Vienota skola
Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša tiekas ar Lielbritānijas vēstnieku Latvijā Paulu Brumelu un Britu padomes pārstāvniecības Latvijā pārstāvjiem

Trešdien, 28. augustā, British Council pārstāvniecība Latvijā nodeva Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) pilotprojekta “Izglītības iestāžu partnerības kā atbalsts pārejai uz mācībām latviešu valodā” rezultātā gūtos secinājumus un priekšlikumus rīcībpolitikas un pilotprojekta tālākai attīstībai. Pilotprojekta mērķis bija plānot un īstenot aktivitātes, kas skolotājiem, skolēniem un vecākiem palīdzētu pārejā uz mācībām latviešu valodā. 

Lai pārrunātu pilotprojekta rezultātus, kā arī Latvijas un Lielbritānijas sadarbību izglītības jomā, LR izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša tikās ar Lielbritānijas vēstnieku Latvijā Polu Bramelu (Paul Brummell) un British Council pārstāvniecības Latvijā vadītāju Zani Matesoviču.

Sanāksmē piedalījās arī IZM Valsts sekretāra p.i. Ilze Saleniece, Politikas iniciatīvu un attīstības departamenta vecākā eksperte Dace Deinate, AK Ārlietu ministrijas Noturības programmas vadītāja Baltijas valstīs Katrīna Vītola un British Council pārstāvniecības Latvijā programmu vadītāja Maija Kurte. 

Pilotprojekts “Izglītības iestāžu partnerības kā atbalsts pārejai uz mācībām latviešu valodā” tika īstenots no 2023. gada septembra līdz 2024. gada maijam. Pilotprojekta ietvaros izglītības iestādes veidoja skolu partnerības, veicinot sadarbību, pieredzes apmaiņu un jaunu prasmju apguvi. Partnerībās piedalījās pamatskolas un vidusskolas, kurās līdz šim tika realizētas mazākumtautību izglītības programmas,  un pirmsskolas izglītības iestādes vai latviešu mācībvalodas pamatskolas un vidusskolas. Pilotprojektā iesaistījās 18 izglītības iestādes no Liepājas, Ventspils, Jelgavas, Rīgas, Rēzeknes, Daugavpils, Augšdaugavas un Tukuma novadiem. 

Parakstot sadarbības memorandu, IZM un British Council pārstāvniecība Latvijā vienojās, ka pilotprojekta secinājumi un priekšlikumi rīcībpolitikas attīstībai tiks nodoti ministrijai, tādējādi nodrošinot tā ilgtspēju. 

“Pirmais vienotās skolas mācību gads ir svarīgs pagrieziens ceļā uz vienotu sabiedrību, kas paplašinās iespējas bērnu izaugsmei nākotnē. Pilotprojekts pierādījis, ka bērni atrod kopīgu valodu, spēj līdzdarboties kopīgās aktivitātēs. Projekta laikā identificētās prasmes un vērtības ir svarīgas, lai pilnveidotu mehānismus pilnīgai pāreju uz vienotu skolu šaja un nākamajā mācību gadā. Esam pateicīgi British Council par iniciatīvu un tā realizāciju,” akcentē izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša. 

“Esam gandarīti par sadarbību ar IZM un iespēju dalīties uzkrātajā pieredzē, atbalstot Latvijas izglītības sistēmas pilnveidi un pedagogu pieredzes apmaiņu. Pilotprojekts izglītības iestādēm palīdzēja apzināties savas stiprās un vājās puses, kā arī izstrādāt pielāgotus risinājumus pārmaiņu ieviešanai. Secinājām, ka atbalsts ir nepieciešams gan bijušajām mazākumtautību skolām, gan latviešu mācībvalodas skolām, kurās arī mācās skolēni ar dažādām dzimtajām valodām. Pozitīvi, ka daļa no izglītības iestādēm plāno partnerību turpināt arī jaunajā mācību gadā,” stāsta British Council pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča. 

British Council ir Apvienotās Karalistes starptautiska organizācija, kas veicina kultūras sakarus un izglītības iespējas vairāk nekā 100 valstīs visā pasaulē. Organizācija jau devīto gadu Latvijā īsteno programmu “People to People”, atbalstot saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības nostiprināšanos.

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša tiekas ar Lielbritānijas vēstnieku Latvijā Paulu Brumelu un Britu padomes pārstāvniecības Latvijā pārstāvjiem