ES fondi
Jaunieši

Lai turpinātu pilnveidot darba tirgū pieprasītu profesionālās izglītības programmu modernizāciju, par pusgadu, līdz šā gada beigām pagarinātas Eiropas Savienības (ES) fondu programmas atbalsta iespējas. To paredz Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotie noteikumu grozījumi, kas šodien, 2022. gada 15. februārī, apstiprināti valdībā.

Paredzēts, ka ES fondu atbalsta īstenošanas termiņa pagarinājums par pusgadu profesionālās izglītības programmu modernizācijas turpināšanai nepieciešams, lai nodrošinātu tai skaitā ar „Profesionālās izglītības likuma” grozījumiem saistītu atsevišķu normu ieviešanu, kas sniegs papildus nozarei svarīgus rezultātus. Plānots pilnveidot mācību rezultātu vērtēšanu 186 profesionālajām kvalifikācijām no izstrādātajiem moduļu pārbaudījumu paraugiem, kas mainīgajos darba tirgus apstākļos nodrošinās  elastīgu pieeju iegūtās profesionālās izglītības atbilstībai aktuālajām darba tirgus prasībām un nodrošinās vienotu Eiropas (ECVET – Eiropas kredītpunktu sistēma profesionālajai izglītībai un apmācībai) principu īstenošanas iespējas. Tas sniegs elastīgas mācīšanās iespējas jebkurā laikā un vietā, nodrošinot iespēju uzkrāt, pārnest un atzīt iegūtos mācību rezultātus.

Tāpat noteikumu grozījumi sniegs iespējas turpināt pilnveidot profesionālās izglītības programmu mācību satura digitalizāciju, izstrādājot metodiskos ieteikumus, ko turpmāk izmantot prakses dienasgrāmatu digitālo risinājumu izstrādē.

Ar ES fondu atbalstu līdz šim īstenotā profesionālās izglītības programmu modernizācija un harmonizācija ar Eiropas profesionālās izglītbas sistēmu devusi iespēju izstrādāt nozaru vajadzībām jaunu profesionālās izglītības saturu, modulāro mācību sistēmu - iespēja apgūt atsevišķus moduļus, veikt mācību satura digitalizāciju, tehnikumos nodrošināt modernas simulācijas iekārtas praktisko iemaņu apguvei.

Līdz 2021.gada 30. novembrim ir pilnveidotas 14 nozaru kvalifikācijas struktūras, veikta 173 profesiju standartu un profesionālās kvalifikācijas prasību izstrāde, lai nodrošinātu vienoto Eiropas profesionālās izglītības kvalitātes rādītāju ieviešanu un atzīšanu, izstrādāti 124 profesionālās kvalifikācijas eksāmeni, izstrādātas 176 modulārās profesionālās izglītības programmas, izstrādāti 14 mācību līdzekļi (tai skaitā digitālie mācību līdzekļi) un metodiskie materiāli, kā arī novērtēšanas materiāli un darba vidē balstītas profesionālās izglītības ieviešanai nepieciešamie mācību līdzekļi, iegādātas 130 simulācijas iekārtas.

Profesionālās izglītības satura modernizācija notiek ar Eiropas Sociālā fonda 8.5.2. specifiskā atbalsta mērķa „Nodrošināt profesionālās izglītības atbilstību Eiropas kvalifikācijas ietvarstruktūrai” projekta Nr. 8.5.2.0/16/I/001 „Nozaru kvalifikācijas sistēmas pilnveide profesionālās izglītības attīstībai un kvalitātes nodrošināšanai” ietvaros.