Par attālinātajām mācībām Saldus tehnikumā stāsta sporta skolotājs Mārtiņš Laubergs. Viņš ir skolotājs 64 studentiem – gan tiem, kas mācās kiberdrošību, gan nākamajiem Latvijas ugunsdzēsējiem.
Ekspresintervija
„Mans audzināmais kurss ir ugunsdzēsēji, no viņiem nemaz nevar gaidīt neko citu, kā atbildības uzņemšanos, izpratni un gatavību darīt. Ar tādu attieksmi viņi mācās arī attālināti.”
Kā pats organizējat attālinātās mācības sporta stundām?
Izvēlējos iet to mācību ceļu, kādu piedzīvoju es pats, kad savulaik mācījos. Mums sporta stundās bija gan aktīva fiziskā slodze, gan jāapgūst teorija. Nodrošinot mācības attālināti, izvēlējos likt akcentu uz Latvijas sporta vēsturi. Esmu izveidojis saviem studentiem mācības trīs lielos blokos – uzdevumos. Pirmais uzdevums – ikvienam bija dotas astoņas darba dienas laika, lai sagatavotu vairāku sadaļu krustvārdu mīklu par dažādām ar Latvijas sportu saistītām tēmām – basketbols, futbols, Latvijas sportisti olimpiskajās spēlēs u.tml. Otrais uzdevums būs, kad studentiem sūtīšu cita studenta sagatavoto krustvārdu mīklu aizpildīšanai. Un trešais būs tests – zināšanu pārbaude tiešsaistē.
Kādi bija studentu pirmie iespaidi, kad sākās attālinātās mācības?
Pirmajās dienās bija neliels apjukums un neziņa, bet mēs kā skolas pedagogi studentiem sniedzām maksimāli daudz informācijas, lai skaidrotu, kā turpmākajā periodā tiks organizētas attālinātās mācības. Nu jau jautājumu skaits ir samazinājies. Pret uzdotajiem uzdevumiem viņi izturas ar lielu atbildības sajūtu, izpratni un mieru.
Kas bija grūtākais, ko vajadzēja izdarīt, lai varētu sportu mācīties attālināti?
Ātri pārorientēties uz citu mācību modeli un pašam izdomāt ietvaru/ uzdevumus, kā organizēt mācības, lai studenti apgūtu nepieciešamo. Atceros, pirmajās attālināto mācību dienās tehnikumā apzinājām studentu iespējas piekļūt viedierīcēm. Dažiem bija nepieciešama palīdzība ar programmu uzinstalēšanu vai pašas tehnikas nodrošināšanu. Bet ar šiem izaicinājumiem veiksmīgi tikām galā.
Kā motivējat skolēnus mācīties attālināti?
Vienmēr ar saviem studentiem esmu daudz runājis un skaidrojis mācību procesu. Arī pašlaik – bija skaidri mācību uzdevumi, kas jāizpilda noteiktā laikā. Pievērsām uzmanību, lai uzdevumu studentiem nebūtu pārāk daudz, lai slodze ir samērīga. Tehnikuma studenti ir vecāki, daudzi no viņiem dzīvo jau patstāvīgi. Viņiem ir 18 – 19 gadu. Mans audzināmais kurss ir ugunsdzēsēji, no viņiem nemaz nevar gaidīt neko citu, kā atbildības uzņemšanos, izpratni un gatavību darīt. Ar tādu attieksmi viņi mācās arī attālināti.
Kas ir lielākais pārsteigums, ko nemaz negaidījāt no mācībām attālināti?
To, ka būs tik augsts izpildīto uzdevumu skaits. Tieši šodien studentiem ir jāiesniedz savi pirmie izpildītie darbiņi. No 64 studentiem, kuriem mācu, esmu saņēmis jau 60 izpildītus uzdevumus. Tas ir augsts rādītājs.
Kādus digitālos rīkus mācībām izmantojat?
Class Flow. Man šī platforma šķiet vispiemērotākā klašu grupu veidošanai un uzdevumu uzdošanai. Studentiem uzdevumus pārsvarā plānoju word un excel formātos, jo šīs programmas katram ir pieejamas, kā arī šie darbi palīdz stiprināt studentu prasmes datoru lietošanā.
Bijuši arī kādi kuriozi?
Hmm. Lieli nē. Sākumā no studentiem – nākamajiem ugunsdzēsējiem saņēmu jautājumus, vai viņiem jāturpina no rītiem treniņi un svaru zāles apmeklējumi. Šai studentu grupai fiziskā sagatavotība ir ļoti svarīga. Tad sapratu, ka visiem studentiem vajag izsūtīt skaidrojošu vēstuli, ka pulcēšanās baros un skriešana pa stadioniem, kuros arī var būt daudz cilvēku, pašlaik nav atļauta. Arī svaru zāles valstī noteiktu ierobežojumu dēļ ir slēgtas. Katrs var turpināt individuāli trenēties pēc programmām, kuras esam iepriekš apguvuši, bet tikai tad, ja to dara vienatnē – distancējoties no citiem.
Jūsu novēlējums studentiem un skolēniem, kas pašlaik Latvijā mācās attālināti, un pedagogiem, kuri māca attālināti?
Galvenais – saglabāt vēsu prātu un mierīgi pildīt pasniedzēju uzdoto. Arī skolotājiem vēlu būt mierīgiem un pārliecinātiem par to, ko dara. Šo mieru un pārliecību jutīs skolēni, un tas arī viņiem palīdzēs būt mierīgiem. Un – ievērot distancēšanos. Tā pašlaik ir tiešām svarīga.
Foto: no personīgā arhīva