Attēlā (no kreisās) IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktors Dmitrijs Stepanovs,
RTU rektors Leonīds Ribickis,
LJA rektore Kristīne Carjova,
RTU attīstības prorektors Artūrs Zeps.
Sākot no 1. novembra, Latvijas Jūras akadēmija (LJA) kļūst par Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) autonomu struktūrvienību, turpinot visas jau esošās LJA studiju programmas, nodrošinot jūrniecības izglītību atbilstoši starptautiskajām konvencijām un pārņemot LJA saistības, taču saglabājot akadēmijas nosaukumu, identitāti un tradīcijas. LJA un RTU integrācijas projektā paredzēts ieguldīt indikatīvi 7 miljonus eiro, lai stiprinātu LJA studiju un zinātnes kapacitāti un attīstītu mācību infrastruktūru.
«Lēmums ir ļoti rūpīgi sagatavots, un mūsu galvenais nosacījums, virzot LJA pievienošanu, ir nodrošināt, ka speciālistus arī turpmāk sagatavos atbilstoši starptautiskajiem standartiem, tāpēc LJA pastāvēs kā atsevišķa RTU struktūrvienība, saglabājot savu identitāti, tradīcijas, personālu un izvietojuma vietu,» medijiem rīkotajā informatīvajā pasākumā sacīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts sekretāra vietnieks, Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktors Dmitrijs Stepanovs.
IZM, LJA un RTU ir noslēgušas sadarbības līgumu, lai nodrošinātu korektu LJA integrāciju RTU. LJA arī turpmāk būs vienīgā mācību iestāde, kur Latvijā iespējams iegūt augstāko izglītību jūrniecībā no bakalaura līdz doktora līmenim. Tiks nodrošināta visu studiju līgumu nepārtrauktība – LJA studentiem un LJA Jūrskolas audzēkņiem mācību process turpināsies ierastajā kārtībā.
«LJA vienmēr ir attīstījusies, bet šobrīd ceram uz turbo attīstību un to, ka IZM uzraudzīs, lai mums vienmēr ir nopirktas jaunas un skaistas buras,» sacīja LJA rektore Kristīne Carjova. Pievienojoties RTU, viņa kļūs par LJA direktori.
D. Stepanovs apstiprināja, ka LJA būs iespēja iesniegt projekta pieteikumu, lai pretendētu uz Eiropas Atveseļošanās un noturības mehānisma finansējumu, kur paredzēti mērķēti līdzekļi tieši konsolidācijas projektiem, lai nodrošinātu akadēmiskā personāla atjaunotni, pētniecības un akadēmiskās kapacitātes stiprināšanu un nepieciešamā studiju procesa aprīkojuma iegādi un dažādu digitālo risinājumu izstrādi. Patlaban iecerēts, ka LJA un RTU varētu saņemt aptuveni 7 miljonus eiro studiju un zinātnes infrastruktūras un cilvēkresursu attīstībai, kā arī ciešākas sadarbības ar industriju nodrošināšanai, stāstīja RTU attīstības prorektors Artūrs Zeps.
RTU no 1. novembra pārņem visas RTU jau esošās saistības ar studentiem un darbiniekiem – vispārējo un akadēmisko personālu –, noņem LJA administratīvo procesu slogu un uzņemas atbildību par visiem LJA īstenotajiem struktūrfondu projektiem un līdz ar to – sadarbību ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru.
Pēc LJA pievienošanas RTU tiks uzturēta sertificēta kvalitātes vadības sistēma, kas nodrošina jūrnieku profesionālās sagatavošanas procesa pārraudzību saskaņā ar ārējiem normatīvajiem aktiem un atbilstību 1978. gada Starptautiskajai konvencijai par jūrnieku sagatavošanu un diplomēšanu, kā arī sardzes pildīšanu (STCW konvencija).
Lai nodrošinātu jūrniecības izglītības neatkarību un ilgtspējīgu attīstību, uzklausot Latvijas Jūras administrācijas priekšlikumus, tiek veidota LJA Jūrniecības padome. Tā būs koleģiāla institūcija, kas pārraudzīs LJA stratēģisko vadību – iesaistīsies lēmumos par budžetu un akadēmijas vadītāju, stratēģisko plānošanu, kā arī lems par investīciju novirzīšanu LJA attīstībai. Iecerēts, ka padomē strādās desmit profesionāļi, izvirzot pa divām personām no LJA, RTU, IZM, Satiksmes ministrijas un nozares organizācijām – Latvijas Kruinga kompāniju asociācijas un Latvijas Tirdzniecības flotes jūrnieku arodbiedrības.
RTU ekosistēmā darbosies arī LJA Jūrskola, kas tāpat kā līdz šim būs daļa no LJA un strādās tiešā LJA direktora pārraudzībā. Arī LJA Jūrskolā studiju process norisināsies tieši tāpat kā līdz šim.
«LJA pievienošana ir izdevīga abām pusēm, jo LJA mācībspēki, lai veiktu savus zinātniskos pētījumus, var iegūt iespējas strādāt ar zinātnisko infrastruktūru, kāda ir RTU laboratorijās Ķīpsalā,» uzskata RTU rektors Leonīds Ribickis. Viņš akcentē, ka, integrējot LJA savā sastāvā, arī RTU kā zinātnes universitāte kļūs stiprāka, jo kopā ar LJA varēs pieteikties zinātnisko projektu konkursos, piemēram, jūras izpētē, kuros līdz šim RTU nav startējusi. RTU rektors kā veiksmīgas konsolidācijas piemēru minēja Igaunijas Jūras akadēmijas pievienošanu Tallinas Tehnoloģiju universitātei (TalTech), tā nodrošinot ātru akadēmijas attīstību.
Lēmumu par LJA pievienošanu RTU Latvijas valdība pieņēma 5. jūlijā. LJA pievienošana RTU ir viens no posmiem IZM iecerētajā augstskolu konsolidācijas plānā.
Info: RTU
Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU