Priecīgi bērni skrien pa zālienu

Rit pēdējās mācību gada dienas, tuvojas vasaras brīvlaiks, kad bērni daudz laika pavadīs dažādās aktivitātēs pie dabas, ūdens tilpnēm, nometnēs, aktīvi sportojot un citādi atpūšoties. Lai vasaras brīvdienas neaizēnotu nepatīkami starpgadījumi, Izglītības un zinātnes ministrija aicina skolotājus un skolu vadību, kā arī vecākus mācību gada noslēgumā īpaši aktualizēt drošības jautājumus.

Izvērtējot dažādus gadījumus, nākas secināt, ka nav iespējams apzināt visus potenciālos riskus, bet tieši vasarā, kad bērni bieži tiek atstāti bez pieaugušo uzraudzības, viņiem īpaši jāatgādina par drošību uz ielām un ceļiem, ūdens un elektrības tuvumā, par piesardzības pasākumiem sabiedriskās vietās, mājās un internetā. Svarīgi, lai bērni skaidri zinātu, kur nepieciešamības gadījumā vērsties pēc palīdzības. Tāpat vecāki nedrīkst aizmirst, ka, saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likumu, bērnus līdz septiņu gadu vecumam nedrīkst atstāt bez pieaugušo uzraudzības. Ja bērna pieskatīšana tiek uzticēta brālim vai māsai, viņiem jābūt sasniegušiem vismaz 13 gadu vecumu.

Ūdens un drošība

Viena no aktuālākajām tēmām vasarā ir personīgo un citu cilvēku veselība un drošība, uzturoties pie ūdeņiem, tāpēc ir ļoti svarīgi pārrunāt – kas jāievēro peldoties, kāpēc, atrodoties pie ūdens vai ūdenī, ir svarīgi pieskatīt citam citu, kas jādara, ja notikusi nelaime uz ūdens? Noteikti noderīga būs Valsts Ugusndzēsības un glābšanas dienesta sagatavotā informācija bērniem un skolēniem par drošību pie un uz ūdens, kā arī citās situācijās, kas rada riskus veselībai un drošība.

Biedrības “Peldēt droši un Latvijas Peldēšanas federācija ir sagatavojušas četras dažādiem vecumiem piemērotas bezmaksas video nodarbības un citu informāciju par drošu uzvedību pie un uz ūdens, kas brīvi pieejamas tīmekļa vietnē

Brīvlaiks bez traumām

Ik gadu vairāki simti bērnu nonāk ārstniecības iestādē, lai saņemtu neatliekamo medicīnisko palīdzību traumas, ievainojuma vai saindēšanas dēļ. Turklāt traumas visbiežāk tiek gūtas netīši. Speciālisti norāda, ka lielākā daļa traumas ir novēršamas un varēja nenotikt! Tādēļ Slimību profilakses un kontroles centrs ir vienkopus ir apkopojis padomus un rekomendācijas, kas apkopotas digitāli šķirstāmā žurnālā “Bērnam droša vasara”.

Drošība ceļu satiksmē

Savukārt, ieteikumi un mācību materiāli kā būt drošam atrodoties veļu tuvumā vai piedaloties ceļu satiksmē interaktīvā un dažādām vecuma grupām piemērotā veidā daudzveidīga informācija pieejama Ceļu satiksmes drošības direkcijas sagatavotajos materiālos, kas pieejami tīmekļa vietnē

Dzelzceļš

Par drošu uzvedību un rīcību pie dzelzceļa vai tā tuvumā plašu informāciju un mācību materiālus ir izveidojis VAS “Latvijas dzelzceļš”.

Tīmeklis

Lai bērni varētu baudīt vasaru, ir svarīgi būt drošiem gan tīmekļa tiešsaistē, gan ārpus tā. Vasaras brīvlaikā bērni daudz laika pavadīs ar draugiem, nometnēs, ceļojot ar ģimeni, pludmalē un citur, tomēr vecākiem jārēķinās, ka bērni pavadīs daudz stundas arī ekrānos - sociālajos tīklos, spēlējot spēles un sazinoties ar draugiem. Latvijas Drošāka interneta centrs ir apkopojis padomus, kas atgādinās bērniem izmantot internetu gudri, droši un atbildīgi.

 

Lai visiem saulains, darbīgs un drošs vasaras brīvlaiks!