2024.gadā Izglītības un zinātnes ministrijas paveiktais

No jaunā pedagogu darba samaksas finansēšanas modeļa konceptuālas atbalstīšanas valdībā līdz  jaunam Sporta likumam – 2024. gads Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) bijis produktīvs. Šī gada budžetā izglītība bija viena no trim valdības galvenajām prioritātēm, ļaujot turpināt iesākto pedagogu atalgojuma palielināšanā, vienotas un iekļaujošas skolas ieviešanā, STEM mācību jomu stiprināšanā, augstākās izglītības attīstībā un citās jomās. Par to, kādi pasākumi šogad īstenoti izglītības kvalitātes celšanai, kā stiprināta izpratne par zinātnes lomu un kādas iniciatīvas veiksmīgi realizētas jaunatnes, sporta, valsts valodas un kosmosa jomā, plašāk šajā rakstā.

Izglītība

  • Kā vienu no svarīgākajām 2024. gada prioritātēm ministrija izvirzīja pedagogu darba samaksas pieauguma grafika īstenošanu. No 2024. gada 1. janvāra par 12% palielināta pedagogu minimālā atalgojuma likme.

  • 2024. gadā turpinājās darbs pie jaunā pedagogu darba samaksas finansēšanas modeļa “Programma skolā” izstrādes, kas gada izskaņā konceptuāli atbalstīts valdībā. Finansēšanas modelis sniegs finansējumu pilnvērtīgai un kvalitatīvai izglītības programmas realizācijai jebkurā vietā Latvijā, un to plānots ieviest no 2025. gada 1. septembra.
  • Ieviesta jauna skolēnu vērtēšanas sistēma – atgriezeniskās saites jeb formatīvās vērtēšanas sistēma. Pilnveidotā izglītības satura mērķis ir attīstīt skolēna prasmi kompleksi lietot zināšanas un paust attieksmes, risinot problēmas mainīgās reālās dzīves situācijās. Atbilstoši šim mērķim pilnveidoti arī skolēna snieguma vērtēšanas kritēriji.
  • Lai sniegtu vispārējās un profesionālās izglītības iestāžu personālam papildu zināšanas vardarbības prevencijā un tās nozīmē, Bērnu aizsardzības centrs sadarbībā ar IZM izstrādāja jaunu algoritmu vardarbības gadījumu risināšanai izglītības iestādēs.
  • Ērtākai centralizēto eksāmenu sertifikātu saņemšanai sekmīgi ieviesta centralizēto eksāmenu sertifikātu izgūšanas platforma eksameni.gov.lv.
  • Līdz ar  2024./2025. mācību gada sākumu visās izglītības iestādēs, kas īsteno vispārējo un profesionālo vidējo izglītību, uzsākta valsts aizsardzības mācības īstenošana. Tās mērķis ir veidot pilsoniski atbildīgus indivīdus ar pamatzināšanām par valsts aizsardzību, kas nepieciešamības gadījumā ļautu efektīvi rīkoties dažādās krīzes situācijās.
  • No 2024. gada 1. septembra Vēsturi un Sociālās zinātnes optimālajā līmenī vidusskolās īsteno atsevišķi.
  • Izveidota jauna pieaugušo profesionālās izaugsmes sistēma – individuālo mācību kontu pieeja. Ieviešot individuālos mācību kontus risinātas galvenās problēmas, nodrošinot vienlīdzīgu piekļuvi mācībām, informāciju par mācību iespējām, kā arī palīdzot pārvarēt šķēršļus, kas nereti kavē pieaugušo iesaistīšanos mācībās: motivācija, laiks un finansējums.
  • Par 20% palielināts valsts finansējums profesionālās izglītības programmu īstenošanai.
  • Pēc vērienīgas rekonstrukcijas uzsākts mācību process jaunajā Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma Tehnoloģiju centra jaunajā mācību korpusā.
  • Pēc rekonstrukcijas darbiem ekspluatācijā nodota renovēta dienesta viesnīca Rīgas Stila un modes tehnikumā.

Augstākā izglītība un zinātne

  • Lai elastīgāk plānotu budžeta sadali un mērķtiecīgi sagatavotu valsts tautsaimniecībai nepieciešamos speciālistus, uzsākts izmēģinājuma projekts augstskolu institucionālajam finansēšanas modelim trīs augstskolās – Rīgas Tehniskajā Universitātē, Latvijas Universitātē un Rīgas Stradiņa universitātē. Jaunais modelis stiprina augstskolu autonomiju, pārejot no studiju vietu finansēšanas uz rezultātu un stratēģisku mērķu finansēšanu, ļaujot augstskolām brīvāk pārdalīt finansējumu iestādē mērķu sasniegšanai.

  • Uzsākta jaunā doktorantūras modeļa ieviešana, paredzot garantētus ienākumus un sociālo apdrošināšanu doktora studiju programmas apguves laikā.
  • 2024. gadā Ekonomikas ministrija sadarbībā ar iesaistītajām institūcijām, tostarp IZM, sagatavojusi grozījumus Zinātniskās darbības likumā ar mērķi nodrošināt skaidru normatīvo ietvaru savu inovāciju komercializēšanai un saistītos jautājumos. Procesā aktīvi iesaistītas zinātnisko institūciju pārstāvošās institūcijas, sniedzot ieskatu praktiskajos aspektos.
  • Uzsākta projekta “Efektīvāka un viedāka Latvijas zinātnes politikas ieviešana un vadība” īstenošana.
  • Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) prezentēja projekta “Zināšanās balstītas rīcībpolitikas kapacitātes veicināšana pēcpandēmijas Eiropā” galvenos rezultātus un iepazīstināja ar Latvijas galaziņojumu. Projektā izstrādātās rekomendācijas atspoguļo svarīgākos sasniegumus, identificētos izaicinājumus un nākotnes iespējas, lai vēl vairāk stiprinātu pierādījumos balstītas politikas veidošanu.

Jaunatne

Vairāk par jaunatnes jomā paveikto 2024. gadā šeit.

Kosmoss

  • Latvija pievienojās ietekmīgajam Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centru tīklam. Svinīgi atklājot Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centru “ESA BIC Latvia”, iezīmēta Latvijas pievienošanos ietekmīgajam 32 Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centru tīklam, kas darbojas 22 Eiropas valstīs. Pēdējo 20 gadu laikā šie centri atbalstījuši vairāk nekā 1700 jaunuzņēmumu attīstību visā Eiropā.
  • Apstiprināts IZM rosinātais likumprojekts par starptautiskā līguma apstiprināšanu, kas nosaka valstu darbības principus kosmosa, tostarp Mēness un citu debess ķermeņu, izpētē un izmantošanā. Pievienošanās šim starptautiskajam līgumam ir būtisks solis Latvijas kosmosa politikas attīstīšanā.
  • Noslēdzās līdz šim veiksmīgākais Eiropas Kosmosa aģentūras Latvijas nacionālās programmas konkurss, kura ietvaros apstiprināti 10 projekti par kopējo summu 1 581 267 eiro.
  • Pirmo reizi Latvijā norisinājās Eiropas Kosmosa aģentūras karjeras diena, pulcējot gan starptautiskās organizācijas pārstāvjus, gan vietējos interesentus, kuri savu profesionālo darbību nākotnē vēlētos saistīt ar kosmosa nozari.
  • 2024. gada sākumā atjaunota Latvijas Kosmosa stratēģija 2021.–2027. gadam. Stratēģija ir darba dokuments, kura mērķis ir strukturēt un koordinēt ar kosmosa politiku saistītos jautājumus Latvijā, un tajā apkopoti kosmosa nozares mērķi un sasniedzamie rezultāti līdz 2027. gadam.

Valsts valoda

  • Veiksmīgi noslēdzies Vienotas skolas ieviešanas pirmais gads.
  • Lai pievērstu sabiedrības uzmanību šobrīd aktuālajai angļu valodas un citu valodu ietekmei uz latviešu valodu un rosinātu meklēt un ieviest savā runā citu valodu izteiksmes līdzekļiem atbilstošus latviešu literārās valodas vārdus, īstenota valodas akcija “Mūsdienu urbānā vārdnīca”.
  • Latvijas skolu tūrē “Ņemot un dodot topu par citu” īstenots dialogs ar jauniešiem par valodas attīstības jomu.

Sports