Izglītība
A.Muižniece, E.K.Hēglunda, V. E. Š.Rapaporta–Palgi, A.Teikmanis

Foto no kreisās: A.Muižniece, E.K.Hēglunda, V. E. Š.Rapaporta–Palgi, A.Teikmanis


Šonedēļ, 25. un 26. oktobrī, Rīgā notiek starptautisks seminārs "Kāpēc holokausta izglītība ir aktuāla 2022.gadā?" Seminārā piedalās pedagogi, kuri apmeklējuši Starptautiskā holokausta memoriāla centra Yad Vashem (Izraēla) organizētos pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kursus.

Starptautisko semināru  atklāja Latvijas Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Andris Teikmanis, izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece, Izraēlas vēstniece Latvijā V. E. Šārona Rapaporta–Palgi un Zviedrijas vēstniece Latvijā V. E. Karina Hēglunda.

Valsts prezidenta kancelejas vadītājs A.Teikmanis savā uzrunā iezīmēja holokausta aktualitāti arī šobrīd: “Lai arī Latvijā antisemītisms ir ļoti margināls, tas nenozīmē, ka mēs drīkstētu šim globālajam riskam pievērst nepienācīgu uzmanību. Jēdziens “nekad vairs” ir bijusi gan kā cerība, gan kā pārliecība ilgus gadus. Tomēr mēs redzam, ka diemžēl arī mūsu laikos par “nekad vairs” visi nedomā vienādi, un kara šausmas ir atkal atjaunojušās ne tik tālu no mums – Ukrainā.”

“Holokaustu nedrīkst aizmirst un to nedrīkst piedot,” semināra atklāšanas runā teica izglītības un zinātnes ministre A.Muižniece, akcentējot, ka Izglītības un zinātnes ministrija izprot jautājuma nozīmīgumu un ir atbalstījusi Starptautiskā holokausta piemiņas alianses ekspertu sagatavotās rekomendācijas, kas ar nosaukumu "Kā mācīt un kā mācīties par holokaustu” tulkotas latviešu valodā un ieviestas izglītības iestādēs.

Vairāk nekā desmit gadu laikā Yad Vashem  kursus apmeklējuši un sertifikātu par programmas apguvi saņēmuši 150 pedagogi no visām Latvijas skolām. Programmas dalībnieki apguva holokausta izglītības, izpētes un piemiņas prasmes, kas ir svarīgas, lai iepazīstinātu jauniešus ar holokausta vēsturi un aktualizētu skatījumu uz šodien notiekošajiem procesiem: ir jāizprot noziegumi pret cilvēci un to rašanās mehānismi, lai spētu novērst līdzīgu traģēdiju atkārtošanos.

Šonedēļ seminārā piedalās vēstures, sociālo zinātņu un citu mācību priekšmetu pedagogi no Latvijas, Starptautiskā holokausta memoriāla centra pārstāvji Noa Sigala (Noa Sigal) (Izraēla), Sāra Levi (Sarah Levy) (Izraēla), Mikaels Bindefelds (Micael Bindefeld) (Zviedrija), Mikaela Bindefelda fonda holokausta piemiņai dibinātājs un dokumentālās filmas “Witnesses” (“Liecinieki”) producents, kā arī muzeju pārstāvji un eksperti.

Šodien, semināra otrajā dienā, notiks darba semināri, kuros skolotāji no dažādiem Latvijas reģioniem dalīsies ar savu pieredzi, kā arī diskusijas, kurā holokausta diskurss Latvijā tiks analizēts dažādos kontekstos:  kultūras norisēs, sociālo tīklu publikācijās, cilvēku atmiņu stāstos, personiskās izvēles pieredzē u.c.

Starptautisko semināru "Kāpēc holokausta izglītība ir aktuāla 2022.gadā?" atbalsta Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Izraēlas vēstniecību un Zviedrijas vēstniecību, kā arī Rīgas Ebreju kopienu, muzeju “Ebreji Latvijā” un Rīgas domi.


Foto: Dāvis Doršs, Valsts prezidenta kanceleja