Valsts kontrole ir sagatavojusi revīzijas ziņojumu par Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) darbības efektivitāti un atbilstību normatīvo aktu prasībām, izstrādājot un organizējot valsts zinātnes politikas īstenošanu. IZM saka paldies Valsts kontrolei par paveikto darbu un ir pārliecināta, ka rekomendācijas palīdzēs veidot patiesi efektīvu zinātnes politikas ieviešanas un finansēšanas pārvaldības sistēmu.
Pēdējo piecu gadu laikā ir paveikts būtisks darbs pie sistēmas pilnveides kopumā un īstenotas vairākas nozīmīgas iniciatīvas, piemēram, pilnveidots zinātnes bāzes finansējuma aprēķins, ieviesta fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu (FLPP) un valsts pētījumu programmu (VPP) neatkarīga starptautiska zinātniskā ekspertīze, ieviests cikliskais zinātnisko institūciju starptautiskais novērtējums, nodrošināts starptautiski salīdzināms Latvijas zinātnes rezultātu monitorings Viedās specializācijas stratēģijas (RIS3) ietvaros.
Latvijai pēdējos gados ir bijuši arī ļoti augsti rezultāti pētniecības ietvarpgroammā “Apvārsnis 2020”, piesaistot vairāk nekā 110 milj. eiro lielu finansējumu ietvarpgrorammas projektu konkursos, kas pārsniedz iepriekšējās trijās pētniecības ietvarprogrammās kopā iegūto rezultātu. Latvija arī kā asociētā dalībvalsts sekmīgi darbojas Eiropas Kosmosa aģentūrā (EKA) kopš 2020. gada jūnija un Eiropas Kodolpētījumu organizācijā (CERN) kopš 2021. gada augusta.
Jau kopš 2019. gadā publicētā Eiropas Komisijas Politikas atbalsta vienības (Policy Support Facility) ekspertu Latvijas zinātnes finansēšanas sistēmas izvērtējuma, ministrija konsekventi ir veikusi pasākumus, lai veicinātu zinātnes finansējuma vadības un kontroles sistēmas sakārtošanu un efektivitātes palielināšanu. Tomēr nav noliedzams, ka prioritāro darbu sarakstā aizvien ir uzdevumi saistībā ar zinātnes politikas ieviešanas regulējuma pilnveidi, pētniecības programmu plānošanu, uzraudzību un tehnisko risinājumu pielāgošanu šī brīža darba apjomam.
Viena no nozīmīgākajām zinātnes politikas reformām pēdējo gadu laikā ir bijusi Latvijas zinātnes politikas ieviešanas sistēmas institucionālā konsolidācija, veidojot vienotu un nacionālā līmenī koncentrētu zinātnes politikas ieviešanas, uzraudzības un administrēšanas, pētniecības analītikas un zinātniskās ekspertīzes institūciju – Latvijas Zinātnes padomi (LZP). Šī gada izskaņā noslēdzas zinātnes institucionālās reorganizācijas pēdējais posms, kura rezultātā tiks pilnībā konsolidēti zinātnes pārvaldības resursi no trīs IZM padotībā esošajām iestādēm: Latvijas Zinātnes padomes, Studiju un Zinātnes administrācijas un Valsts izglītības attīstības aģentūras. No 2018. līdz 2020. gadam paralēli citu pamatfunkciju nodrošināšanai LZP ir nodrošinājusi piecu FLPP konkursu izsludināšanu (1884 projektu iesniegumi, 298 finansēti projekti) un deviņu VPP konkursu izsludināšanu, projektu pieteikumu zinātnisko izvērtēšanu un īstenoto projektu administratīvo un saturisko uzraudzību. LZP darbs, ņemot vērā ierobežotos cilvēkresursus, īsos termiņus un reorganizācijas procesu, vērtējams kā ļoti apjomīgs un intensīvs. Tādā pašā apjomā un intensitātē darbs ir turpinājies arī 2021. gadā, izsludinot FLPP konkursu (574 projektu iesniegumi) un divus VPP konkursus. Vienlaikus nākošo gadu prioritāte ir LZP kapacitātes stiprināšana, lai mazinātu administratīvo slogu projektu īstenotājiem, vienlaikus nodrošinot starptautiski konkurētspējīgus zinātnes politikas ieviešanas un administrēšanas pakalpojumus publiskajam un privātajam sektoram. LZP kapacitātes stiprināšanas stūrakmeņi ir cilvēkresursu attīstība, modernu IKT risinājumu ieviešana un saistošo normatīvo aktu bāzes sakārtošana.
IZM ir vienisprātis ar Valsts kontroles ieteikumu pārskatīt pieeju zinātnes virzienu prioritāšu noteikšanai, lai šīs prioritātes pilnībā atbilstu uzdevumam nodrošināt valsts budžeta finansējuma fokusu Latvijas ilgtspējīgai attīstībai, un jau šobrīd izstrādā atbilstošus grozījumus Zinātniskās darbības likumā attiecībā par prioritārajiem virzieniem zinātnē.
IZM uzsver, ka kārtējais zinātnisko institūciju starptautiskais izvērtējums, kurš noslēdzās 2021. gada 17. martā, ir tiešs apliecinājums Latvijas zinātnes attīstībai kopš 2013. gada un izaugsmes progresam, kas ir vērojams visās zinātnes nozaru grupās un to pārstāvošās augstskolās un zinātniskās institūcijās. Ļoti noderīga ir Valsts kontroles veiktā plašā ārvalstu zinātnisko ekspertu aptauja, kurā 85% no aptaujātajiem ekspertiem apliecina, ka LZP darbs ir bijis pilnībā profesionāls, ātrs un vienkāršs, savukārt 62% norāda, ka ekspertīzes veikšanas metodika ir skaidra un visaptveroša, nodrošinot pilnīgu projektu novērtējumu no visiem aspektiem.
Pozitīvu pārmaiņu process Latvijas zinātnē norit jau vairākus gadus un mūsu mērķis ir kopīgs – Latvijas zinātnes izcilība, atvērtība starptautiskajai pieredzei, zināšanu sabiedrības veidošanās un tāda zinātne, kas sniedz tiešu ieguldījumu sabiedrības un tautsaimniecības izaicinājumu risināšanā. Šis mērķis jau ir izvirzīts 2021. gadā apstiprinātajās Zinātnes, tehnoloģijas attīstības un inovācijas pamatnostādnēs 2021.-2027.gadam, un IZM turpinās reformu ceļu, lai sekmētu gudras, tehnoloģiski attīstītas un inovatīvas sabiedrības attīstību Latvijā.