Izglītības un zinātnes ministrijas konsolidētais 2020.gada pārskats visos būtiskajos aspektos sniedz skaidru un patiesu priekšstatu par ministrijas finansiālo stāvokli, tā izmaiņām un darbības rezultātiem - tā secināts Valsts kontroles veiktajā gadskārtējā finanšu revīzijā “Par Izglītības un zinātnes ministrijas 2020.gada pārskata sagatavošanas pareizību”. Pirmo reizi ministrijas finanšu gada pārskats ir apstiprināts bez nevienas iebildes.
Finanšu revīzijas budžeta iestādēs Valsts kontrole veic katru gadu, tajās tiek vērtēts iestādes konsolidētais finanšu pārskats – finansiālie rezultāti, pašu kapitāla izmaiņas, naudas plūsmas, grāmatvedības uzskaite un citi aspekti.
Papildus IZM gada pārskatam Valsts kontrole skatīja jautājumu arī par Covid-19 pandēmijas radītās krīzes pārvarēšanai, seku mazināšanai un novēršanai piešķirto līdzekļu pieprasījumu pamatotību un faktisko izlietojumu. Revīzijas rezultātā tika sniegts atzinums bez iebildumiem. Valsts kontrole secināja, ka veikto aktivitāšu – stipendiju skaita un apmēra palielināšanai augstskolās un koledžās, tehnoloģiskajiem risinājumiem, datoru iegādei, pedagogu darba samaksas palielinājumam, piemaksām pedagogiem par attālinātā mācību procesa īstenošanu – nodrošināšanai nepieciešamais atbalsts 13 778 843 eiro apmērā ir pamatots un piešķirtais finansējums izlietots atbilstoši mērķim.
Lai nodrošinātu ārkārtējās situācijas novēršanai nepieciešamo preču un pakalpojumu iegādi, ministrija 2020. gadā ir vadījusies pēc Ministru kabineta 2020.gada 14.marta lēmuma, kurš pieļāva Publisko iepirkumu likuma normu nepiemērošanu Covid-19 krīzes novēršanai, iepirkumu norisi balstot uz ātru rīcību un tūlītēju līgumu noslēgšanu. Izvērtējot iepirkumu līgumu slēgšanas procesu attālinātā mācību procesa nodrošināšanai ārkārtējās situācijas laikā, Valsts kontroles revidenti varēja sekot līdzi lēmumu pieņemšanas procesam. Eksperti secinājuši, ka ministrija ir nodrošinājusi nepieciešamo preču un pakalpojumu iegādi Covid-19 krīzes pārvarēšanai un seku novēršanai, vienlaikus norādot uz atsevišķiem gadījumiem, kuros nav gūta pietiekama pārliecība par finansējuma ekonomisku izmantošanu saistībā ar attālinātā mācību procesa nodrošināšanu un piešķirtajām papildu investīcijām valsts nozīmes sporta infrastruktūras attīstības projektu īstenošanai.
IZM ir gandarīta, ka, ņemot vērā Covid-19 pandēmijas radīto krīzi un ar to saistītos milzīgos izaicinājumus, ministrija ir spējusi pieņemt operatīvus un profesionālus lēmumus, nodrošinot piešķirto finanšu līdzekļu jēgpilnu un efektīvu izmantošanu, tādējādi mazinot Covid-1 krīzes radītās sekas.