Covid ierobežojumi

Lai palielinātu komercsektora sadarbību ar pētniecības institūcijām, studentu inovāciju grantu programmas otrās kārtas projektu iesniedzējiem ir atviegloti nosacījumi - ir samazināts piesaistāmā privātā līdzfinansējuma apjoms no 25 procentiem līdz 15 procentiem un minimālais no komercsektora piesaistāmais privātais finansējuma apjoms līdz 50 tūkstošiem eiro, kas līdz šim bija noteikts 100 tūkstošu eiro apmērā.

Lai nodrošinātu lielāku studentu inovācijas grantu programmas īstenotāju loku, veiktas izmaiņas arī viena projekta maksimālajām izmaksām. Tā, otrās kārtas īstenošanai maksimāli pieļaujamās publiskās izmaksas viena projekta īstenošanai turpmāk noteiktas 900 tūkstošu eiro apmērā. Šādas izmaiņas veiktas, izvērtējot studentu inovāciju grantu programmas pirmās kārtas īstenošanu, kur vidēji vienam projektam pieprasītais ES fondu atbalsts sasniedz nedaudz vairāk kā vienu miljonu eiro.

Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotie grozījumi Ministru kabineta noteikumos paredz aptuveni 1 milj. eiro liela finansējuma novirzīšanu praktiskas ievirzes pētījumu programmas projektu īstenošanai, kas iekļauti rezerves projektu sarakstā. Finanšu pārdale labvēlīgi ietekmēs kopējos ES fondu programmas “Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā” mērķus, kuras ietvaros tiek īstenotas praktiskas ievirzes pētījumu un arī studentu inovāciju grantu programmas.

Studentu inovāciju grantu programmu pirmajā kārtā īsteno Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Ventspils augstskola un Latvijas Jūras akadēmija, projekta īstenošanā piesaistot arī citas Latvijas augstskolas un zinātniskās institūcijas, kā arī iesaistot vairāk nekā 100 uzņēmumus.

Studentu inovāciju grantu programmas pamatā ir sadarbība starp augstskolām, kas sadarbojas ar citām augstskolām, zinātniskajām institūcijām, komersantiem, nodibinājumiem un citām organizācijām. Uzņēmumiem projektā ir būtiska loma – gan definējot nepieciešamos pasākumus un studentu atlases kritērijus, gan piedaloties kā partneriem. Studentiem tā ir lieliska iespēja programmas ietvaros ar dažādiem pasākumiem, kā inovāciju konkursi un darbnīcas, vasaras skolas, studentu jaunuzņēmumu (startup) izveide, tehniskā jaunrade, modelēšana, eksperimentēšana un citi. Studentiem tā ir iespēja gūt praktisku pieredzi, attīstīt inovācijas un uzņēmīguma prasmes, dibināt jaunus kontaktus ar citiem studentiem, uzņēmējiem un pētniekiem, darboties starpdisciplinārās studentu komandās un iziet starptautiskajā vidē.

Noteikumu projekts "Grozījumi Ministru kabineta 2018.gada 16.janvāra noteikumos Nr.41 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 1.1.1.specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā" 1.1.1.3.pasākuma "Inovāciju granti studentiem" īstenošanas noteikumi"" 2020. gada 17. novembrī apstiprināti valdībā.