Zinātne Zinātnes komunikācija
Uz zila fona uzraksts researchLatvia un labajāsānā Eiopas kontūrkarte ar dzeltenā krāsā iekrāsotu Latvijas teritoriju

Pasaules zinātnes diena mieram un attīstībai, ko ik gadu atzīmē 10. novembrī, ir iespēja izcelt zinātnes nozīmi globālajos izaicinājumos un tās ieguldījumu ilgtspējīgā attīstībā. Latvija ar lepnumu var atzīmēt šo dienu, uzsverot savus nozīmīgos sasniegumus un ieguldījumu starptautiskajā zinātnes kopienā.  

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša norāda: “Latvijas zinātnes stiprums slēpjas tās spējā apvienot zināšanas ar reālu pielietojumu, veidojot stabilu un ilgtspējīgu attīstību. Latvijas pētniecības ekosistēma rada labvēlīgu vidi inovācijām un zinātnes izcilībai, kas palīdz mūsu valstij būt konkurētspējīgai Eiropas zinātnes sabiedrības daļai. Šajā dienā mēs godinām katru pētnieku un zinātnisko institūciju, kas ar savu darbu sniedz ieguldījumu mūsu sabiedrības nākotnes labā.” 

Kopš 2010. gada Latvija ir vairāk nekā divas reizes palielinājusi savu nozīmi Eiropas Savienības valstu zinātnē. Ir būtiski palielināta zinātniskā sadarbība, kur šobrīd jau 50 % no visiem rezultātiem ir sadarbībā ar zinātniskajām institūcijām ārvalstīs. 

Starpdisciplinaritāte starp dažādām zinātnes nozarēm pieaug. Latvijas integrētā zinātnes modeļa pamatā ir zināšanu vērtība, ko veido ceļš uz vienotu zinātni, vērtības radīšana, Eiropas dimensija un zināšanu sabiedrība. Zinātnieki ir iesaistīti izcilos pētījumos, kas aptver plašu jomu loku – sākot no biomedicīnas un ilgtspējīgas enerģijas risinājumiem līdz mākslīgā intelekta, kvantu algoritmu un inovāciju attīstībai. Šī pētnieciskā darbība ir būtiska gan vietējai sabiedrībai, gan globālā mērogā, ļaujot Latvijai ieņemt nozīmīgu vietu Eiropas Pētniecības telpā. 

Zināšanas rada, pārsteidz un virza! Papildus informāciju par aktuālajiem pētījumiem un atklājumiem Latvijā var uzzināt Izglītības un zinātnes ministrijas veidotajā komunikācijas platformā researchLatvia, kas mijiedarbojas starp dažādām zinātnes nozarēm un institūcijām, sabiedrību un akadēmisko vidi, uzņēmējdarbību un kultūru, nacionālo un globālo zinātnes pasauli.