Lai mērķtiecīgi īstenotu Izglītības attīstības pamatnostādnes 2021. – 2027. gadam „Nākotnes prasmes nākotnes sabiedrībai” (Pamatnostādnes), Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), atbilstoši Izglītības likumā paredzētajam, ir izstrādājusi rīcības plānu līdz 2023.gadam, kuru šodien apstiprināja Ministru kabinets (MK).
Pamatnostādņu rīcības plānā ir iezīmētas dažādas darbības un definēti rezultāti, lai īstenotu šādus četrus izglītības attīstības mērķus: (1) augsti kvalificēts personāls; (2) mūsdienīgs izglītības piedāvājums; (3) atbalsts ikviena izaugsmei; (4) efektīva izglītības sistēmas un resursu pārvaldība.
Pamatnostādņu rīcības plānā ir iekļautas trīs vienlīdz svarīgas izglītības nozares horizontālās prioritātes: digitalizācija, izglītības kvalitātes vadība un uzraudzība, kā arī stratēģiska un efektīva izglītības iestāžu vadība.
Pamatnostādņu rīcības plāns trīs gadu laikā paredz uzdevumus, kas saistīti ar esošo sistēmu un procesu izvērtējumu, jaunu un pilnveidotu risinājumu, rīku un metožu izstrādi, normatīvās bāzes pilnveidi vai jauna regulējuma sagatavošanu, vadlīniju, kritēriju un metodiku izstrādi un dažāda veida informatīvu un konsultatīvu atbalstu plašam iesaistīto pušu lokam, aktuālo prasmju (t.sk. digitālo) attīstīšanu dažādām mērķa grupām, sadarbību un partnerību veidošanu, pieredzes apmaiņu un zināšanu pārnesi, mācību vides un infrastruktūras uzlabošanu.
MK rīkojums nosaka, ka atbildīgā institūcija plāna īstenošanā ir Izglītības un zinātnes ministrija, bet par līdzatbildīgajām institūcijām tiek noteiktas Aizsardzības ministrija, Ekonomikas ministrija, Finanšu ministrija, Tieslietu ministrija, Kultūras ministrija, Iekšlietu ministrija, Labklājības ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Veselības ministrija, Zemkopības ministrija un Pārresoru koordinācijas centrs. Minētās institūcijas atbilstoši kompetencei nodrošina Pamatnostādņu ieviešanas plāna pasākumu īstenošanu. Līdzatbildīgajām institūcijām arī ir jāiesniedz Izglītības un zinātnes ministrijai informācija par Izglītības attīstības pamatnostādņu realizēšanas pasākumu īstenošanu: līdz 2023. gada 1. martam – par plāna pasākumu īstenošanu 2021. un 2022. gadā, un līdz 2024. gada 1. martam – par plāna pasākumu īstenošanu 2023. gadā.
Pamatnostādņu īstenošanai kopumā tiks izstrādāti trīs rīcības plāni; darbs pie nākamā perioda (2024. – 2025. gads) rīcības plāna noritēs 2023. gadā, savukārt noslēdzošais Pamatnostādņu rīcības plāns tiks sagatavots 2024. gadā par periodu 2026. – 2027. gads.
Ar Izglītības attīstības pamatnostādnēm 2021. – 2027. gadam „Nākotnes prasmes nākotnes sabiedrībai” var iepazīties LR tiesību aktu portālā.
Ar IZM rīcības plānu, Izglītības attīstības pamatnostādņu 2021. – 2027. gadam „Nākotnes prasmes nākotnes sabiedrībai” ieviešanai var iepazīties LR Tiesību aktu portālā.