“Digitālās nedēļas 2025” ietvaros aizvadīti vairāk kā 250 izglītojoši klātienes un tiešsaistes pasākumi, kas īstenoti kopā ar vairāk kā 100 partneriem no publiskā un privātā sektora, liecina Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas (LIKTA) apkopotā informācija par informatīvo kampaņu.
“Digitālajā laikmetā vienīgais nemainīgais faktors ir tehnoloģisko iespēju nepārtraukta attīstība. Partneru un sabiedrības interese par dalību “Digitālajā nedēļā” patiesi priecē – tas nozīmē, ka apzināmies, ka digitālo prasmju pilnveide ir nepārtraukts darbs visa mūža garumā. Pēc jau 16. “Digitālās nedēļas” aizvadīšanas varu uzsvērt, cik nozīmīgi faktori mūsdienīgas digitālas sabiedrības veidošanā ir partneru sadarbība un vienotu mērķu izpratne. Kopīgs darbs un zināšanu apmaiņa ir panākumu atslēga, lai paaugstinātu sabiedrības digitālo prasmju līmeni !” pauž LIKTA prezidente prof. Signe Bāliņa.
“Digitālā nedēļa 2025” noritēja no 24. līdz 28. martam un vairākās tematiskajās dienās īpaši fokusējās uz mākslīgo intelektu, izglītību, kiberdrošību, kā arī nākotnes darba tirgus prasībām. “Digitālo nedēļu 2025” rīko LIKTA kopā ar galvenajiem partneriem – Latvijas Valsts radio un televīzijas centru (LVRTC), Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) un Kultūras informācijas sistēmu centru (KISC).
“Digitālās prasmes ir vajadzīgas ikvienam, jo tās palīdz būt efektīvākam un ietaupīt laiku. Citiem vārdiem – ‘digipratīgi’ iedzīvotāji ir valsts konkurētspējas, ekonomikas un sabiedrības labklājības pamats. Tāpēc VARAM atbildībā ir vairāki nozīmīgi pasākumi: mācību programmas visām vecuma grupām, īpaši vēršot uzmanību uz senioriem un uzņēmējiem, IKT speciālistu skaita palielināšana, atbalstot modernizētas mācību programmas, kas top sadarbojoties ar augstskolām un industriju, kā arī apmācības valsts un pašvaldību darbiniekiem, lai publiskais sektors kļūtu efektīvāks un inovatīvāks. Esam pārliecināti, ka šo aktivitāšu rezultātā tuvāko gadu laikā spēsim būtiski uzlabot esošo situāciju,” norāda viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa.
“Bieži sakām – drošība pirmajā vietā, bet praksē nereti gan korporatīvā, gan privātā līmenī drošības komponentes stiprinām kā otrās vai trešās prioritātes jautājumus. “Digitālās nedēļas” Drošības dienā nozares eksperti dalījās pieredzē un vērsa uzmanību uz tipiskākajām problēmsituācijām, sniedza konkrētus padomus preventīvai rīcībai, lai pasargātu sevi, savu ģimeni un darba vietu no aizvien pieaugošajiem apdraudējumiem un digitālo ļaundaru izliktajām lamatām. Ar gandarījumu varam teikt, ka kopumā sabiedrības izpratne par digitālās drošības jautājumiem pieaug. Tomēr darba aizvien ir daudz, jo arī apdraudējuma veidi un vektori mainās un paplašinās,” uzsver LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols.
“Aizvadīta saturiski un pasākumiem bagāta izglītojoši informatīvā kampaņa, kas sniedz apstiprinājumu tam, cik svarīgi ir atbalstīt ikvienu indivīdu digitālo prasmju izkopšanā. IZM koordinē vairākas atbalsta programmas, kas palīdz iedzīvotājiem šīs prasmes apgūt vai pilnveidot. Organizējot semināru “Digitālās prasmes – kāpnes Tavai izaugsmei”, IZM sniedza praktisku un vērtīgu informāciju, kā šādas iemaņas var veicināt personīgo izaugsmi, kādas atbalsta iespējas patlaban tiek piedāvātas un kas tiek plānots pieaugušo formālās un neformālās izglītības kvalitātes novērtēšanas sistēmas izveidē. IZM turpinās atbalstīt iedzīvotājus un izglītības nozares profesionāļus, lai ikviens varētu pielietot digitālās prasmes savas nākotnes veidošanā,” stāsta IZM valsts sekretāra p. i. Jānis Paiders.
“Atskatoties uz aizvadīto “Digitālo nedēļu”, Kultūras informācijas sistēmu centrs kā šī projekta ilggadējais partneris augstu vērtē pašvaldību publisko bibliotēku aktīvo iesaisti dažādu izglītojošu un informatīvu pasākumu rīkošanā iedzīvotājiem. Atklājot nedēļu, akcentējām Eiropas Komisijas ziņojumu par digitālo desmitgadi. Tas liecina, ka Latvijas iedzīvotāji ir ļoti ieinteresēti digitālā satura un e-pakalpojumu izmantošanā, ko noteikti veicina arī interneta ātrums un plašā pieejamība valstī. Tādējādi ir būtiski pilnveidot iedzīvotāju izpratni gan par drošību internetā, gan par mākslīgā intelekta atbildīgu lietošanu. Mēs par to rūpējamies, nodrošinot iedzīvotājiem tīmeklī un bibliotēku vienotajā tīklā drošu un uzticamu saturu un e-pakalpojumus. Tāpat mūsu veiksmīgā sadarbība ar pašvaldību publisko bibliotēku tīklu, kā arī bibliotēku aktivitāte un ietekme vietējās kopienās ir liels atbalsts, uzrunājot iedzīvotājus pilnveidot digitālās prasmes un zināšanas par interneta vidi,” komentē KISC direktora vietniece Sandra Ozoliņa.
Ikvienam ir iespēja turpināt darbu pie savu digitālo iemaņu pilnveides, sekojot līdzi informācijai Latvijas digitālo prasmju partnerības mājaslapā eprasmes.lv.
Izglītojošā kampaņa “Digitālā nedēļa” Latvijā notiek jau kopš 2009. gada, un to ik gadu kopā ar partneriem organizē LIKTA. Kampaņa tiek organizēta Eiropas līmeņa kampaņas “All Digital Weeks” ietvaros, kuras laikā visā Eiropā notiek aktivitātes, kas vērstas uz digitālo prasmju uzlabošanu.