Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša tikšanās ar Francijas ārējās tirdzniecības, ekonomikas veicināšanas, frankofonijas un franču diasporas lietu valsts ministru Franku Riestēru (Franck Riester) pārrunājusi abu valstu sadarbības attīstīšanu izglītības jomā, veicinot franču valodas pedagogu sagatavošanu.
Latvijā īstenotās izglītības reformas ietvaros, nosakot, ka otrajai svešvalodai, kas tiek apgūta skolā, ir jābūt kādai no Eiropas Savienības valodām, Francija un Latvija abpusēji veicinās franču valodas popularizēšanu, īpašu uzmanību pievēršot franču valodas skolotāju sagatavošanai Latvijā.
“Ar iespēju izvēlēties skolā otro svešvalodu, kādu no Eiropas Savienības valodām, Latvija apliecina piederību Eiropas kultūras telpai un demokrātiskās pasaules vērtībām. Valsts līmenī jau šobrīd tiek atbalstīta pedagogu sagatavošana otrās svešvalodas – ES valstu oficiālās valodas – pasniegšanai, tomēr šajā procesā ir ļoti būtiska arī starptautiskā sadarbība. Esam gandarīti, ka šo valstu vidū ir arī Francija,” tikšanās laikā akcentēja izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša.
Ministrs Franks Riestērs tikšanās ietvaros atgādināja, ka franču valodas prasme ir nozīmīgs ieguvums profesionālajai izaugsmei. Pasaulē franču valodā runā vairāk nekā 320 miljoni cilvēku, un tā ir piektā visvairāk izplatītā valoda pasaulē, ceturtā izplatītākā valoda interneta vidē un trešā – darījumu pasaulē. Latvija ir starptautiskās Frankofonijas organizācijas novērotājvalsts, un franču valodas zināšanas paver jaunas iespējas un piekļuvi jauniem tirgiem ne tikai Francijā, bet arī citās Starptautiskās Frankofonijas organizācijas dalībvalstīs.
Ministri vienojās īstenot kopīgu programmu valodas un didaktikas prasmju veicināšanai skolotājiem, kuri papildus vēlas iegūt franču valodas skolotāja kvalifikāciju, kā arī topošajiem franču valodas skolotājiem. Šī programma trīs gadu laikā dos iespēju uzsākt 60 jaunu franču valodas skolotāju sagatavošanu. Programmas ietvaros tiks piedāvāti arī inovatīvi moduļi medijpratības un digitālo prasmju mācīšanai, kā arī mākslīgā intelekta izmantošanai mācību procesā. Minēto programmu Francijas institūts Latvijā sāks īstenot no šī gada septembra, piedāvājot mācības pirmajai skolotāju grupai, kas vēlas turpmāk pasniegt franču valodu.