Pateicoties Atveseļošanas fonda atbalstam, Izglītības un zinātnes ministrija 2023. gada nogalē skolām visā Latvijā piegādāja vairāk nekā 35 tūkstošus Chromebook datoru. Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzija arī ieguvusi 90 portatīvās ierīces, kas tiek izmantotas un lieti noder mācību procesā dažādos priekšmetos.
Kā stāsta ķīmijas skolotāja Ketija Nēringa–Martinsone: “Ķīmijā datorus var izmantot ļoti daudzveidīgi, pirmkārt, mācību grāmatas ir pieejamas “Soma.lv”, kur es lieku, lai iet šajā vietnē un skatās, tad vēl ir jaunā platforma “Skolo.lv”, kur ir dažādi uzdevumi, informācija, prezentācijas. Ķīmijā vēl noderīgi ir tas, ka var ierakstīt reakcijas vienādojumus, tad izmet dažādus video un ir daudz vieglāk rīkoties ar šiem uzdevumiem.”
“Mums bija jāatrod definīcijas par noteiktiem procesiem, neitralizācijas reakciju, kas ir bāze, kas ir skābe, kas ir sāls, to visu uzreiz var viegli atrast. Ja ir vēlme, var pielietot mākslīgo intelektu un vienkārši sekunžu laikā var atrast informāciju. Nav jāskatās mācību grāmatā atsevišķi par tām nodaļām, bet es varu atrast tieši to, ko man vajag, ko es mācos, varu atrast, piemēram, kādu formulu un uzreiz pielieto darbā,” iespēju mācību stundās strādāt ar šiem datoriem vērtē 10.a klases skolnieks Pēteris Mārtiņš Auziņš.
Datorikas skolotāja Krista Kozulāne šo starppriekšmetu saikni, ka tehnoloģijas tiek integrētas arī citos mācību priekšmetos, vērtē kā vienu no būtiskajiem ieguvumiem. “Skolotājiem ir iespēja sadarboties, un mans priekšmets nav atrauts no pārējiem priekšmetiem, mums jau ir vairāki lieli un mazi projekti kopā ar citiem skolotājiem, kur tālāk viņš to izmanto arī, piemēram, latviešu valodā, ķīmijā dažādos projekta darbos izmanto to, ko viņš ir apguvis arī datorikā.”
Skolā arī kā būtisku ieguvumu uzsver arī to, ka līdz ar to, ka visiem skolēniem ir nodrošinātas vienlīdzīgas iespējas mācību procesā, to atzīst arī ķīmijas skolotāja Ketija Nēringa-Martinsone. “Ja nebūtu projekta, tad noteikti izmantotu telefonus, bet telefonos ekrāna redzamība ir daudz sliktāka, vai printētu lapas, kas dabai nav tik draudzīgi. Katram telefons ir ar citādām funkcijām, vai dažiem pat nav telefona, tad dators ir pieejams visiem, viņiem nav jākautrējas par to, ka kaut kas ir mazāk, vai citam ir vairāk, te visi ir līdzvērtīgi.”
Vairāk par Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas pieredzi, lietojot Chromebook portatīvos datorus, uzzini Guntas Matisones ReTV sižetā.