mēroga akadēmisko un zinātnisko potenciālu Latgales reģionā vērstai uz reģiona tautsaimniecības attīstību.

No 2019. gada līdz 2022. gada 1. augustam ES projektā «Pilnveidot nodarbināto profesionālo kompetenci” ir piedalījušies vairāk nekā 5000 Latgales plānošanas reģionā nodarbinātie iedzīvotāji, savukārt gandrīz 1300 reģiona jaunieši saņēmuši atbalstu ES fondu projekta “Proti un dari” ietvaros. Ir veikti būtiski ieguldījumi reģiona vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs – sešās 6 reģiona profesionālās izglītības iestāžu modernizācijā un energoefektivitātē ieguldīti ap 21,1 milj. eiro ES fondu finansējuma. Savukārt septiņās reģiona pašvaldībās īstenoti 9 ES fondu finansēti projekti 42,3 milj.eiro apjomā, lai uzlabotu infrastruktūru un mācību vidi 18 pamatskolās un vidusskolās.

Jaunajā pedagogu finansēšanas modelī „Skolēns pašvaldībā” reģions tiks stiprināts ar paaugstinātu koeficientu – Ministru kabineta (MK) noteikumos ir paredzēts paaugstināts reģionālais koeficients 1,41 apmērā pierobežas un zemo blīvumu novadiem. Vienlaikus IZM sagaida, ka arī Latgales plānošanas reģionā turpināsies skolu tīkla sakārtošanas pasākumi, kas veicinātu skolotāju daudz efektīvāku noslodzi.

Lai sniegtu atbalstu pedagogiem latgaliešu rakstu valodas apguvē, sadarbībā ar Latgaliešu valodas, literatūras un kultūrvēstures skolotāju asociāciju (LVLKSA)  ir izstrādāts mācību priekšmeta “Latgaliešu rakstu valoda” programmas paraugu 1.-9.klasei un vispārējās vidējās izglītības specializētā kursa “Latgaliešu rakstu valoda” programmas paraugs. Savukārt, lai palīdzētu pedagogiem īstenot vispārējās vidējās izglītības specializētā kursa “Novadu mācība” noteiktos plānotos skolēnam sasniedzamos rezultātus, ir izstrādāts specializētā kursa “Novadu mācība” programmas paraugs.

Valsts valodas politikas pamatnostādnēs 2021.-2027.gadam plānoti arī ar latgaliešu rakstu valodas attīstību saistīti uzdevumi - atbalstīt un nostiprināt latgaliešu rakstu valodu, izstrādāt atbalsta materiālus latgaliešu rakstu valodas apguvei vispārējā izglītībā. Jau 2021. gadā izglītības iestādes Latgalē tika aicinātas pieteikties Latgaliešu kultūras kopienas programmai, Izglītības iestādēm nodrošināta iespēja pieteikties un pievienot šo nodarbību norisi savam atbalsta pasākuma plānam un īstenot līdz 2023. gada 31. decembrim. Savukārt Valsts pētījumu programmā  „Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai» tiks nodrošināta latgaliešu vēstures avotu, normas un mūsdienu situācijas izpēte. Ir uzsākti 4 ar latviešu valodas izpēti un lībiešu valodas vārdnīcas sagatavošanu saistīti projekti, tai skaitā plānots veikt latgaliešu rakstu valodas vēstures un mūsdienu situācijas izpēti, mūsdienu latgaliešu rakstu valodas korpusa  pilnveidi, attīstīt valodas tehnoloģijas latgaliešu rakstu valodai.

Ar ziņojumu par Deklarācijas par Artura Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību un Valdības rīcības plāna Izglītības un zinātnes ministrijas kompetencē esošo uzdevumu izpildi un to ietekmi uz Latgales reģionu var iepazīties MK tīmekļvietnē.