EPALE
26.marta seminārs “Digitālās prasmes – kāpnes Tavai izaugsmei”

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) īstenoto Erasmus+ programmas projektu “EPALE nacionālais atbalsta dienests” (EPALE) un “Nacionālie koordinatori dalības pieaugušo izglītībā veicināšanai Latvijā” (Nacionālie koordinatori) ietvaros 26. martā notika seminārs “Digitālās prasmes – kāpnes Tavai izaugsmei”. Seminārs tika īstenots izglītojoši informatīvās kampaņas “Digitālā nedēļa 2025” ietvaros.

Semināru atklāja IZM Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta direktora vietniece un direktora p.i. Ieva Suškeviča uzsverot digitālo prasmju nozīmi mūsdienās personīgai un profesionālai izaugsmei, attīstībai un pat pamatvajadzību nodrošināšanai. Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) valdes locekle Māra Jākobsone semināra atklāšanas runā īpaši izcēla Eiropas Iedzīvotāju digitālo kompetenču ietvaru un novēlēja ikvienam “Digitālās nedēļas 2025” laikā, kad Latvijā norisinās vairāk kā 250 dažādi pasākumi, katram kaut ko jaunu iemācās – digitālās drošības, satura vai mākslīgā intelekta jomā.

Uz semināra pirmo daļu “Digitālās prasmes ikvienam” tika aicināts ikviens iedzīvotājs, lai spētu novērtēt digitālo prasmju nepieciešamību un nozīmi personīgajā izaugsmē un iegūtu informāciju par šo prasmju ieguves iespējām. Tāpat arī seminārā pirmajā daļā tika aicināti piedalīties pieaugušo izglītības īstenotāji, pašvaldību pieaugušo izglītības koordinatori, digitālo prasmju pasniedzēji un mentori, kā arī ikviens izglītības jomas profesionālis un politikas veidotājs.

Semināra pirmajā daļā tika diskutēts par digitālajā laikmetā nepieciešamajām prasmēm, digitālo prasmju līmeņa noteikšanu, individuālā digitālo prasmju apguves ceļa izveidi, prasmju pārvaldības platformu www.stars.gov.lv, sabiedrības digitālo prasmju attīstību Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas īstenotā projekta ietvaros un digitālo darbu ar jaunatni pašvaldībās.

IZM Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta vecākā eksperte Jeļena Muhina prezentācijā “Dzīve digitālajā laikmetā: vai mums pietiek prasmju?” pārskatīja situāciju Latvijā kopumā digitālo prasmju apguvē, iedzīvotāju digitālo prasmju pilnveides mērķus, kādas valsts atbalsta programmas pieejamas šim nolūkam, kā arī kādi ir digitālo prasmju līmeņi, ko var iegūt izglītojoties.

Ar prezentāciju “Kā noteikt savu digitālo prasmju līmeni un izveidot individuālo digitālo prasmju apguves ceļu?” uzstājās LIKTA projektu eksperte Andra Krasavina.  Viņa skaidroja gan kas ir Eiropas Iedzīvotāju digitālo kompetenču ietvars, gan informēja par tā aktualitātēm un jaunumiem. Papildus tam tika sniegti ieteikumi, kur un kā ikviens var novērtēt savu digitālo prasmju līmeni.

Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) Pieaugušo izglītības departamenta direktore  Elīna Purmale-Baumane prezentācijā “Prasmju pārvaldības platforma STARS – digitālo prasmju apguvei” sniedza ieskatu par individuālo mācību kontu (IMK) izveidi, kā ikviens iedzīvotājs šo piedāvājumu var izmantot, iepazīstināja ar aktuālo statistiku par IMK, piedāvātajām mācību programmām, to atbilstību digitālo prasmju līmeņiem, sniedza pārskatu par iedzīvotāju vidū populārākajām un pieprasītākajām programmām, kā arī iepazīstināja ar šobrīd piedāvātajām programmām.

Ar prezentāciju “Sabiedrības digitālo prasmju attīstība VARAM projekta ietvaros” uzstājās Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) projektu pārvaldības departamenta Digitālās iesaistes un prasmju nodaļas vadītāja Liene Priede, kura stāstīja par iedzīvotājiem pieejamajām izglītības programmām digitālo prasmju attīstīšanai un kādus digitālo prasmju līmeņus iespējams apgūt VARAM īstenotā projekta “Sabiedrības digitālo prasmju attīstība” ietvaros, kāda nozīme ir iedzīvotāju digitālajām pašapkalpošanās prasmēm, kā arī sniedza nelielu ieskatu uz šo brīdi esošajos statistikas rādītājos.

Semināra pirmās daļās “Digitālās prasmes ikvienam” noslēgumā uzstājās Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras (JSPA) Jaunatnes politikas atbalsta departamenta direktors Nils Mosejonoks ar prezentāciju “Digitālā darba ar jaunatni sistēmas attīstība pašvaldībās”. Prezentācijā tika izklāstīts digitālo prasmju apguves piedāvājumu jauniešiem, raksturoti digitālā darba ar jaunatni principi, sniegti labās prakses piemēri Latvijā un Eiropā, apskatīts pašvaldību monitoringa rīks, kā arī apskatītas pašvaldībās pieejamās iespējas nodrošināt jauniešiem digitālo prasmju apguvi.

Semināra otrajā daļā “Neformālās izglītības programmas digitālo prasmju apguvei” īpaši tika aicināti piedalīties pašvaldību pieaugušo izglītības koordinatori, pašvaldību iestāžu pārstāvji, kā arī citi pieaugušo izglītības īstenotāji, politikas veidotāji un valsts iestāžu speciālisti.

Semināra ietvaros tika diskutēts par pieaugušo neformālās izglītības programmu satura izvērtēšanu atbilstoši DigComp ietvaram, pieaugušo formālās un neformālās izglītības kvalitātes novērtēšanas sistēmas izveidi, kvalitātes vērtēšanu, izsniedzot atļaujas neformālās izglītības programmu īstenošanai, kā arī par Eiropas Savienības Atveseļošanās fonda projekta “Sabiedrības digitālo prasmju attīstība” īstenošanas gaitu.

Semināra otrā daļa tika atklāta ar LIKTA ekspertes un SIA FITA vadītājas Īrisas Zvagules prezentāciju “Pieaugušo neformālās izglītības programmu satura izvērtēšana atbilstoši DigComp ietvaram”, kurā tika detalizēti izklāstīts, kas jāņem vērā izstrādājot pieaugušo neformālās izglītības programmas un kas pašvaldībām jāņem vērā pirms atļauju izsniegšanas.

Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) projekta "Atbalsts pieaugušo individuālajās vajadzībās balstītai pieaugušo izglītībai" koordinatore Inese Vilāne prezentācijā “Pieaugušo formālās un neformālās izglītības kvalitātes novērtēšanas sistēmas izveide” stāstīja par kritērijiem formālās un neformālās izglītības programmu izvērtēšanai, par pirmajiem projekta rezultātiem, piemēriem digitālo prasmju apguvei un plāniem tuvākajā nākotnē.

Par Rīgas valstspilsētas pieredzi izsniedzot atļaujas neformālās izglītības programmām un izvērtēšanas komisijas darbu stāstīja Rīgas valstspilsētas pieaugušo izglītības koordinatore Kristīne Kalniņa prezentācijā “Kvalitātes vērtēšana, izsniedzot atļaujas neformālās izglītības programmu īstenošanai”.

Semināru noslēdza Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādes “Ventspils Digitālais centrs” direktores Elīnas Kroņkalnes prezentācija “Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda projekta „Sabiedrības digitālo prasmju attīstība” īstenošana Ventspilī”. Prezentācijas ietvaros tika sniegti praktiski piemēri par neformālās izglītības programmu īstenošanu digitālo prasmju apguvei un apskatīti programmu īstenošanas laikā sastopamie izaicinājumi.

Seminārs tika rīkots sadarbībā ar LIKTA, VIAA, VARAM, JSPA, IKVD, SIA “FITA”, Rīgas Izglītības un informatīvi metodisko centru un Ventspils Digitālo centru.

Seminārs notika hibrīda formā – klātienē Rīgas Tehniskās universitātes Zinātniskās bibliotēkas Konferenču zāle Rīgā, Paula Valdena ielā 5, kā arī ikvienam interesentam bija iespēja sekot semināra norisei attālināti IZM, EPALE un LIKTA Facebook profilos.

Semināra video ieraksti:

  1. daļa “Digitālās prasmes ikvienam”

  2. daļa “Neformālās izglītības programmas digitālo prasmju apguvei”

Semināra laikā demonstrētās prezentācijas:

  1. Jeļena Muhina,  IZM Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta vecākā eksperte  “Dzīve digitālajā laikmetā: vai mums pietiek prasmju?”

  2. Andra Krasavina,  LIKTA projektu eksperte “Kā noteikt savu digitālo prasmju līmeni un izveidot individuālo digitālo prasmju apguves ceļu?”
  3. Elīna Purmale-Baumane, VIAA Pieaugušo izglītības departamenta direktore  “Prasmju pārvaldības platforma STARS – digitālo prasmju apguvei”
  4. Liene Priede, VARAM projektu pārvaldības departamenta Digitālās iesaistes un prasmju nodaļas vadītāja “Sabiedrības digitālo prasmju attīstība VARAM projekta ietvaros”
  5. Nils Mosejonoks, JSPA Jaunatnes politikas atbalsta departamenta direktors “Digitālā darba ar jaunatni sistēmas attīstība pašvaldībās”
  6. Īrisa Zvagule, LIKTA eksperte, SIA FITA vadītāja “Pieaugušo neformālās izglītības programmu satura izvērtēšana atbilstoši DigComp ietvaram”
  7. Inese Vilāne, IKVD projekta "Atbalsts pieaugušo individuālajās vajadzībās balstītai pieaugušo izglītībai" koordinatore Pieaugušo formālās un neformālās izglītības kvalitātes novērtēšanas sistēmas izveide”
  8. Kristīne Kalniņa, Rīgas valstspilsētas pieaugušo izglītības koordinatore “Kvalitātes vērtēšana, izsniedzot atļaujas neformālās izglītības programmu īstenošanai”
  9. Elīna Kroņkalne, Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādes “Ventspils Digitālais centrs” direktore “Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda projekta „Sabiedrības digitālo prasmju attīstība” īstenošana Ventspilī”

Par “Digitālo nedēļu 2025”

LIKTA kopā ar partneriem jau 16. reizi Latvijā īstenoja “Digitālās nedēļas” aktivitātes. Izglītojošā kampaņa notika visā Latvijā no 24. līdz 28. martam, aicinot iedzīvotājus un uzņēmējus apgūt un attīstīt jaunas digitālās prasmes. Digitālā nedēļa Latvijā tika organizēta ALL Digital Weeks 2025 ietvaros.

Aktuālajai informācijai par “Digitālās nedēļas 2025” pasākumiem Latvijā iespējams apskatīt www.eprasmes.lv.

Seminārs tika rīkots IZM īstenoto Eiropas Komisijas Erasmus+ projektu „EPALE Nacionālais atbalsta dienests” (Eiropas Komisijas Granta līgums Nr. 101196944-EPALE NSS LV-ERASMUS-EDU-2024-EPALE-IBA) un “Nacionālie koordinatori dalības pieaugušo izglītībā veicināšanai Latvijā” (Eiropas Komisijas Granta līgums Nr. 101144108-NCLV2024-2025-ERASMUS-EDU-2023-AL-AGENDA-IBA) ietvaros.