Eiropas Komisija (EK) ir nākusi klajā ar priekšlikumu par Eiropas Savienības (ES) Talantu fonda izveidi (priekšlikums). Šobrīd tiek īstenots ES Talantu fonda pilotprojekts, izmantojot EURES portālu. ES Talantu fonds ir tiešsaistes darba meklēšanas rīks cilvēkiem, kuri bēg no kara Ukrainā. Lai arī ideja šķiet ļoti laba, piemēram, Eiropas Arodbiedrību konfederācija (ETUC) neatbalsta šādu ideju. ETUC ieskatā priekšlikums joprojām ir ļoti ierobežots attiecībā uz reālu darbaspēka migrāciju, nodrošinot viesstrādniekus dažādos prasmju līmeņos un nozarēs.

Galvenais problēmu cēlonis saskatāms tajā, ka priekšlikums nesaved kopā pieprasījumu ar piedāvājumu. Tā vietā Eiropas darbaspēka migrācijas politikai būtu jāvirzās uz cienīgu darba vietu izveidi, vienādu iespēju nodrošināšanu, sociālo iekļaušanu, migrantu tiesību aizstāvēšanu, pasargāšanu no ekspluatācijas utt., migrantiem būtu jānodrošina piekļuve mājokļiem, izglītībai un veselībai.  Būtiska nozīme ir arī pieeja informācijai un konsultācijām, ja tādas ir nepieciešamas. ETUC kritiski atsaucas uz prasmju neatbilstību darba tirgus vajadzībām, norādot, ka tam par iemeslu visticamāk ir citi cēloņi – zems atalgojums, slikti darba apstākļi, īstermiņa vai terminētas darba tiesiskās vajadzības, nepietiekama aktīvo darba tirgus politikas pasākumu pieejamība utt. 

EK piedāvājums ierobežo darba iespējas migrantiem, līdz ar to tas nav uzskatāms par instrumentu, kas būtiski uzlabos migrantu pieejamību darba tirgum. 2023. gada 15. novembrī EK prezentēja Paziņojumu par prasmēm un talantu mobilitāti, kas iekļāva priekšlikumu Padomes lēmumam par Eiropas Parlamenta un Padomes regulu, ar ko izveido ES talantu fondu un Rekomendācijas par trešo valstu pilsoņu kvalifikāciju atzīšanu. EK ierosināja izveidot platformu nolūkā veicināt darbaspēka migrāciju un nodrošināt trešo valstu pilsoņiem iespēju piekļuvi ES darba tirgum, it sevišķi tādās nozarēs kā veselības aprūpe, celtniecība, transports un informācijas un komunikācijas tehnoloģijas.

Priekšlikumā tiek uzsvērts, ka ES dalībvalstu darba devēji saskaras ar darbaspēka un prasmju nepietiekamību daudzās profesijās, tostarp saistībā ar pārkārtošanos zaļai un digitālai ekonomikai, kā arī sabiedrības novecošanos. Tāpēc ar priekšlikumu tiek izveidots ES talantu fonds, kas ir pieejams visām dalībvalstīm, lai atvieglotu tādu trešo valstu pilsoņu pieņemšanu darbā. Saskaņā ar priekšlikumu dalība ES talantu fondā ir brīvprātīga, un jebkura dalībvalsts var tajā piedalīties, to paziņojot 9 mēnešus pirms dalības uzsākšanas.

ES Talantu fonds nodrošinās piedāvājumu dažāda līmeņa darbos, sākot ar mazkvalificētām darba vietām un beidzot ar augsti kvalificētām darba vietām, iespēja publicēt darba piedāvājumu datu bāzē būs tikai darba devējiem. Talantu fonds atbalstīs partnerību ieviešanu sadarbībā ar Maroku, Tunisiju, Ēģipti, Pakistānu un Bangladešu.

ETUC joprojām ir ļoti kritiska pret šī fonda izveidi, kas zināmā mērā atgriežas pie agrākiem darbaspēka migrācijas modeļiem, kas izstrādāti un virzīti tieši darba devējiem, un to ETUC stingri noraida. ETUC atzinīgi vērtē to, ka pretēji Komisijas sākotnējiem plāniem talantu kopums ir iesniegts oficiāla regulas priekšlikuma veidā. Arodbiedrības aicina ņemt vērā, ka šādi var tikt veicināta “smadzeņu” aizplūšana no trešajām valstīm, it sevišķi sociālās aprūpes jomā, kas var radīt nopietnākas problēmas trešajās valstīs nekā ES. Īpaša uzmanība jāpievērš tām nozarēm, kurās pastāv augsts darbinieku ekspluatācijas risks un krāpšanas gadījumi.

Paredzams, ka ES talantu fonds sāks darboties no 2028. gada sākuma, līdz ar to atliek pietiekami daudz laika, lai novērstu tā trūkumus. Galvenais instruments būs speciāli izstrādāta IT platforma, pieejama trešo valstu pilsoņiem. Atbilstoši priekšlikumam darba meklētāji no trešajām valstīm var reģistrēties un izveidot savus profilus ES talantu fonda IT platformā.

ES talantu fonds sastāv no:

  • ES talantu fonda sekretariāta, kas nodrošina fonda pārvaldību, izveido un pārvalda IT platformu un saistītos IT pakalpojumus. Sekretariāta darbību nodrošina Komisija,
  • ES talantu fonda vadības grupas, kas sniedz atbalstu Sekretariātam un kurā piedalās tikai iesaistītās dalībvalstis. Kā novērotāji vadības grupā var piedalīties citas ES dalībvalstis un pārstāvji no ES līmeņa sociālo partneru organizācijas. Vadības grupa tiekas 2 reizes gadā vai pēc nepieciešamības,
  • ES talantu fonda valstu kontaktpunktiem, kur ietilpst gan nodarbinātības, gan migrācijas jomas pārstāvji. Kontaktpunkti veicina IT platformas darbību valsts līmenī, pārsūta vakances uz ES talantu fonda IT platformu, vienreiz gadā paziņo Sekretariātam to profesiju sarakstu, kurās trūkst darbaspēka, uztur ES talantu fondā iesaistīto darba devēju reģistru un sniedz informāciju.

ES talantu fonda sekretariāts nodrošina IT platformas izveidi, kas sastāv no šādiem elementiem:

  • vienota IT bāze, kas ļauj iesaistītajām dalībvalstīm pārsūtīt vakances uz ES talantu fonda datubāzi;
  • tehniskā infrastruktūra reģistrēto trešo valstu darba meklētāju profilu apkopošanai un uzturēšanai;
  • tehniskā infrastruktūra, kas ļautu ES talantu fonda valstu kontaktpunktiem un ES talantu fondā iesaistītajiem darba devējiem meklēt reģistrētus darba meklētājus no trešajām valstīm, kā arī reģistrētajiem darba meklētājiem veikt vakanču meklēšanu;
  • automatizēts piemeklēšanas rīks;
  • drošs saziņas kanāls, lai reģistrētie darba meklētāji un ES talantu fondā iesaistītie darba devēji varētu sazināties ES talantu fonda IT platformā.

Ņemot vērā demogrāfisko situāciju Latvijā, Latvija kopumā atbalsta šāda instrumenta ieviešanu. Pirmo reizi informācija par Talantu fondu izskanēja 2016. un 2019.gadā no OECD puses.[1] Ideja tika aizgūta no Kanādas un Jaunzēlandes, kur šādas platformas jau darbojās. Salīdzinājumā ar minētajām valstīm, Eiropa piesaista ļoti maz augsti kvalificēta darbaspēka no trešajām valstīm. Pašlaik Eiropā kā instruments, kas saved kopā nodarbinātības dienestus, Eiropas Komisiju, Eiropas Darba aģentūru, ir EURES tīkls.  Plānots, ka Talantu fonda pilotprojektā izmantos EURES platformu. Talantu fonda platforma būs pirmā šāda veida platforma, kura savienos trešo valstu darba meklētājus ar darba devējiem.

Konta izveide platformā būtu pieejama ikvienam darba meklētājam no trešajām valstīm. Savukārt darba devēju dalība pūlā būtu atkarīga no oficiāla pieprasījuma nacionālās iestādes kontaktpunktam, kas pārbaudītu, vai darba devēja deklarētās vakances atbilst noteikumos noteiktajiem nosacījumiem. Dalībvalstis tomēr varēs pievienot vai noņemt nost profesijas, kuras attieksies tikai uz darbu vakancēm konkrētajā dalībvalstī.

ES talantu fonda mērķis ir daļēji risināt problēmas, kas minētas iepriekš, atvieglojot darba piedāvājumu saņemšanu, kas ir būtisks priekšnoteikums vīzas vai uzturēšanās atļaujas iegūšanai saistībā ar darbu saskaņā ar ES likumīgās migrācijas regulējumu. 

Regulas priekšlikums attiecas uz trešo valstu darba meklētājiem, kuri uzturas ārpus Savienības, un darba devējiem, kas veic uzņēmējdarbību iesaistītajās dalībvalstīs. Talantu fonda iniciatīvai var pievienoties jebkura ES dalībvalsts, par to paziņojot ne vēlāk kā 9 mēnešus iepriekš. Lai reģistrētos ES talantu fonda IT platformā, darba meklētājiem no trešajām valstīm būs jāizveido savi profili, izmantojot Europass profilu veidošanas rīku.

ES talantu fondā reģistrēto trešo valstu darba meklētāju profili būs redzami ES talantu fondā iesaistītajiem darba devējiem.

ES talantu fondā reģistrētie darba meklētājiem tiks piešķirta virtuāla ES talantu partnerības apliecība, ietverot informāciju par  talantu partnerībā iesaistītā trešās valsts valstspiederīgā iegūto izglītību, tai skaitā par izglītības vai apmācības priekšmetu, tās ilgumu un apgūto prasmju veidu un līmeni. “ES talantu partnerības apliecības” izsniegšanas nosacījumus nosaka dalībvalstis tās talantu partnerības ietvaros, kurās dalībvalstis ir iesaistītas. 

EK ir pilnvarota noteikt profesijas, kurās trūkst darbaspēka un kas ir izplatītas ievērojamā skaitā iesaistīto dalībvalstu, profesijas, kas tieši veicina ES zaļo un digitālo pārkārtošanos un kuru nozīme, visticamāk, pieaugs. Iesaistītās dalībvalstis var izlemt pievienot vai svītrot profesijas, kurās trūkst darbaspēka.

Linda Romele
Eksperte izglītības un nodarbinātības jautājumos
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība

 


[1] - European Parliament, 2024. BRIEFING EU Legislation in Progress. Proposal establishing an EU talent pool