No 2025. gada 14. līdz 17. aprīlim izglītības un zinātnes ministre Dace Melbārde apmeklēja Ņujorku, ASV, kur pārstāvēja Latviju Apvienoto Nāciju Ekonomisko un sociālo lietu padomes (ECOSOC) jauniešu forumā. Vizītes ietvaros ministre piedalījās augsta līmeņa diskusijās par jaunatnes politiku, ilgtspējīgas attīstības mērķu īstenošanu un izglītības nākotnes izaicinājumiem, īpašu uzmanību pievēršot jauniešu līdzdalības stiprināšanai un izglītības nozīmei miera veidošanā.
ECOSOC Jauniešu foruma sesijā par jēgpilnu jauniešu līdzdalību ministre Dace Melbārde kopā ar Latvijas ANO jauniešu delegāti Nikolu Kleinbergu uzrunāja klātesošos par jauniešu pieaugušo lomu sabiedrībā, kļūstot par aktīviem pārmaiņu virzītājiem. D.Melbārde norādīja, ka “daudz vairāk ir jāiegulda jauniešu līderībā jau agrā vecumā – skolēnu pašpārvaldes katrā skolā ir pirmais solis, kā arī jāuzticas jauniešiem – jādod iespēja kļūdīties un mācīties no pieredzes”.
IZM ministre Dace Melbārde uzsvēra, ka “mums nepārtraukti jāmeklē jauni, inovatīvi veidi, kā iesaistīt jauniešus demokrātiskajos procesos. Piemēram, Latvijā mēs pašlaik uzsākam Signālvēlēšanas, lai veicinātu jauniešu interesi par politiku un kritisko domāšanu.”
Dace Melbārde tikās arī ar UNESCO biroja Ņujorkā vadību, lai pārrunātu Latvijas ieguldījumu ANO ilgtspējīgas attīstības 4. mērķa “kvalitatīva izglītība” īstenošanā, digitālās izglītības attīstību un kultūras mantojuma aizsardzību.
Kopā ar UNESCO Ņujorkas pārstāvniecības direktoru Eliotu Minšenbergu (Eliot Mishenberg) ministre diskutēja, kā stiprināt izglītības un skolotāju lomu, un to, cik būtiska loma izglītībai ir noturībā pret dezinformāciju. Tika arī apspriesti UNESCO saistītie jautājumi attiecībā uz jaunatni un zinātni, kā arī par mākslīgā intelekta radītajām iespējām un izaicinājumiem izglītībā.
Dace Melbārde un IZM pārstāvji aizvadīja produktīvu tikšanos ar UNESCO Izglītība 2030 – IAM4 Augsta līmeņa rīcībkomitejas jaunatnes pārstāvjiem, ar kuriem pārrunāja, kā varētu veiksmīgāk iesaistīt jauniešus lēmumu pieņemšanā dažādos līmeņos. Jaunatnes pārstāvji minēja būtiskākos šķēršļus, kas traucē pilnvērtīgi iesaistīties lēmumu pieņemšanas procesos, piemēram, jauniešu mentālās veselības pasliktināšanās, lielā slodze, apvienojot darbu un mācības.
Ministre D.Melbārde arī piedalījās Latvijas organizētajā pasākumā “Cik ilgtspējīga ir ilgtspējīga attīstība?” (“How Sustainable is Sustainable Development?”), kurā notika diskusija par ilgtspējas jēdziena saturu un jauniešu lomu pārmaiņu veicināšanā, aplūkojot to saistībā ar veselības aprūpes pieejamību, dzimumu līdztiesību un ilgtspējīgas ekonomikas veicināšanu.
Ilgtspējas jēdziens Apvienoto Nāciju Ilgtspējīgas attīstības mērķu (IAM) kontekstā ietver līdzsvarotu sociālo, ekonomisko un vides attīstību, kas nodrošina cilvēku labklājību ilgtermiņā, neapdraudot nākamo paaudžu iespējas un vajadzības. IAM ir ne tikai globālie attīstības virzieni, bet arī nozīmīgs ceļvedis Latvijas ilgtspējīgai izaugsmei. Mūsdienu digitālajā laikmetā, kad kvalitatīva, uz faktiem balstīta informācija un izglītība kļūst par būtisku instrumentu cīņā pret dezinformāciju un sabiedrības polarizāciju, īpaši svarīgi ir iesaistīt jauniešus dialogā par šo jautājumu. Jaunieši Latvijā arvien aktīvāk izmanto mākslīgā intelekta un digitālās tehnoloģijas, taču nepietiekamas medijpratības zināšanas var radīt riskus kļūt par dezinformācijas izplatītājiem un patērētājiem. Latvijai, kā ANO dalībvalstij, ir būtiski turpināt ieguldīt izglītībā, sociālajā vienlīdzībā un vides ilgtspējā, stiprinot jauniešu lomu kā aktīviem līdzveidotājiem gan nacionālā, gan starptautiskā mērogā.
Ministrei vizītē pievienojās arī IZM Politikas iniciatīvu un attīstības departamenta direktora vietniece jaunatnes jomā Randa Ķeņģe un Latvijas ANO jauniešu delegāte Nikola Kleinberga.