2009. gadā Latvija noslēdza sadarbības līgumu ar Eiropas Kosmosa aģentūru (EKA) un 2020. gada 27. jūlijā Latvija kļuva par EKA asociēto dalībvalsti, tādējādi iegūstot piekļuvi EKA izvēles programmām, pieeju Eiropas kosmosa industrijas tīklam un iespēju straujāk attīstīt tehnoloģijas un pakalpojumus, kuras izmanto gan kosmosā, gan uz zemes. Kopš asociētās dalībvalsts statusa iegūšanas 26 Latvijas organizācijas īsteno 30 projektus un atgūtais finansējums vai nostiprinātās saistības EKA programmās veido 8,45 milj. eiro.
Nozīmīgākie Latvijas projekti saistīti ar:
- dalību Mēness stacijas misijā Lunar Gateway ar nozīmīgām tehnoloģijām – Ksenona uzpildes kompresoru un ESPRIT siltuma vadības sistēmu.
- dalību misijā “Hēra” ar elektronikas, tai skaitā precīza laika intervāla mērītāja, izstrādi;
- plānoto EKA biznesa inkubatoru Latvijā. Vairāk par apstiprinātajiem projektiem.
Darbs kosmosa nozarē ir izcils veids, kā Latvijā stimulēt un sekmēt augsti tehnoloģisku, pasaules līmeņa produktu un pakalpojumu tapšanu, veicināt zinātnes attīstību un pētnieku sadarbību ar ražotājiem, kā arī stiprināt jauniešu interesi par eksaktajām zinātnēm un tehnoloģiju izstrādi. Aktīva piedalīšanās ar kosmosu saistītos projektos stimulē zinātnes attīstību un jaunu, labi atalgotu darba vietu veidošanos.
Infografikā redzami galvenie sasniegumi, nākotnes plāni, kā arī Latvijas organizācijas, kas iesaistītas strauji augošajā kosmosa nozarē