Zinātne
Izglītības un zinātnes ministrijas un Latvijas Zinātnes padomes pārstāvji, viesojoties Ziemeļvalstu pētniecības programmas “Nordforsk”

Sadarbība pētniecībā starp Ziemeļvalstīm un Baltijas valstīm ir būtisks elements, sekmējot inovāciju un zinātnes attīstību. Viesojoties Oslo bāzētajā Ziemeļvalstu pētniecības programmas “Nordforsk” birojā un Norvēģijas pētniecības padomē, Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) un Latvijas Zinātnes padomes (LZP) pārstāvji pārrunāja Latvijas pētnieku iespējas piedalīties “Nordforsk” projektu konkursos, kā arī iezīmēja turpmākos izaicinājumus, kas saistīti ar mākslīgā intelekta izmantošanu pētniecībā. 

Vizītes laikā tika pārrunāts tuvākajā laikā plānoto “NordForsk” projektu konkursu tematiskais loks. Turpmāk Latvijas pētniekiem būs iespēja piedalīties projektu konkursos, kas atbilst Latvijas viedās specializācijas stratēģijas (RIS3) pētniecības prioritātēm. Nākamie “Nordforsk” projektu konkursu uzsaukumi 2024. un 2025. gadā gaidāmi ilgtspējīgas mežsaimniecības un veselības aprūpes jomā. Līdz ko projektu konkursi tiks izsludināti, informācija par iespējām tiks publicēta LZP un IZM mājaslapā, kā arī “Zinātne Latvijai” sociālajos medijos.  

“NordForsk” programmas ietvaros tiek finansēti pētniecības projekti, veicinot Baltijas un Ziemeļvalstu zinātnisko darbību augstākajā kvalitātē. Programma apvieno nacionālās pētniecības grupas, tai skaitā institūtus, universitātes un citas pētnieciskās struktūrvienības, tā sniedzot jaunas iespējas un perspektīvas dalībvalstu, tostarp Latvijas, zinātniekiem. Līdz šim Latvijas pētnieki programmas ietvaros ir piedalījušies projektu konkursos par ilgtspējīgas akvakultūras izpēti, Covid-19 veselības datu izmantošanu un publiskā sektora digitalizāciju. 

Tikšanās dalībnieki diskutēja par jaunāko “Nordforsk” ziņojumu, aplūkojot Ziemeļvalstu dažādās pieejas zinātnes komunikācijai un pētniecības ietekmes mērīšanai, kā arī datu ievākšanai. “Nordforsk” pārstāvji uzsvēra, ka pētniecības programmu ietekmes mērīšana ir būtisks instruments komunikācijas aktivitātēm, tādējādi uzsverot pētniecības būtisko nozīmi sabiedrības izaicinājumu risināšanā un politikas veidotājiem. 

“Nordforsk” norāda, ka nākotnē pētniecības ietekmes mērīšanai ir plānots arvien plašāk un vairāk izmantot mākslīgo intelektu (MI). Programmas ietvaros ir aizsākta iniciatīva par atbildīgu un ētisku MI izmantošanu pētniecībā un inovācijās. Ņemot vērā arvien pieaugošo MI izmantošanu un 2023. gadā publicētās UNESCO rekomendācijas ētiskai tā izmantošanai, Latvijas un “NordForsk” pārstāvji vienojās par turpmāku informācijas apmaiņu un ciešāku sadarbību, vērtējot MI izmantošanu pētniecībā un inovācijās. Šajās jomās ir būtiska proporcionāla MI pielietošana, lietderība, ētiskums, datu aizsardzība un citi aspekti.   

Vizīte "Nordforsk" birojā Oslo, Norvēģijā, 30.04.2024. notika ar Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā atbalstu.

Ziemeļvalstu pētniecības programmas “Nordforsk” logotips zilā krāsā
Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā logo zilā krāsā