Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (JSPA) sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) aicina Latvijas izglītības iestāžu skolēnu pašpārvaldes līdz 2025. gada 3. februārim pieteikties iniciatīvai “Kontakts”. Tā ir lieliska iespēja skolēniem piedalīties trīs dienu mācībās, kurās tiks apgūtas līdzdalības un līderības prasmes, kā arī projektu izstrādes iemaņas. Turklāt dalībniekiem būs iespēja piedalīties projektu konkursā un iegūt finansējumu savu ideju īstenošanai, tādējādi veicinot aktīvu un radošu skolēnu iesaisti skolas dzīvē.
Iniciatīva “Kontakts” tiek īstenota Jaunatnes politikas valsts programmas 2025.-2027. gadam ietvaros. Ar iniciatīvas palīdzību tiks stiprināts pašpārvalžu tīkls Latvijas izglītības iestādēs, sekmējot jauniešu aktīvu pilsonisko līdzdalību, līderību un sadarbību, kā arī cieņpilnas, atbalstošas skolas vides veidošanu.
Kopumā plānots iesaistīt līdz 120 izglītības iestāžu pašpārvalžu komandām no dažādiem Latvijas novadiem un valstspilsētām, kā arī sniegt atbalstu 100 iniciatīvu īstenošanai. Jauniešu ideju projektu konkursa īstenošanai kopējais pieejamais finansējums ir 120 000 eiro.
Iniciatīvas “Kontakts” ietvaros tiks atbalstītas aktivitātes, kas veicina:
- aktīvu un sistēmisku pašpārvaldes darbību izglītības iestādē;
- jauniešu pilsonisko līdzdalību;
- līderības un sadarbības prasmju attīstību;
- izpratni par dažādu jauniešu ar ierobežotām iespējām grupām un to iesaisti projektā;
- cieņpilnas un atbalstošas skolas vides veidošanu;
- komunikāciju starp izglītības iestāžu pašpārvaldēm vai pilnveido skolas iekšējo komunikāciju, izceļot pašpārvaldi kā kontaktu starp jauniešiem un izglītības iestādes vadību.
Pieteikšanās
Pieteikties aicinātas izglītības iestāžu pašpārvalžu komandas, kas sastāv no trīs 13 līdz 25 gadus veciem pašpārvalžu pārstāvjiem un atbalsta personas – skolotāja, jaunatnes darbinieka vai cita mentora. Komandām mācībās jāizstrādā projekta ideja un jāiesniedz tā savas pašvaldības vai biedrības kontaktpersonai. Pieteikšanās atvērta līdz 3. februārim, aizpildot anketu.
No februāra beigām līdz aprīlim komandām būs iespēja apmeklēt trīs dienu mācības, lai padziļinātu savas zināšanas par līdzdalību un līderību, novērtētu situāciju savā izglītības iestādē, kā arī apmainītos ar idejām un izstrādātu projekta pieteikumu. Projekta pieteikumu iesniegšana notiks līdz 16.maijam, savukārt projektu īstenošanu izglītības iestādes varēs uzsākt augustā.
Par iniciatīvu “Kontakts”
2024.gadā iniciatīvas projektu konkursā tika apstiprināti 40 projekti (101 izglītības iestādes iniciatīva), sekmējot jauniešu pilsonisko līdzdalību, pašpārvaldes darbību un jauniešu ar ierobežotām iespējām iesaisti. Projektu dalībnieki īstenoja daudzveidīgas aktivitātes, piemēram, rīkoja pārgājienus, saliedēšanas pasākumus un/vai mācības, piesaistot mācību vadītājus, mentorus un dažādu jomu ekspertus. Daudzās izglītības iestādēs īpaša uzmanība tika pievērsta mobinga novēršanai, veicinot iekļaujošas un drošas vides veidošanu.
Detalizētāka informācija ir pieejama JSPA tīmekļvietnes sadaļā “Kontakts”. Jautājumu vai neskaidrību gadījumā par mācību organizēšanas procesu lūdzam sazināties:
- Rīgas un Zemgales reģions – Agija Lāce (67358064, agija.lace@jaunatne.gov.lv);
- Latgales reģions – Ingmārs Zvirgzdiņš (62001011, ingmars.zvirgzdins@jaunatne.gov.lv);
- Vidzemes un Kurzemes reģions – Kristīna Kļimoviča (67356284, kristina.klimovica@jaunatne.gov.lv).
Savukārt jautājumu vai neskaidrību gadījumā par iniciatīvas “Kontakts” projekta pieteikuma formas sagatavošanu lūdzam sazināties ar Elvīru Fiļu (elvira.fila@jaunatne.gov.lv).
Par JSPA
JSPA darbojas kopš 1999. gada. Tā ir izglītības un zinātnes ministres pakļautībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kuras mērķis ir veicināt jauniešu aktivitāti un mobilitāti, līdzdalību jaunatnes brīvprātīgajā darbā, neformālās izglītības un jaunatnes informācijas programmās un projektos, kā arī veicināt jauniešu neformālo izglītību saistībā ar mūžizglītību. JSPA administrē dažādas starptautiskas un valsts līmeņa programmas: “Erasmus+”; “Eiropas Solidaritātes korpuss”, Eiropas Komisijas informācijas tīklu jauniešiem “Eurodesk”, Eiropas skolu sadarbības tīklu “eTwinning”, Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmu, kā arī projektus “Digitālā darba ar jaunatni sistēmas attīstība pašvaldībās” un “PROTI un DARI 2.0”.