Izglītība
ilustratīvs attēls

No 24. līdz 28. aprīlim ikviens aicināts piedalīties ikgadējā informatīvi izglītojošā kampaņā “Digitālā nedēļa 2023”, kas sniegs iespēju gan uzņēmumiem, gan iedzīvotājiem attīstīt digitālās prasmes biznesam un nodarbinātībai. Šogad “Digitālās nedēļas” uzsvars būs uz aktīvāku digitālo tehnoloģiju un pakalpojumu izmantošanu, vienlaikus pievēršot uzmanību digitālajai identitātei, drošībai un kritiskajai domāšanai.

“Digitālās nedēļas 2023” norisi organizē Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA). Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) kopā ar citām organizācijām ir galveno norises pasākumu partneru vidū.

“Ekonomikas transformācija un straujā tehnoloģiju attīstība rada vajadzību pēc jaunām prasmēm un zināšanām jebkurā jomā – no visaugstākā līmeņa pētniecības līdz pat sadzīves situācijām. Ja gribam, lai tehnoloģiju pasaule un industrijas darbotos mūsu pašu labā, būtiska ir digitālo prasmju pilnveide – tā jāuzsāk jau pirmsskolā un jāturpina mūža garumā,” uzsver izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša.

“LIKTA viena no galvenajām prioritātēm ir iedzīvotāju digitālās prasmes un to veicināšana. Ja pirms desmit gadiem mums bija svarīgi, lai iedzīvotāji apgūst tādas digitālās pamatiemaņas kā datora un interneta lietošana, tad tagad runājam par daudz augstākām un komplicētākām zināšanām, piemēram, mākslīgā intelekta izmantošanu uzņēmumu un katra atsevišķa iedzīvotāja konkurētspējas paaugstināšanā. Eiropas digitālās desmitgades mērķis ir paplašināt uzņēmumu un iedzīvotāju iespējas uz cilvēku orientētā, ilgtspējīgā un labklājīgā digitālajā nākotnē, un mūsu uzdevums ir izmantot visus pieejamos instrumentus šo mērķu piepildīšanai dzīvē,” norāda LIKTA prezidente Signe Bāliņa.

“Digitālās nedēļas 2023” ietvaros notiks virkne saistošu pasākumu un diskusiju, kam ikviens interesents varēs sekot līdzi  TVNET portālāLIKTA Facebook  un citās interneta tiešraidēs.

“Digitālā nedēļa 2023”  ar augsta līmeņa politikas veidotāju un nozares līderu diskusiju “Kāds būs Digitālo prasmju gads Latvijā” tiks atklāta 24. aprīli ar pasākumu “Eiropas Prasmju gads Latvijā”.

  • 25. aprīlis būs veltīts tēmai  “Digitālie rīki un prasmes uzņēmējiem”, kurā tiks runāts par pieejamo atbalstu uzņēmumiem, digitalizācijas iespējām un veidiem, kā paaugstināt digitālo prasmju līmeni. Iniciatīvas “Gudrā Latvija” ietvaros tiks organizētas meistarklases uzņēmējiem – nozares eksperti dalīsies savā pieredzē un pastāstīs par rīkiem uzņēmumu digitalizācijā.
  • 26. aprīļa galvenā tēma būs “Digitālās drošības diena”, kurā notiks dažādi tiešsaistes pasākumi visām auditorijām. Kā galvenie pasākumi ir paredzēti  CERT.lv sadarbībā ar NIC.LV, LVRTC un Valsts policiju organizētā tiešraide  “Krāpnieciska e-pasta paraugs”, kā arī uzņēmuma “Tet” sadarbībā ar IZM tiešsaistes lekcija vidusskolēniem “Paslēpes ar pikšķerēšanu sociālajos tīklos. Atpazīsti to!”
  • 27. aprīlis ir veltīts tēmai “Digitālās prasmes izglītībai”, kurā Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Valsts izglītības un satura centru un partneriem organizēs dažādus tiešsaistes pasākumus:

Digitālo prasmju apguves iniciatīvas Latvijā

Tiešsaistes diskusijā eksperti un partneri stāstīs par šogad uzsāktajiem ar Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda atbalstu īstenojamiem augsta līmeņa digitālo prasmju attīstības projektiem Latvijas augstskolās - kvantu tehnoloģijās, augstas veiktspējas skaitļošanā un valodu tehnoloģijās. Uzzināsim, kur šādas prasmes var pielietot. Par augsta līmeņa digitālo prasmju projektiem stāstīs pārstāvji no IZM un projektu īstenotāji no Latvijas Universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes un valodu tehnoloģiju uzņēmumu “Tilde”.

Dators katram bērnam - digitālās skolas izaicinājumi un iespējas

Ar plašu tiešsaistes diskusiju tēmu klāstu informēsim un ar praktiķiem skaidrosim mācīšanās platformas skolo.lv plašās izmantošanas iespējas mācību procesā, lai labāk palīdzētu izprast kā skolo.lv var būt palīgs skolotāja ikdienas darbā, aplūkojot e-kursu paraugu pieejamību platformā.  

Tiešsaistes diskusijās izglītības eksperti skaidros arī, kādos veidos dažādos izglītības posmos “Skola2030” izstrādātos e-kursus izmantot mācību stundā un kā pielāgot uzdevumus skolēnu mājasdarbiem.

Runāsim arī par pārbaudes darbu norises optimizēšanu un modernizāciju, kā arī spriedīsim, kā nodrošināt vecumposmam vajadzīgo prasmju attīstību un nepazaudēt personību visur esošajā digitalizācijas vilnī.

Mērķauditorija – visi Latvijas pedagogi, jo īpaši tie, kuri aktīvu darbu platformā skolo.lv vēl nav sākuši.

ChatGPT rīku izmantošana interaktīvu uzdevumu izveidei skolā

Kā trešā un noslēdzošā IZM saruna, kas veltīta jautājumiem par digitālajām prasmēm izglītībai tematiskajā sarunu tēmu lokā, veltīta “ChatGPT” rīku izmantošanai interaktīvu uzdevumu izveidei skolā.

“Digitālās nedēļas 2023” noslēdzošā diena – 28. aprīlis – būs veltīta mediju prasmēm un digitālajiem resursiem, kurā uzmanība tiks veltīta publisko bibliotēku nozīmei iedzīvotāju digitālo prasmju pilnveidošanā un veicināšanā. Par tām tiks runāts Kultūras informācijas sistēmu centra organizētos tiešsaistes pasākumos.

Papildus notiks arī dažādi kampaņas partneru organizēti daudzveidīgi pasākumi visos Latvijas reģionos skolās un bibliotēkās, nevalstiskajās organizācijās, pašvaldībās un uzņēmumos.

Digitālās nedēļas laikā Latvijas valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) speciālisti organizēs vairākus pasākumus, kā arī ar vieslekcijām piedalīsies semināros Ventspilī, Jelgavā, Ogrē, Salaspilī un citviet. LVRTC kā vienu no būtiskākajiem uzdevumiem saskata nepieciešamību aktualizēt dažādu jaunu tehnoloģisku risinājumu pieejamību, bet vēl būtiskāk – iezīmēt šo tehnoloģiju pienesumu ikdienas dzīves, uzņēmējdarbības, efektīvas un pieejamas valsts pārvaldes attīstībā.

“Digitālā nedēļa 2023” Latvijā tiek organizēta Eiropas Savienības Prasmju gada (#EuropeanYearOfSkills) un ALL Digital Weeks 2023 (#ADWeeks2023) ietvaros, un šogad Latvijā tā notiks jau 14. reizi.

“Digitālās nedēļas 2023” pasākumu organizēšanā iesaistījušies jau vairāk nekā 150 partneri – IKT nozares uzņēmumi, valsts iestādes, pašvaldības, bibliotēkas un nevalstiskās organizācijas. Tās galvenie partneri kopā ar LIKTA  ir Izglītības un zinātnes ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Kultūras informācijas sistēmu centrs, “Tet” un  Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs.

Plašāka informācija par “Digitālās nedēļas” pasākumiem pieejama: www.eprasmes.lv, tā iezīmēta arī ar tēmturiem #eprasmes23 #ADweeks23 un #EuropeanYearOfSkills.