Ludzas novada pašvaldība sadarbībā ar Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministriju Eiropas Savienības Erasmus+ programmas projekta „Nacionālie koordinatori dalības pieaugušo izglītībā veicināšanai Latvijā” (projekta numurs Nr. 101144108-NCLV2024-2025-ERASMUS-EDU-2023-AL-AGENDA-IBA) īstenoja Latvijas Bankas izstrādātās neformālās izglītības programmas “Kļūsti par naudas pratēju” moduli “Manu personīgo finanšu plānošana”.
Lai nodrošinātu pēc iespējas vairāk Ludzas novada iedzīvotājiem apmeklēt neformālās izglītības programmu, Ludzas novada pašvaldība piedāvāja mācības tuvāk iedzīvotāju dzīvesvietai-tās notika Zilupē, Pušmucovā un Kārsavā.
Zilupē neformālās izglītības programmas “Kļūsti par naudas pratēju” moduli “Manu personīgo finanšu plānošana” apguva 9 iedzīvotāji. Nodarbības vadīja skolotāja Svetlana Kricka. Mācības notika no 11.03.2024. līdz 20.03.2024.
Pušmucovā neformālās izglītības programmu apguva 10 iedzīvotāji. Nodarbības vadīja skolotāja Elvīra Rimicāne. Mācības notika no 18.03.2024. līdz 02.04.2024.
Kārsavā mācījās plānot personīgās finanses 12 iedzīvotāji. Nodarbības vadīja bibliotēkas vadītāja Aija Paršova. Mācības notika no 02.04.2024. līdz 10.04.2024.
Neformālās izglītības programmas ietvaros visi interesenti iepazinās ar tēmām, kas saistītas ar finansēm – kas ir budžets, kā to plānot, kas ir ienākumi un izdevumi, kā tos plānot, kas ir krājobligācijas, krājkonts, uzkrājumi un nodokļu atvieglojumi, kur izdevīgāk veidot uzkrājumu, lai nopelnītu un nezaudētu ieguldītos naudas līdzekļus, kā parūpēties par savu un tuvinieku drošību, neparedzētās, neplānotās situācijās. Tika runāts par pensijas līmeņiem, ko tie nozīmē, pensijas pārvaldītāju un tā maiņu, kur var redzēt, kāds ir uzkrātais pensijas kapitāls, iespēju novēlēt savu pensijas 2.līmeņa uzkrājumu. Tika runāts par apdrošināšanu, kiberdraudu riskiem, kā atpazīt krāpniekus interneta vidē u.c. Neformālās izglītības programmas dalībnieki veica praktiskus uzdevumus. Noslēgumā pildīja zināšanu pārbaudes testu.
Neformālās izglītības programmas noslēgumā dalībnieki sniedza savu redzējumu par mācību norisi un programmas saturu. Zilupes iedzīvotāji kā būtiskāko ieguvumu norādīja to, ka ir radies stimuls vairāk domāt par savām finansēm – plānot izdevumus, sekot līdzi finanšu uzkrājumiem personīgajos pensiju līmeņos, ka labāk spēs atpazīt finanšu krāpniekus. Dalībnieki augstu novērtēja skolotājas Svetlanas Krickas profesionalitāti.
Pušmucovas iedzīvotāju pārdomas: “Pieteicos, noklausījos nodarbības un uzzināju, kā varu sekot līdzi un kontrolēt savu budžetu. Arī no maziem naudas līdzekļiem var veidot uzkrājumus. Patika tēma par apdrošināšanu un drošības spilvenu” (Jolanta).
“Man patika šis projekts “Manu personīgo finanšu plānošana”. Interesantākā tēma šķita: “Mans budžets”. Saku lielu paldies nodarbību vadītājai Elvīrai par interesantajām nodarbībām” (Inta).
“Patika, ka lektore runāja man saprotamā valodā, tas ir – izskaidroja visus finanšu jēdzienus. Ieguvu daudz jaunu zināšanu par finanšu pratību” (Aina).
Kārsavas iedzīvotāji atzina, ka turpmāk vairāk plānos savas finanses, veidos “drošības spilvenu” neparedzētiem gadījumiem. Ir radusies dziļāka izpratne par pensiju līmeņiem, apdrošināšanu. Neformālās izglītības programmas dalībnieki ar mācību procesu ir apmierināti, nodarbības bija interesantas un izzinošas. Iedzīvotāji iesaka biežāk organizēt mācības Ludzas novada iedzīvotāju izglītošanai.
Ludzas novada Izglītības pārvaldes pieaugušo izglītības metodiķe
Sarmīte Leščinska